У Музеї Івана Гончара 6 березня відкрили виставку творів Марії Нелеп – невідомої досі широкому загалу мисткині наїву. Феномен її творчості суголосний таким світовим іменам майстрів наївного малярства як Катерина Білокур, Ганна Шабатура, Никифор Дровняк, Іван Генералич, Ніко Піросманішвілі.
Картини народної художниці були представлені загалу вперше. Куратори проекту – Пошивайло Тетяна Миколаївна та Гончар Петро Іванович. В останні роки життя мисткинею опікувався Музей Івана Гончара. Результатом такої співпраці стало збереження її творчої спадщини і створення унікальної фондової збірки у понад 400 картин.
Наїв стає прикладом простоти і любові до життя. У професійних реаліях художників справжність розчиняється у технічності малюнку, а в роботах Марії Нелеп ця справжність пронизує кожну картину. Внутрішня гармонія художниці викладається на картину, і у невмілих роботах більше художньої і неформальної істини, ніж в будь-яких академічних творах.
Першими побачити роботи Марії Нелеп завітали українські митці: народний художник України Перевальський Василь, мистецтвознавець Селівачов Михайло, український художник Олександр Мельник.
«Тут є все: життя, правда, мистецтво, форма, колір… Народне мистецтво –це мистецтво архетипне, це мислення символами», –говорить про наїв Петро Гончар, один із кураторів виставки, директор Музею Івана Гончара. Розповідаючи про Марію Нелеп, вінзауважує: «Людина в неї - не конкретно та, як вона їх підписує, а це – космос, де закладена вся суть людини. Ці хати, ця природа, ці стосунки – це вища математика мистецтва».
Виставкою творів Марії Нелеп Музей Івана Гончара відкриває проект «Наївний квітень» – фестиваль наївного/непрофесійного мистецтва.Ідея фестивалю народилася в квітні 2017 рокуна закритті виставки «Чистого мистецтва» в Мистецькому Арсеналі. Це була перша велика виставка за ініціативи Петра Гончара і Лідії Лихач, що представила сотні анонімних і відомих мистців, роботи яких рідко виставлялися в музейних залах в останні декади. Їхнє мистецтво, що знаходиться в площині між професійним (академічним) і традиційним (народним), називають наївним, аутсайдерським, примітивом, аматорським, брютом, марґінальним, інситним, іншим. Це мистецтво самоуків, мистців, які не могли не малювати.
Виставка Марії Нелеп триватиме до 30 квітня і супроводжуватиметься освітньою програмою – тематичними лекціями-екскурсіями з інтерактивними заняттями для поглибленого вивчення особливостей наївного малярства та проникнення у таїну творчого феномену Марії Нелеп.
Фото з відкриття https://goo.gl/j13Q2M