Святкування 140-річниці з дня народження Марка Черемшини у селі Кобаки

Колискою Марка Черемшини називають село Кобаки, що на Косівщині, адже саме тут 13 червня 1874 року народився Іван з роду Семанюків, якого зараз Україна і зарубіжжя знає під літературним ім’ям Марко Черемшина.

Цьогорічне святкування Дня села Кобаки приурочене ювілеєві Марка Черемшини, і відзначили його 9 червня. Розпочалося вшанування видатного краянина у парку – біля пам’ятника письменникові – там виступили поціновувачі творчості Марка Черемшини – голова села Василь Дивоняк, вчитель-філолог Любов Сукновська, доктор філологічних наук, професор ЧНУ, письменник Богдан Мельничук, голова Косівської РДА Роман Матейчук.

Серед поважних гостей – письменники та громадські діячі краю, просвітяни, поважна делегація зі Снятинщини, Верховинщини та Чернівечччини.

У вінок шани Маркові Черемшині прозвучала поезія, декламована учнями Кобаківської ЗОШ І-ІІІ ст. імені Марка Черемшини, а хор Будинку культури с.Кобаки виконав посвяту видатному землякові.

Відкриття меморіальної дошки на фасаді школи (з нагоди 140-річчя з Дня народження Марка Черемшини) – один з кульмінаційних моментів урочистостей. Також відбувся і спільний молебен на місці смерті письменника.

Літературно-мистецька композиція, підготовлена колективом Будинку культури с.Кобаки, відкрилася хореографічною композицією і показом авторських купальських вінків «Черемшиновий вінок» (постановник І.Стеф’юк). Так кращі учениці школи мовою танцю зобразили візитівку села, змальовану словесно Марком Черемшиною: «У пригорщі брав би тото зелене село, леліяв би, як дрібненьку запашну отаву, гладив би, як паву… Дивіть – хитається межи горами. Гей дубова колиска у віночку, чічки розкидає…».

Відтак дослідниця творчості Марка Черемшини, філолог і краєзнавець Марія Равшер презентувала книгу «Перед Іванової душі», до якої увійшли як спогади та присвяти письменникові, так і фахові літературознавчі дослідження його творчості.

На відвідувачів свята чекав ще один подарунок – відкриття фотовиставки верховинського фотохудожника Руслана Трача «Молоденька мачуха» — з нею кожен охочий може ознайомитися в приміщенні бібліотеки впродовж місяця. А самі фотороботи були представлені у вигляді перформансу, у якому головне слово мав автор робіт, який і повів присутніх у світ Єленчиної душі (головної героїні сюжету) та розповів про те, чим Марко Черемшина вразив особисто його. Музика і поезія, фотографія і акторська гра – цей синтез мистецтв був зосереджений на найтрагічнішому і найсуперечливішому жіночому образі в творчості Марка Черемшини – образі Єленки (новела «За мачуху молоденьку»).

Також у холі Будинку культури впродовж трьох днів проходила виставка робіт Руслана Трача «Инчий світ» (жанр – етнофентезі).

Постановка «За мачуху молоденьку!» (режисер Марія Равшер) відтворила світ Черемшинових героїв ще по-новому. Головні ролі зіграли Тарас Пилип, Іванна Стеф’юк, Марія та Микола Яремії.

Завершилося святкування ґрунтовним обговоренням – у форматі круглого столу краєзнавці та влада краю обговорили найактуальніші проблеми, що існують наразі – хата-садиба та її статус, пошанування Черемшини сучасниками, природоохоронна політика краю тощо. Круглий стіл відбувався у читальному залі бібліотеки с.Кобаки.

http://kosivlibrary.if.ua