Роман Кумлик

Роман Петрович Кумлик (народився 4 грудня 1948 в селі Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області, помер 22 січня 2014) — гуцульський музикант-віртуоз, поет-коломийкар, заслужений працівник культури України, керівник капели «Черемош», власник приватного Музею побуту, етнографії та музичних інструментів, дійсний член Наукового карпатського товариства у Варшаві. Проживає в селищі Верховина Івано-Франківської області.

Батьки були репресовані: батько загинув в 1949, мати відправили в табори Мордовії в 1950. До 19 років Роман жив ​​у бездітній родині сестри матері.

З раннього дитинства Роман займається музикою. Першим вчителем був його дядько Петро Кречев'як, навчив грі на скрипці і сопілці. Вже в дошкільному віці Роман грав на весіллях та інших святах, в першому класі дебютував зі скрипкою на обласній сцені. Ноти і музичну грамоту вивчав самостійно. Після закінчення школи працював культмасовиком у Будинку піонерів смт Ворохта.

У 1968 переїжджає до матері в Крим, де поступає в музичну школу. Протягом дев'яти років працює музикантом в обласному Будинку офіцерів, Будинку культури МВС. У 1976, коли матері дозволили оселитися в рідних місцях, вони з Романом переїжджають у Верховину, де купують приватний будинок із земельною ділянкою. Роман поступає на роботу в музичну школу, паралельно керує гуцульським аматорським оркестром райспоживспілки, 2 роки працював в Івано-Франківській філармонії скрипалем I категорії.

За поданням Всеукраїнської фольклорної комісії у Львові та фольклорної комісії СРСР виступав з гастролями в Москві в Будинку композиторів і в Академії наук. Після цих виступів Роману Кумлику було присвоєно почесне звання заслуженого працівника культури УРСР.

У 1982 Роман створив капелу «Черемош» , що складалася з 15 музикантів. Музику та пісні для репертуару свого колективу Роман Кумлик збирав по всій Гуцульщині, в тому числі і в Румунії. З 1992 і донині в складі капели — 5 артистів.

З 1992 по 2007 працював у Польщі за контрактом з Люблінським академічним центром культури імені Марії Туріс-Латовської. За цей час дав понад 2000 концертів, працював зі своїм колективом у варшавській, люблінській і вроцлавській філармоніях, займався викладацькою діяльністю, навчаючи українським та гуцульським мелодіям.

Грав на 35 музичних інструментах. На скрипці грав на праву і ліву сторону, має в колекції кілька десятків примірників різних моделей, у тому числі скрипку-довбанку для новачків і американську прямокутну скрипку, зроблену гуцульським майстром за фотографією. Також грав на баяні, акордеоні, гармошці і фортепіано. У колекції Романа також є трембіта, цимбали (найстаршому з інструментів більше 100 років) , волинка (дуда, «коза» ), колісна ліра, сопілки різних моделей, дримба, флояри звичайна і подвійна, флейта Пана, кларнет, ріг. Також грав на трубі, гітарі та ударних інструментах.

Готував до друку збірку гуцульських пісень, з яких 40 власного творіння і близько 60 записані зі слів гуцулів. Багато власних пісень присвячені різним історичним подіям XX століття.

Джерело: http://cyclowiki.org/wiki/Роман_Кумлык