Квартету баяністів ім. Миколи Різоля – 75 років

У Колонній  залі імені М. В. Лисенка Національної філармонії України відбувся творчий вечір, присвячений 75-річчю  унікального інструментального ансамблю – квартету баяністів, який носить ім’я його фундатора, патріарха баянного мистецтва Миколи Івановича Різоля.

– Цей квартет був створений ще в 1939 році великим ентузіастом баянного мистецтва Миколою Різолем, вітаючи колектив, говорить генеральний директор філармонії Дмитро Остапенко. –  До складу квартету увійшли сестри Раїса і Марія Білецькі, Микола Різоль та Іван Журомський. Почалися творчі будні: підбір репертуару, репетиції, пробні виступи. Але Велика Вітчизняна війна раптово перервала творчі плани музикантів. М. Різоль та І. Журомський під час війни працювали у складі концертних фронтових бригад. Лише після війни в 1946 році квартет активно відновив свою творчу діяльність…

Дмитро Остапенко зачитав вітальну адресу  міністра культури України Євгена Нищука з найкращими побажаннями колективу.
За довге творче життя квартет дав тисячі концертів у різних куточках колишнього Союзу, всюди з великим успіхом репрезентуючи українське музичне мистецтво.

IMG_7348.jpgПерший склад квартету вів активну концертну діяльність протягом 50-ти років, встановивши своєрідний мистецький рекорд творчого довголіття. Згодом І.Журомського замінив учень М.Різоля Анатолій Тихончук.
Слухачі і музичні критики захоплено вітали самобутнє мистецтво квартету, висловлюючи їм найвищі епітети. А відомий композитор Тихон Хрєнников свого часу сказав про квартет: «Перед усім світом цей ансамбль постає як явище унікальне. Я не знаю нині іншого такого колективу такої художньої сили».

У 1992 році квартет очолив учень М.Різоля – відомий музикант-віртуоз, народний артист України Сергій Грінченко. З ним у квартеті грали А.Тихончук, В’ячеслав Самофалов і Володимир Одінцов.
З 1999 року до складу квартету входять молоді талановиті музиканти – заслужені артисти України Олег Шиян (другий баян), Роман Молоченко (баян-контрабас), а з 2002 року – Ігор Саєнко (баян-баритон). 
– Нинішній склад квартету гідно продовжує і успішно розвиває найкращі традиції української виконавської школи, закладеної уславленим квартетом під керуванням народного артиста України, професора М.І.Різоля, збагачуючи сучасними досягненнями у виконавстві, включаючи до програм все більше творів композиторів різних епох і стилів, оголошуючи наступні номери, говорить ведуча вечора, заслужений діяч мистецтв України Світлана Корецька. –  В них поруч із класикою – сучасна музика, народні та естрадні п’єси. Це –  твори В.А.Моцарта, Й.Гайдна, П.Чайковського, Д.Шостаковича, М.Скорика, А.П’яццолли, І.Шамо, В.Монті, В.Зубицького, Й.Штрауса, В.Чернікова, а також обробки М.Різоля, С.Грінченка та інших авторів.

Унікальність і винятковість ансамблю підкреслюється також інструментами, на яких грають музиканти. Поруч із відомими, традиційними концертними баянами слухачі мають змогу почути і побачити спеціально виготовлені для квартету баян-баритон і баян-контрабас, рідкісні за своїм тембром баян-гобой і баян-кларнет. До слова: інструменти першого складу учасників колективу нині можна побачити в музеї музичних інструментів.

Після перемоги на Міжнародному конкурсі (1999 рік) квартет багато гастролює в Україні і країнах Європи. Квартет вже записав і випустив два компакт-диски. Фахівці і преса відзначають високий професійний рівень, яскраве творче обличчя, витончену ансамблеву гру квартету, артистизм. Підтвердженням цьому стало рішення керівництва Національної філармонії України про присвоєння квартету імені Миколи Різоля на концерті з нагоди 85-річчя М.І.Різоля.

Квартет баяністів Національної філармонії України – лауреат Міжнародного конкурсу «Citta di Castelfidardo» в Італії (І премія), дипломант конкурсу «Astor Piazzolla».

Нинішній склад квартету – достойний спадкоємець і послідовник цього улюбленого в народі жанру, вірний продовжувач виконавських традицій, закладених його славними попередниками.

Глядачі щедро аплодували й дарували квіти присутній у залі єдиній жінці-баяністці Раїсі Різоль-Білецькій.

Разом з квартетом баяністів на сцені виступили інструментальний ансамбль «Три плюс два» ( керівник – заслужений діяч мистецтв України Ігор Снєдков) з Харкова, дует баяністів, заслужені артисти України Богдан та Руслан Піроги, заслужена артистка України Ольга Чубарєва.

Багато вітань, квіти, оплески – це найвища нагорода і найкращий  дарунок для  квартету баяністів імені Миколи Різоля.

Людмила Чечель
Фото авторки

Всі учасники концерту разом з Раїсою Білецькою після концерту

http://uaculture.com