Україна на Art Paris очима Зої Скоропаденко: Юлій Шаповал, Соня Делоне, Дарина Дмитренко

Ось вже 24 роки поспіль у столиці Франції щороку відбувається міжнародний ринок сучасного мистецтва Art Paris. Цьогоріч VIP-гостею Art Paris була сучасна українська художниця Зоя Скоропаденко. Вона відшукала на арт-ринку роботи аж трьох українців – відомих майстрів Юлія Шаповала та Соні Делоне, а також молодої художниці із Дніпра Дарини Дмитренко.

«Багато галерей зробили реверанс в бік України – виставили жовто-блакитні абстрактні роботи Ганса Хартунга», - розповідає Зоя Скоропаденко.

Цілком ймовірно, що наступного року українців на ринку буде більше – адже тема України в Європі зі зрозумілих причин зараз є надзвичайно популярною.

Кожного року в ринку Art Paris беруть участь галереї не тільки з усієї Франції, але й з усього світу, – всього понад 130 галерей.

«Серед основних тенденцій сучасного мистецтва залишається продаж Opt Art – оптичних ілюзій. Не забувають і про майстрів ХХ століття, таких, як Пікассо чи каталонський сюрреаліст Міро. Також на ринок повернулося фігуративне мистецтво у формі пейзажів та мистецька кераміка. Окрім того, серед нововведень варто згадати роботи художників, які використовують роботів для створення своїх картин», - каже Зоя Скоропаденко.

Сучасні митці зазвичай доволі гостро реагують на проблеми сьогодення. Тож важливою темою Art Paris, зрештою, як і інших арт-ринків останнього часу, була турбота про екологію. Часто траплялися і роботи, присвячені пандемії. Увагу відвідувачів привертали і роботи українських художників.

Юлій Шаповал: як війна зробила з медика художника

Натюрморт Юлія Шаповала, художника з Києва, презентувала галерея Жан Буше, одна з найстаріших галерей Франції, яка, власне, і відкрила світові Шаповала в сорокових роках минулого століття та провела його першу персональну  виставку.  Галерея Жан Буше до сьогодні є основним арт-дилером робіт Шаповала у світі.

Натюрморт Юлія Шаповала. Фото галереї Жан Буше

Майже сто років тому родина Шаповалів з маленьким Юлієм втікала на Захід з Києва – від війни… Майбутній художник вчився в Парижі на медика, а мистецтво вважав улюбленим хобі. Але у 1940 році війна його наздогнала – і його мобілізували до Французької армії. Після капітуляції Франції Юлій без вагань лишив медицину і повністю присвятив себе мистецтву.

Художник загинув за досі нез’ясованих обставин у 32 роки, однак його творча спадщина нараховує понад 800 робіт. Картини Шаповала зберігаються в Музеї сучасного мистецтва міста Парижа, Центрі сучасного мистецтва в Вільнев д'Аск, Музеї Фабра і в Музеї образотворчих мистецтв у Нанті.

Соня Делоне: сирота, у якої більшовики відібрали дядька і брата

Декілька графічних абстрактних робіт Соні Делоне,  створених для Ліонських текстильних фабрик, були представлені на Art Paris галереями з Парижа, Марселя та Ліона.

Соня Делоне, художниця з Полтавщини, – одна з найвидатніших світових художників першої половини ХХ століття, представниця напрямків Арт Деко, футуризму, орфізму та симультанізму.

У 1905 році 20-річна Соня виїхала до Європи і оселилася в Парижі. Її молодшому братові Соломонові пощастило менше – він лишився в Україні, у 1922 році потрапив на Соловки, провів 15 років у радянських тюрмах і таборах, де й помер.

До 1917 року суттєву фінансову допомогу сироті-племінниці надавав дядько по матері Генріх Терк, який переїхав з Одеси до Санкт-Петербурга і мав там адвокатську практику. Власне, саме його родина і виховувала Соню. Однак у 1917 він загинув – і мисткині довелося докладати чималих зусиль, аби заробити гроші.

Вона створювала моделі одягу та взуття, малюнки до гральних карт, театральні костюми,  ткані килими, кераміку, вітражі, ілюструвала книги… І у 1964 році стала не лише першою українкою, а й взагалі першою жінкою-художницею, чия виставка у Луврі відбулася ще за життя.

Дарина Дмитренко: нескінченні суперечки кольору та форми

Роботи молодої сучасної  української художниці Дарини Дмитренко на Art Paris привезла італійська галерея Eduardo Secci з Мілану. Галеристи познайомилися з художницею у Венеції, де вона досі навчається в Арт Академії.

На її картинах форми, кольори, пропорції сперечаються одне з одним, аж поки художниця не знайде правильне колірне рішення, яке відповідає атмосфері, яку вона хоче передати.

Через живопис художниця досліджує візуальне вираження підсвідомості, використовуючи інтуїтивні імпульси як інструмент, спрямований на вивчення найглибших спогадів, щоб перетворити їх на композицію. На ринку було представлено дві роботи Дмитренко.

«Цього року на ринку було не дуже багато відвідувачів, бо погода в Парижі була холодною, дощило, тож  галеристам не дуже пощастило», - зауважує Зоя Скоропаденко.

Art Paris – другий за важливістю французький арт-ринок, після ринку FIAC. Ринок відбувався у Grand Palais Éphémère, в самому центрі Парижа, з 7 по 10 квітня.

Марина Олійник

Фото Зої Скоропаденко та Галереї Жан Буше