17 грудня видатному мовознавцю й мислителю Юрію Шевельову виповнилося 105 років від народження. Письменниця Оксана Забужко презентувала друге видання книги "Юрій Шевельов і війна пам'ятей, або кому заважає європейська Україна?".
— Варто зауважити, що українцем він був за вибором, а не за походженням! – наголосила мовознавець та ведуча Лариса Масенко. – Але він не зрадив цього вибору, хоча не раз мав для цього підстави.
Батьки Шевельова походили зі шляхетних московських родин ентічних німців.
Третина представленої книги - це листування мислителя та Оксани Забужко з 1992 по 2002 роки, дві третини - її додатки та коментарі. Перше видання побачило світ у 2011 році. За словами письменниці, вона не планувала перевидавати книгу так швидко. До цього її підштовхнули події вересня, коли в Харкові було знищено меморіальну дошку Шевельова, а також події Майдану.
На думку авторки, харківський акт вандалізму мав подвійний ефект - про Шевельова дізналося багато людей, котрі раніше не чули цього прізвища.
— Юрій Шевельов - це іконічна, знакова постать саме європейської України! - заявила Оксана Забужко. - Те, що він доніс і встиг передати, це і є та Європа, якої нас хочуть позбавити.
Письменниця переконана, що легко маніпулювати непроінформованою аудиторією, натомість єдина можлива зброя у цій війні - це обізнаність.
— Мене вразило, як він працював, як він намагався дати мені орієнтаційні маячки, які я не завжди підхоплювала (в силу юності), як він м'яко, педагогічно і ненав'язливо пробував "виставити" і зорієнтувати ту "дівчинку-відмінницю", якою я була в ті роки, - згадує Забужко своє знайомство з мислителем.
Книга є не лише історією "епістолярного роману" (як називав Шевельов переписку з Оксаною), а хронікою доби, передмовою сьогоднішніх подій.
— Литовська незалежність почалася з того, що очільники країни публічно розповіли, як їх завербували в КГБ. Мовляв, відтепер починаємо нову, чисту історію. Можете уявити, щоб подібне сказав Кравчук? - міркує письменниця.
В книзі наводиться чимало історій колишніх радянських республік, як вони відбудовували незалежність і проводити ретельні люстрації. За словами Оксани Забужко, Україні досі не вдалося позбутися присутності і впливу КГБ на всіх рівнях.
Олена МАКСИМЕНКО