Названі лавреати премії ім. Якова Гальчевського за 2021 рік

За багаторічною традицією, яка була започаткована ще у 1995 році, громадський комітет Всеукраїнської премії ім. Якова Гальчевського «За подвижництво у державотворенні» напередодні Дня Соборності України назвав своїх лавреатів за підсумками 2020 року. Як і в минулі роки, до цієї знаменної дати нашого історичного календаря члени комітету шляхом рейтингового голосування визначили переможців премії у номінаціях, які охоплюють різні сфери державотворчої діяльності, залишаючи незмінним основний критерій оцінки справ своїх лавреатів у їх послідовному подвижницькому служінні українській ідеї та праці для зміцнення української державності.

Цьогоріч її лавреатами названо:

– у номінації «Політик» – генерала Збройних сил України Сергія Кривоноса;

– у номінації «За допомогу Українській державі» – польського політика, віце-маршалка Сейму Польщі Малгожату Госєвську;

– у номінації «За вірність українській ідеї» – директора Дослідно-освітнього консорціуму з вивчення Голодомору Канадського інституту українських студій Альбертського університету, історика Богдана Кліда;

– у номінації «За літературознавчу діяльність» – доктора філологічних наук, професора КНУ ім. Т. Г. Шевченка, письменника Юрія Коваліва;

– у номінації «За літературну діяльність» – письменників Віталія Запеку та Олександра Косенка;

– у номінації «За публіцистичну діяльність» – головного редактора газети «Культура і життя» Євгена Букета;

– у номінації «За дослідницьку культурологічну діяльність» – доктора історичних наук Тараса Чухліба;

– у номінації «Громадський діяч» – Валентину Базелюк, голову волонтерської громадської організації «ДІЯ»;

– у номінації «За відродження традицій вітчизняного благодійництва» – директора агрофірми «Ольгопіль» Павла Каленича і підприємця, інвестора, науковця, міжнародного та громадського діяча Володимира Хоменка;

– у номінації «За видавничо-просвітницьку діяльність» – директора видавництва «Каменяр» Дмитра Сапігу та директора видавництва «ТерЕн» Андрія Криштальського.

Говорячи про нашу премію, скажу щиро, що її громадському комітету доволі складно визначати щороку її переможців. Адже у нашому рейтинговому голосуванні по тих персоналіях, які ми розглядаємо, мабуть, не обходиться без якихось суб’єктивних оцінок. Проте, на наше глибоке переконання, кожен цьогорічний лавреат премії у своєму творчому, науковому, суспільно-політичному та громадському активі у минулому та попередніх роках має напрацювання, які гідні найвищих відзнак нашої суспільності.

Тож наголошу вже вкотре, що усі ми разом під егідою премії ім. Якова Гальчевського багато років поспіль робимо дуже потрібну справу, повертаючи з історичного небуття багато достойних постатей нашої минувшини, утверджуючи українські національні пріоритети в усіх царинах вітчизняного державотворення.

Зазначу окремо, що цього річ ми продовжили минулорічну традицію, ввівши нову номінацію «За допомогу Українській державі», у якій нині лавреатом названо відомого польського політика, віце-маршалка Сейму Польщі Малгожату Госєвську, заслуги якої в обороні нашої незалежності від російської агресії беззаперечні. Продовжили ми також свою традицію щодо відзначення нашою премією достойних представників української діаспори, визнавши її лавреатом відомого канадського історика Богдана Кліда.

Сподіваємося, імена генерала Сергія Кривоноса, літературознавця Юрія Коваліва, історика-культуролога Тараса Чухліба, письменників Віталія Запеки, Олександра Косенка, публіциста Євгена Букета, видавців Дмитра Сапіги та Андрія Криштальського, благодійників  Павла Каленича та Володимира Хоменка, громадської діячки Валентини Базелюк разом із нашими лавреатами минулих років наразі привернуть увагу української суспільності.

За традицією основна урочиста церемонія вручення відзнак конкурсу багато років проходила під час поетичного-мистецького фестивалю «Віршень» (засновник фестивалю, член журі - письменник Сергій Пантюк) у Києві, проте через карантинні заходи ми змушені змінити її формат. А тому разом з організаторами фестивалю проведемо її онлайн та під час зустрічей з нашими лавреатами, прагнучи якомога ширше висвітлювати їх державотворчу діяльність.

Богдан Теленько,
голова Комітету Всеукраїнської премії ім. Якова Гальчевського
«За подвижництво у державотворенні», письменник