Богдан Васильович Дячишин, к.т.н., доцент, член Асоціації українських письменників (e-mail: bd.lviv@gmail.com).
В 35-ть опублікував більше 50-и науково-методичних робіт. В 2009-2011 роках дописував у тижневик «Корреспондент» (Листи в редакцію).
Проживаю у Львові. Волонтер сам по собі. Реалізовую проект «Книги читай».
ПУБЛІКАЦІІ НА ЛІТЕРАТУРНІЙ НИВІ
КНИЖКИ:
ЕСЕЇ, СТАТТІ:
НАГОРОДИ
КОХАННЯ ВІЧНОГО СЛЬОЗА
Осінній дощ… Чи то зима, подмухом нагадує про себе, чи осінь дихає зимою? А він мережить невидимою мжичкою негоду. Вдихаючи вологу, споглядаю завмерлих у благородній поставі левів, яким відкрився осінній Львів, в закам'янілім погляді очей журби. Самітники в зажурі ідуть на прохід навмання закутками вулиць із сірого каменю, старого, підтоптаного й вічно молодого Львова, в задумі минувшини, у спочинку від швидкоплинного й екстенсивного руху життя, у розмислах пам'яті серця, із найпотаємнішими порухами того, що не стирається, не йде у забуття, що жевріє надією у вічності неповторного, якому немає вороття — від події неможливо захиститись, ні оминути, ні заховатись у слові, яке підкорило час і здатне матеріалізуватися силою Божого Духу в незбагненне і недослідиме…
Пригадав оповідку про відомого поета, що самотньо стояв на палубі корабля, спостерігаючи за проводжаючими – вони махали руками, посилаючи теплоту, кохання і любов не для нього... Зійшов із трапу, підійшов до одинокого волоцюгий попрохав: «Як відчалюватиме корабель, помахай мені рукою на прощання»… Самотність – подруга невидимої гіркої сльози, туги-печалі серця й пам'яті втраченого. Щастя – це коли хтось думає про нас, молиться за нас, поєднаний невидимою духовною ниткою із нашим серцем, яке бачить і чує найпотаємніші порухи життя.
Ось так, томлячись в задумі, зустрів одинокого поглинутого журбою чоловіка і він розповів мені все...
«„Цавет танем!“– як кажуть, прощаючись, вірмени.
Твій біль беру на себе. Печаль твоя в мені».
Ліна Костенко
В задумі й сльоза скотилась, глибокої осені печаль і цей тягар я взяв на себе, не в силі вже й нести. Подмух самотнього дощу навіяв з пам'яті слова:
«Тремтіння віт, і жах, і насолода,
шаленство злив у білому вогні!
Ну от і все. Одплачеться природа.
Їй стане легше, певно. Як мені".
Ліна Костенко
Не сиплеться листя на Львів. Не завітає жовтий лист подмухом осені в моє вікно. І час не часй холодний вітер серце огорнув – така пустельна тиша, чую притишений голос пам'яті: тобі буде важко без мене… Тягар можна знести й нести, а втрату… Не чути щебету твого, і тільки з фотографії усмішка пам'ять оживляє теплотою неземного погляду – ми тільки порох і тінь, тінь тіні і тихесенький шепіт Божого Духу. Не послабляє біль й зігріта спомином сльоза – гірка як сіль і кришталево чиста...
Ти була подібна до Маленького принца – щира, тепла усмішка і золоте, мягеньке, тоненьке волося, що ніжно розвівалось, кольором достигаючого пшеничного поля, ступала легенькою струдженою ходою, стебелинкою у платтячку із вранішньої роси… «Братик біль» живе зі мною, «Сестричка радість» загубилася в чужих світах, блукаює невідомими дорогами і мені не ступати по загублених в сльозі слідах. Не торкається мене «сестричка»… «…Не думаймо про тягар життя, думаймо як плисти» (Мирослав Дочинець). Не легка це робота. Тісно мені на цьому світі, тісно… Є миті, що й слова нічого вже не важать —гіркотою болю спливає сльоза думок пам'яті:
«Невже ж? Невже, кохана, нам не вічно жити?
І де межа життя проходить в попіл смерти?…
І вечір молитовно склав долоні зір…»
Богдан Ігор Антонич
Еклезіяст радить робити все, що в наших силах: людина радіє і живе ділами своїми, народжена для добра, для праці. Лягає слово на папір в часовому безсмерті й нетлінних помислів серця пам'яті власного часу, яке не має окресленого накопичення ні в комірках мозку, ні в просторі Всесвіту. Можуть бути й чужі, позичені слова, але важливо, щоб серце виплекало думку, живу і розумну істоту, яка і плакать нам поможе, жити і творити власний світ Маленького принца. Думки блукають в пам'яті, як одинокі, нікому невідомі планети, зі своїми болями-печалями, в зірковому незбагненному Всесвіті нескінченногожиття-кохання і стають для нас квіткою, яку ми будемо щоранку поливати.
Торкалась мого серця ніжна мить життя – ми завжди ходили вкупі, були щасливими дітьми. Я любив сміятись причинно і безпричинно. Хто в стані осмислити це щастя? Твоя малесенька розумна і ніжна голівка поміщалась уструджених долонях мого серця, простий, ідеальної чистоти одяг, шляхетність, єдина пляшечка парфумів на все життя – ти любила природу, насолоджувалася працею на землі і була уособленням природи-життя без прикрас, в усмішці світилась на сонці золотавим промінням тепла і свіжості. Коли ішла, то сонце усміхалось нам, а вітер зупиняв свій лет і тихо легким подмухом, пошепки співав вічну пісню радості кохання. Коли ж ти віддалялася, в порусі твого єства я бачив незбагненне й вічне. Безсилі тут слова, хоча за Яном Парандовським, магічна сила слова полягає в його здатності виплекати уяву і хоча слово остаточно підкорило собі час – тільки серце може осягнути все і заплакати гіркою сльозою пам'яті.
Я себе ловив на тому, що останні місяці типо-особливому, загадково дивилася на мене. Чи це кохання подих по спіралі, чи…, але не очікували ще біди і час нам дарував безмежну радість почуттів.
Вчитися не поспішати, радіти кожній миті нашого життя:
— У цьому наша вічність і нескінченність кохання.
— Сей біль нікому не здолати – ти мусиш житиним.
— Кохати коханням свою пам'ять кохання — кохання це все…
— Як мені докохати те, що ми не докохали?!.
— Ти зрозумієш наше мізерне життя подібне до тіні, до пороху і, таке коротке, що хочеш того чи ні, а будеш вірити у вічність – ніщо не зникає, не пропадає, все слугує вічності.
— Є речі, які ми не здатні зрозуміти і осмислити.
— Пам'ять, праця, віра у вічність кохання — нам жити допоможуть.
— Те, що не підвладне розуму — бачить тільки серце. Спостерігаймо видиме, впиваймося його красою й тоді-то ми осягнемо окрайці сутності життя і Бога: «Бо Його невидиме від створення світу, власне Його вічна сила й Божество, думанням про твори стає видиме…» (Послання апостола Павла до римлян 1:20).
Моросить дощ осінній, сірий і холодний – брат болю і печалі...
Почув твій сміх, побачив твоє серце – сльози й біль розбудили крізь темноту і шелест ночі, і то був сон не сон, і ніч не ніч… приснились Олешківські піски, природне диво і те місце де появився, а потім зник Маленький принц.
Придивляйтесь уважніше до найбільшої в Європі пустелі і зоряного неба. Якщо почуєте сміх і побачите хлопчика із золотим волоссям – напишіть мені bd. lviv@gmail.com. Я приїду, щоб доторкнутися до його волосся і почути сміх зоряного неба, бо що правдиве, чисте, вічне, не щезає, не розчиняється у Всесвіті, а осідає на Божих носіях пам'яті і наших…
«Бо Бог приведе кожну справу на суд,
і все потаємне, – чи добре воно, чи лихе!»
Еклезіяста 12:14
Богдан Дячишин, Львів.