XIV Всеукраїнське літературно-мистецьке свято «Просто на Покрову» — одне з найкращих в Україні

Відшуміло, відгомоніло, від багрянилося й на славу відбулося… Навіть попри страшну світову коронавірусну пандемію, інші негаразди. Правда, в дещо іншому форматі. Не було звичних відвідин меморіалом, поїздки на садибу-музей Василя Юхимовича. Але в Коростень прибули гості з багатьох міст України, шанувальники й митці рідного слова, журналісти. І живі квіти – до пам’ятника Великому Кобзарю.

А розпочалося все 9 жовтня на майданчику розважально-розвивального комплексу «Шалена PANDA», де відбувся традиційний творчий вернісаж учнівської молоді «Література свіжого повітря». Після кількагодинних прослуховувань журі визначило шість переможців. Серед поетів дипломи та подарунки одержали: Ангеліна Федоренчик (ЗОШ №11), Олександра Нестеренко (м. Овруч), Марія Будзинська (ЗОШ №11), У прозі – Олена Будзинська (ЗОШ №11), Олександра Харченко (м. Овруч), Марія-Вікторія Ковалевська (КМГ). Спецвідзнаки Коростенського центру позашкільної освіти та літературно-мистецької студії «Древлянка» дісталися Вікторії Петренко, Іллі Нечипоруку, Вікторії Васьківській (КМГ №7).

Щира вдячність за сприяння Коростенській міськраді та відділам освіти (Алла Краснокутська), культури й туризму (Ольга Козаченко), і журі (поетка Лілія Бех, директорка ЦПО Тетяна Кереселідзе, вчителька ЗОШ №3 Людмила Велешко, письменник, журналіст Віктор Васильчук).

Наступного дня, біля пам’ятника Тарасу Шевченку, пройшли урочистості з нагоди свята «Просто на Покрову». Його учасників привітали заступник Коростенського міського голови Олександр Дзиґа, голова Коростенської РДА Юрій Тарасюк, голова райради Василь Клименко, секретар НСПУ, головний редактор «Літературної України» Сергій Куліда та його організатор, письменник, заслужений журналіст України Віктор Васильчук. Затим відбулося нагородження лауреатів Літературно-мистецької відзнаки імені Валерія Нечипоренка. Її вручено Сергію Мартинюку з Ірпіня та Валерію Хмелівському з Бердичева. А володарями традиційної Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Василя Юхимовича стали: Людмила  Камерон з Житомира (книга «Твої долоні у моїх»); Наталія Корнівська з Крижополя (трилогію дитячих оповідок «Ласочка», «Віра та Багіра», «Вірочка на Святій Землі»), Олександр Жигун  народний артист України, художній керівник хорової капели Києво-Могилянської академії  за виконання симфонії-реквієму «Тридцять третій» на слова В. Юхимовича, Соломія Зеленська з Києва (роман «Сповідь священика»), Віктор Крупка з Вінниці («Химерник»), Михайло Жайворон («Біла книга пророцтв»), Микола Павленко з Києва («Холодноярські тризуби, або Пригоди Якоба Штофке в Україні»), Владислав Таранюк з Києва (кіносценарій фільму «Чорна акула»).

Тут варто відзначити спонсорів: Коростенську міськраду (В. Москаленко), Коростенську райдержадміністрацію (Ю.Тарасюк), сектор культури й туризму РДА (Лариса Бондар),  овруцьку арт-вітальню «Зорепад» (Валентина Коновальчук), жіночий клуб «Стиль життя» (Валентина Вигівська), українсько-датську компанію ДФУ «АГРО»(Вадим Шестаков).

Насамкінець в особі секретаря НСПУ Сергія Куліди вручено запашний хліб-коровай усій творчій спільноті. Натомість відбулося цікаве спілкування письменників з їх шанувальниками, читачами, коростенцями, гостями й учасниками свята. Зокрема, вінницький поет Віктор Крупка зазначив: «Свято «Просто на Покрову» відбулося «на відмінно»! Древлянська земля щиро вітала лавреатів літературної премії імені Василя Юхимовича та відзнаки імені Валерія Нечипоренка. Дуже приємно, що організатори тримали у полі свого зору усіх гостей. Треба віддати належне місцевим органам влади та особливо письменнику, журналісту, засновнику свята, фундатору премії імені В. Юхимовича Віктору Васильчуку, який зумів приділити увагу кожному учаснику дійства й укотре зробити це мистецьке зібрання особливо привабливим і теплим. Що ще потрібно письменникам, окрім пошанування їхньої творчості? Звичайно ж, гарне спілкування. А його було вдосталь, бо письменники вміють дарувати один одному чудові миттєвості».

Наталія Корнівська з Крижополя теж поділилася своїми враженнями: «Що ж, друзі, маю неабияку радість. Книги, які Ви так полюбили, здобули ще й нагороду. Слава Богу! Подяка та низький уклін невтомному й залюбленому у свою справу ініціатору та фундатору Всеукраїнської премії, заслуженому журналісту України, члену Національної спілки письменників України – Віктору Васильчуку. Коростенці, Ви – неймовірні! Дякую за добро та гостинність!»

У свою чергу заступник міського голови О. Дзиґа подякував усім за любов до Коростенщини, цікаві виступи, та пообіцяв активним учасникам літературно-мистецької студії «Древлянка» передплатити на 2021 рік газету «Літературна Україна». А її головний редактор С. Куліда, одержуючи хліб-коровай, зазначив, що літературно-мистецьке свято «Просто на Покрову» є одним з найкращих в Україні.

…Цього ж дня було відзначено переможців Всеукраїнської благодійної акції «Виростиш кавбуз – одержиш приз!», що її п’ять років тому заснували почесний громадянин Коростеня, вчений зі світовим ім’ям, який вивів цю унікальну ягоду (кавун+гарбуз) Анатолій Потопальський та письменник, заслужений журналіст України Віктор Васильчук. Цю акцію по праву можна назвати міжнародною, адже насіння кавбуза потрапило вже і до Франції та Болгарії. Цьогоріч перше місце виборола мешканка Львівщини Гладун, якам понад 20 років вирощує ягоду, друге дісталося коростенці Валентині Вигівській (вирощує 7 років), і третє – Тетяні Балобановій з Малина. Переможцям були вручені грошові премії, спеціальна та популярна література, ліки  на основі камбуза, тощо. Користуючись нагодою, хочеться висловити  щиру вдячність і шану за сприяння сестрам Анатолія Потопальського – Марії та Людмилі, племіннику Юрію, а також донці Олені.

Олесь ВІКТОРОВ. Фото Світлани ЮЛІНОЇ