Моя мама отримує пенсійні виплати з 1988 року. Коли тато допоміг їй зібрати необхідні документи для оформлення пенсійних виплат (він був, за сільськими мірками, «грамотний», бо працював учителем; а мама майже все життя полола буряки в колгоспі), то сказав: «У тебе, мати, 43 року трудового стажу».
Повоєнні дитячі колгоспні трудодні, сезонні роботи на цукрозаводі та заготзерні, колгоспні поля і різні роботи, статус дитини війни – учасниці війни, згодом – статус удови учасника бойових дій, нагородженого орденом. Пенсія попервах видавалася достатньою.
Потім, після бурхливих змін у 90-х, безгрошів’я та розпаду всього, що можна було розвалити, бо не можна було «прихватизувати», − мамина пенсія стала мінімальною. Але рятував город, курочка/коза, біля яких вона звично та невтомно поралася.
Із плином часу сил ставало все менше, сплачувати «налоги», газове опалення та ліки ставало все складніше. Від грошової допомоги дітей відмовлялася: то горішки здасть заготовачам, то квасолю, то за пай щось нарахують, то прикрутить «фітільок» так, що коли приїдеш до матері в холодну хату – зігріваєшся аж на другий день…
Коли вже прикрутило дуже, змирилася, прийняла допомогу від доньок.
Аж тут протрубили про пенсійну реформу – загорілося згорьоване непростим трудовим життям мамине серце. Так же ж сподівалася на те, що колгоспні трудодні нарешті поцінують, що їм, жінкам-трудівницям з радянського села так само додадуть до пенсії, як і металургам, шахтарям і колишнім військовослужбовцям.
По всіх проурядових каналах тривала піар-кампанія, говорили про 4-5 тисяч грн доплати. Мизастий міністр додав куті меду −переконливо розповідав про зміну підходів і стандартів у нарахуванні пенсії.
Додали мамі аж 144 гривні. Мати розплакалася. Навздогін надіслали з Пенсійного фонду України «лист щастя», у якому підтвердили ажтакий доважок до колгоспних трудоднів…
І як ми з сестрою не пригощали маму голубцями-сирничками, як ми не намагалися дібрати їй тепле взуття чи універсальну жилетку, як ми не підкладали під скатертину купюри по 100−200 грн, як ми не налаштовували їй канали «де політика, новини, про АТО, Портников і Юлька щось розкаже», − ніщо її не радувало…
Запеклася у матері обіда на серці.
Індивідуальний підхід не практикується
Тоді я «погуглила» в інтернеті «імена, паролі, явки» Переяслав-Хмельницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
На мій телефонний дзвінок відповів начальник управління Шмигановський Василь Степанович. На диво, але він із розумінням поставився до мого схвильованого голосу і прохання вивчити мамине питання і, по змозі, хоч щось скоригувати. Донині я не знаю, чи Василь Степанович як досвідчений адміністратор просто уміє спілкуватися з людьми, чи він насправді поспівчував моїй мамі, як людині того покоління, що гарувало на державу/колгосп у селі зранку до ночі у куфайках за трудодні, а пенсії має мізерні.
Але Василь Степанович дав відповідне розпорядження, і зі мною почала співпрацювати начальникЯготинського відділення з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Величко Галина Віталіївна. Треба сказати, що, попри зайнятість, пані Галязавжди комунікувала доброзичливо, по суті, і спільно зі своєю командою зробила все, щоб відшукати загублені копійки маминої пенсії.
Протягом чотирьох місяців ми з’ясовували, які є «лакуни» в маминому трудовому стажі, яких довідок бракує, куди надсилати запити, щоб поновити втрачені документи. (Бо станом до 1 жовтня 2017 року трудовий стаж складав 27 років 8 міс, сума пенсії – 1911 грн, після 1 жовтня – 2055 грн (з урахуванням 144 грн доплати). Якісь адреси установ відшуковувала я (телефонувала в сільські та районні ради), якісь – працівники пенсійного відділення, бо не всі державні реєстри доступні звичайному користувачеві інтернет, не всі запити є безкоштовними, не всі відомості є доступними для людини – не посадовця чи працівника певного відомства.
(До слова: щодо розміру маминого стажу/пенсії ми зверталися в Яготинське відділення ОУПФУ до 2017 року двічі: нам пояснили структуру виплат, 2010 року надали навіть довідку про це. Суттєво зменшення стажу пояснили тим, що загубили частину документів при переїзді установи в інше приміщення. Але ніхто не рекомендував подати повторний запит і поновити документи. Часу пройшло чимало, мама вже й сама не сподівалася, що щось може віднайти за 1950-і роки…)
Після третього звернення в Яготинське відділення ОУПФУ станом на січень 2017 року мали такий результат:
Дочекалися: у трудовому архіві Драбівського району відомостей про те, що мати працювала протягом 1950−1951 років на сезонних роботах (цукровий завод у Шрамківці; заготзерно у Кононівці) немає. Є лише відомості про роботу з квітня по грудень 1953 року. Згідно заяви про перерахунок пенсії мамі додали ще аж…2 грн 21 коп.
Із 1 березня 2018 року мамина пенсія складає 2070 грн 44 коп.
Які висновки можна зробити з пенсійної епопеї моєї мами?
Будуймо державу, що дбатиме про нас із пелюшок аж до пенсії, як мама
За 26 років незалежності у нас з’явилася купа олігархів. А переважна більшість пенсіонерів залишаються за межею бідності і виживають тільки завдяки дітям.
Отут мені хочеться процитувати філософа-кініка (циніка) Антисфена, бо він ще в античні часи сформулював ту істину, яку я утямила не так давно:держави гинуть тоді, коли перестають відрізняти поганих людей від добрих.
Якщо говорити про Україну, то держава і людина у нас –різні, паралельні цінності, що не співпадають і навіть не перетинаються. Можливо, саме тому держава в Україні ніяк і не постане.
Отож, клопочімося про мам, не будьмо байдужими. Наші мами так настраждалися від байдужості держави.
Або будуймо державу, що дбатиме про нас із пелюшок аж до пенсії, як мама.
Ніна Головченко