Понад 500 храмів в Україні зруйновано через російську агресію

Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії на територію України окупанти зруйнували понад 500 храмів. Про це повідомив науковий консультант проекту “Храми під вогнем” Юрій Чорноморець під час прес-конференції в Укрінформі.

За словами керівниці проекту Ірини Лисенко, його мета – задокументувати руйнування культурної спадщини, щоб у майбутньому притягнути Росію до відповідальності за цей воєнний злочин. В рамках проекту створено онлайн-платформу для збору фото- та відеосвідчень пошкодження і знищення храмів різних конфесій.

Команда вже провела зйомки 16 храмів у Донецькій та Харківській областях, здебільшого у помаранчевій зоні. Також отримувала доступ до об’єктів на нещодавно звільнених територіях. Мета – зібрати свідчення людей та думки експертів щодо руйнувань внаслідок російської агресії.

Чорноморець повідомив, що станом на зараз російськими військами зруйновано понад 500 храмів. Він наголосив, що ЗСУ намагаються не розміщуватися біля храмів, дотримуючись цього неписаного правила.

Експертка Роксолана Макар зазначила, що задокументовані масові злочини Росії проти українських храмів дають повне право вимагати справедливості в міжнародних судах. Хоча, за її словами, такі процеси можуть тривати від 6 до 10 років.

У рамках проекту фахівці готують докази руйнувань росіянами культурної спадщини для подання кейсів до міжнародних судів. Вони також співпрацюють з держорганами та прокуратурою для притягнення злочинців до відповідальності та відновлення храмів як пам’яток архітектури.