Мандруючи стежками Великого Лугу

Відгук на  книгу Еліни Заржицької «Великий Луг над Дніпром: казки і легенди»

Плідно працює на творчій  ниві дитячої книги наша землячка-письменниця Еліна Заржицька, чиє ім’я  добре відоме не лише в нашій області, а й поза її межами. Вона виявила свій хист у різножанрових творах для дітей молодшого і середнього шкільного віку, неодноразово була серед переможців всеукраїнських літературних конкурсів, презентуючи  свій творчий доробок для юного покоління.

Наприкінці минулого року з’явилася  нова її книга «Великий Луг над Дніпром», видана у Луцьку Видавничим домом «Твердиня».  Збірка складається з трьох розділів: «Казки про тварин з берегів Дніпра», «Казки про наддніпрянців», «Легенди Великого Лугу». Авторка звернулася до цікавого жанру літературної легенди, що гармонійно   поєднався з її улюбленим жанром літературної казки.

Під творчим пером письменниці  оживають земні стихії, розкриває таємниці свого буття тваринний і рослинний світ нашого довкілля. Невимушена і доброзичлива  манера розповіді, використання народних прислів’їв та приказок, дотепні і мудрі кінцівки казок з вуст оповідача відповідають українській фольклорній традиції. Повчальний зміст  літературних казок пов’язаний з етнопедагогікою і спрямований на виховання у дітей шанобливого і бережливого ставлення до батьківської землі, доброти і чутливості, справедливості і відповідальності за свої вчинки.

Спираючись на багатий краєзнавчий матеріал нашого козацького краю, у своїх легендах авторка вміло переплітає відомості про видатні історичні місця Січеславщини з життям вигаданих персонажів, а серед них – яскраві типажі українського народу – люди мудрі, мужні, щедрі, кмітливі, закохані у рідну землю. Завдяки їм юний читач засвоює кращі риси вдачі, притаманні українцям,– добропорядність, працьовитість, чесність, готовність прийти на допомогу.  Цікаві легенди про козацьке минуле січеславського краю заохочують допитливих до  пізнавально-краєзнавчих пошуків і досліджень, виховують почуття патріотизму.

Творча уява письменниці майстерно домалювала народні перекази і бувальщини, пов’язані з топонімічними назвами ріднокраю: Оріллю, Сурою, Самарою, Кодаком, Половицею і, звичайно, Дніпром-Славутою. Цікавими і своєрідними є космогонічні легенди з язичницькими відголосками, народнопоетичними символами.

Соковита мова з розмаїттям синонімів, епітетів, порівнянь, метафор, повторів, звуконаслідувань, пестливих слів збуджує уяву юних читачів, розкриває невичерпні виражальні можливості рідної мови, передає неповторні особливості народного буття українців.

Книга колоритно  оформлена у стилі традиційного петриківського розпису. Привертають увагу своєрідні ілюстрації, створені студентами Дніпропетровського театрально-художнього коледжу, які стали одними з перших читачів авторських казок і легенд Еліни Заржицької.

Збірка «Великий Луг над Дніпром», безперечно, зацікавить дитячу читацьку аудиторію, а досвідчені учителі-словесники і краєзнавці  можуть використовувати   казки і легенди рідного краю для урізноманітнення форм навчально-виховного процесу.

Жанна Крижановська,

завідуюча лабораторією українознавства і народознавства

кафедри філософії освіти ДОІППО