Поезія живе у різних формах

Поезія живе у різних формах,
і література — це далеко не абсолют поезії.
Поезія може жити усюди…

Таке якось промовив у Арт кав’ярні Олег Лишега, що вважається, був і є трансформатором української поезії, бо до нього вона ніколи не була такою..

Вільною – його стиль, що обрав – верлібри не знають і не помічають обмежень, бо вільні – від умовностей, формату, рими, бо мабуть виростають десь із потужного коріння - позабутого старовинного фольклору, десь із емоційної чуттєвості та вразливості, десь із підсвідомості.

Але його поезія також візуальна, бо починав свій творчий шлях як художник, що здається ніколи не припиняв створювати саме візуальні образи – через папір, тексти, різьбярство.

Але та поезія так само є надзвичайно музичною, бо саме унікальна внутрішня мелодія тримає разом до купи рядки, що нізащо не хочуть підпорядковуватись стандартним системам і вимірам.

Саме з творчої сутності Олега Лишеги Тарас Прохасько свого часу розпочав свою серію «Інший формат» - про нову українську культуру, якій надав голос через постаті митців, що справили на нього особливе враження.

Захопившись поезією у Львівській богемі – літературно-мистецькому середовищі, що зібрало провідні таланти кінця 60-х-початку 70-х років, надихнувшись взірцями світової поетики - Езри Паундом, Робертом Фростом, Т.С. Еліотом, Торо, Сільвією Плат, Ясунарі Кавабату – Лишега починає путь, що є виразною і незабутньою. Путь митця – есеїста, поета, визнаного перекладача англомовної поезії, скульптора, провідника ідей культури та енергій природи в нашу свідомість.

1971 рік побачив перші вірші поета, проте за участь у «небажаній» публікації він разом з іншими письменниками опинився на узбіччі – заборона на видання творів скінчиться для нього тільки у 1988.

Поки не пізно – бийся головою об лід!
Поки не темно – бийся головою об лід!
Пробивайся, вибивайся –
Ти побачиш прекрасний світ!

Це рядки з Пісні 551, що лунала на Майдані. Життєвий путь, що був рівною мірою  насичений яскравими фарбами доленосних зустрічей і сірою мрякою заборон і несприйняття cформував унікальний світогляд, що є водночас чуттєвим і спонтанним, але так само більшою мірою виваженим і екзістенціально-мудрим, поміркованим, що визнає сезонність життя і віддає шану ритмам долі і природи.

Саме в оазі природного середовища, що міг винайти для себе будь-де, навіть у центрі метрополії, Лишега повертав, мабуть себе сенс існування та центр рівноваги, та був спроможний рухатись далі – зазвичай туди, де до нього ще ніхто не прокладав дороги…

До нашого міста
не знаю коли і кудою
закрався сніг
Вже всі
із середини зіниць до пучок
все болючіше відчувають його білину

/Adamo et Diana/

Саме оця дуальність поміж вічним імпульсом, зарядом маскулінної енергії, поштовху до чуттєвості, щирості, максимальної відвертості, пошуку, опанування нового, з одного боку, і майже «дзенівским» екзистенціальним спокоєм, поміркованістю, рівновагою, що розуміє тишу и пливе згідно ритмів природи, з іншого – робить Лишегу, здається, таким незбагненним, але так само таким природнім явищем українського культурного простору. Адже складні умови формування і витривання нашої культури народили архетип «Мамая» - чоловіка, що є воїном за своєю суттю, але який свідомо обирає також позицію осяйного спостерігання за мінливістю часу, що навчив себе підпорядковувати природну спонтанність вмінню очікувати свого часу для звершень, що взявши до рук ліру не забув первинний поштовх до стверждення і просування свого світу.

Первинність, справжність, якась незбагненна осяйність є тим, що вразило і зачарувало Катерину Девдеру.

Катерина Девдера — поетка, есеїст, перекладач, викладач, кандидатка філологічних наук та пасіонарій української культури — запрошує нас долучитися до нового світу, що вона для себе відкрила декілька років тому – світу творчості Олега Лишегі.

Розпочинаємо поринати у світ митця вже цієї суботи.

Відчути настрій і зміст оповіді можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=QpHJGqcKCXo

Чого ви не знали про Олега Лишегу? Інтерв'ю з поеткою і науковицею Катериною Девдерою/

Перша лекція відбудеться в форматі онлайн на платформі Google meet 26 вересня о 16:00.

Зареєструватися на неї можна за цим посиланням.

Партнери проєкту:

  • Літературно-художній журнал “Дніпро”
  • ГО “Міжнародна фундація розвитку”
  • Радіо “Голос Донбасу”
  • Сайт телеканалу “Навігатор ТВ”
  • Літературний Форум, газета “Культура і життя”
  • Інформаційний ресурс  Український інтерес
  • Літературна агенція “Піраміда” (серія “Приватна колекція”).

Куратор проєкту – письменник, журналіст, буктюбер Ярослав Карпець

Оксана Орленко