Банош

Рецепт від Тетяни Грицан-Чонки

За гуцульськими традиціями банош як і бринзу споконвіку готують виключно чоловіки, бо вівчарство і все, що з ним зв’язано, — справа чоловіча.  Як кажуть гуцули: той банош, що подають в ресторанах,кафе  або барах, те, що готують вдома на плиті, називати баношем важко. Бо ж справжній банош готують на вогні, щоб димом пропах.

Ця страва – повсякденна гуцульська їжа і з ‘являється на гуцульському столі 2-3 рази на тиждень.

Вершки або сметана для приготування баноша повинні бути обов’язково триденні, проте, зберігати їх потрібно в комірці чи підвалі, щоб не прокисли.  В холодильник ставити їх не можна, тому що вони зіпсуються. Помішувати потрібно лише в один бік і лише дерев'яним черпачком або ложкою. Від залізних не буде потрібного смаку. Розказують, що банош - національна страва гуцулів.  Вона була приготовлена коли не було що їсти, а залишилася лише сметана, бо корови були у всіх, та трішки кукурудзяної муки… А спитаєте чому банош? Бо був ґазда Банош, і йому ґаздиня казала: їж, Банош, їж, Банош. І так от получилася страва банош.

Як потрібно готувати:

Сметану (для того щоб вийшов справжній гуцульський  банош має бути сметана з овечого молока), або свіжо зібрані вершки трохи розвести простою водою, вилити у чавунний горщик чи банячок і довести до кипіння.  Кукурудзяне борошно засипати повільно, помішуючи, в те що вже є в горщику й готувати до загустіння (тістоподібної маси схожої на манну кашу). Зменшити вогонь на найменший, і розтирати дерев’яною ложкою, поки на поверхні не з’являться крапельки масла.

Якщо ж ви вирішили варити його дійсно по справжньому і проміняли плитку на вогонь,тоді просто або заберіть горщик з полум’я і перенесіть на плитку з мінімальним вогнем,або прослідкуйте щоб полум’я було достатньо малим, або ж просто зніміть горщик і помішуйте банош в ще гарячій посудині.

Готовий банош повинен відставати від стінок горщика. Окремо потрібно зварити замочені сушені гриби. Заздалегідь поки кукурудзяне борошно вариться, на пательні посмажити порізане на кубики чи скибочки копчене сало до утворення шкварочок. Бринзу потрібно дрібненько покришити. Коли каша готова, викласти її на тарілку, зверху бринзу, зверху шкварочки і гриби.  Змішувати ні в якому разі не потрібно!

Їсти банош слід лише гарячим.