Химерне поєднання відкритості і таємничості у галереї «Arka»

20 червня 2014 року відбувся подвійний мистецький захід – персональна виставка живопису і графіки львівської художниці Тетяни Тарасенко «Лінія тіла» та виставка-проект «Arka» mask. Організаторами цієї культурно-мистецької події виступили галерея «Arka», Національний музей медицини України та телеканал «Культура» в рамках арт-проекту «КУЛЬТУРА+Р2=МИСТЕЦТВО». Імідж-центр Університету «Україна», за доброю традицією, став одним із медіа-партнерів виставки.

Оголена натура завжди цікавила майстрів, незалежно від виду мистецтва, у якому працює той чи інший митець. Тетяна Тарасенко працює в епатажно-оригінальному жанрі «ню». Ню (фр. nu – оголений) – художній жанр в скульптурі, живописі, фотографії та кінематографі, що зображає красу оголеного людського тіла. Широкий розвиток отримав у часи античності, а епоха Відродження повернула «ню» із забуття. Серед митців, що працювали з оголеною натурою, були такі майстри як Д. Веласкес, Мікеланджело, Тиціан, С. Ботічеллі, А. Дюрер, О. Роден, К. Брюллов, О. Ренуар та ін. У більшості випадків митці, що працюють в цьому жанрі, оспівують красу жіночого тіла. Хоча є майстри, яких цікавить саме чоловіче «ню». Серед них – Мікеланджело і… Тетяна Тарасенко. 

На запитання Руслана Руно – куратора галереї «Arka», чому саме чоловіче «ню», Тетяна процитувала Мікеланджело:

– Немає нічого прекраснішого за оголену чоловічу натуру. Я з цим згодна і вважаю логічним, що жінка малює чоловіка, а чоловік – жінку…  

Її картини сповнені символізму. Так-так. Адже кожен, хто бачив ту чи іншу картину, бачив і розумів її по своєму.

Відкриття подвійної виставки – «Лінія тіла» і «Arka» mask – пройшло, як то кажуть, як одна мить. Родзинки заходу додала лотерея для журналістів, що відвідують творчі акції галереї «Арка». Під час лотереї розігрували оригінальні подарунки – маски. А переможцями стали журналіст Світлана Бойко та директор Імідж-центру Університету «Україна» Ніна Головченко.

Завітали на мистецьке свято і гості. Так, оперна співачка Оксана Костенко виконала кілька чудових оперних арій, відомих усім любителям оперного мистецтва. А декламатор Олександр Ліщенко прочитав кілька творів Сергія Єсеніна і розповів дещо про життя поета. Ця оповідь знову відкрила глядачам талант поета і справжнє обличчя митця. На жаль, часто людям мистецтва доводиться вбиратися у маски, особливо, якщо розквіт їхнього таланту відбувається у диктаторській чи тоталітарній державі. Була така маска і у Єсеніна – хуліган, баламут, самогубець, а насправді – поет, бунтар, воїн, нащадок древнього народу, що жив у єднанні з природою…

На щастя, приводи для використання маски бувають і більш радісними. І саме тоді в нагоді стають витвори мистецтва, представлені на виставці «Arka» mask. Маски різноманітних форм та кольорів, оригінальні живописні полотна, що зображують маску і людину – усе це давало хорошу поживу для роздумів. Ось – венеціанські маски, ось – мексиканські. Автори, що представили свої роботи – дійсно багатогранні талановиті і зовсім юні особистості. Серед них – Софія Триколенко, Татка Устименко, Анна Кулагіна, Вікторія Зеленкова, Дарина Кондрашова-Горбаченко, Маріанна Кравець.
Майстрині охоче розповідали про свою творчість, відповідаючи на запитання ведучого свята – Руслана Руно. Так, художниця Тетяна Тарасенко поділилася своїми професійними секретами і розповіла, що чи не всі силуети на її картинах змальовані з однієї людини, а Софія Триколенко розповіла дещо про представлені нею маски. Так, дуже оригінальні витвори, прикрашені квітами і… черепом – це маски для мексиканського карнавалу.

– Смерть у Мексиці сприймають не як щось трагічне, а як перехід від одного стану в інший. Оскільки ми в певний момент із цим явищем стикаємося, то мені захотілося надати образу  смерті певної естетики, – розповіла Софія. 

Художниця розповіла також цікаву історію про те, як до створення масок прийшла інша учасниця виставки – подруга Софії – Анна Кулагіна. Софія і Анна відвідали Венецію і завітали до крамнички, де продавалися маски. Крамничка була незвичайна, оскільки майстер не просто продавав власні вироби, а і виготовляв нові на очах у відвідувачів. Саме в такій крамничці і стався кумедний випадок – Анна торкнулася щойно пофарбованої і полакованої маски, внаслідок чого – маска приклеїлася до пальця.

«Визволившись» від маски, художниці помітили, що на виробі залишився відбиток… 
Вечір 20 червня 2014 року промайнув швидко і залишив кожному, хто завітав цього дня до Національного музею медицини України, багато приємних вражень і спогадів. Виставка живопису і графіки Тетяни Тарасенко «Лінія тіла» та виставка-проект «Ark» mask триває з 20 червня по 20 липня 2014 року, тож у поціновувачів сучасного мистецтва є всі шанси ознайомитися з роботами, представленими на виставці.

ДОВІДКА:

Тетяна Тарасенко – художник.
Народилася у м. Стаханов, Луганської області. Закінчила Львівську академію мистецтв. У 1995 р. створила з колегою театр-студiю «Райські птахи» (синтез  арт-костюму, музики, танцю). Учасниця і призер республіканських та міжнародних виставок та конкурсів. 
2012 − дипломант  Ukrainian Art Week (Київ)
1988 – участь у Всесоюзній виставці «Експрес-авангард» (Москва).
У 1995 створила з колегою театр-студiю «Райські птахи» (синтез  арт костюму, музики, танцю).
Упродовж 1995−2001 років були представлені театральні дійства в Iталiйському дворику, Будинку вчених, театрi iм. Леся Курбаса, Будинку органної та камерної музики (Львів), на конкурсі «Чарiвна голка» (Киiв).
2001 – участь у Мiжнародному фестивалi дизайнерiв (Львівський 
театр опери та балету).
2007 – участь у колективних виставках (Осінній львівський салон, 
Галерея «Арт-11») Львів
2008 – персональна виставка живопису в галереї «Арт-11»(Львів)
2009 – персональна виставка в галереї «Зелена канапа»(Львів)
2009 – колективна виставка в Словаччині
2011 – персональна виставка живопису в галереї «Коралі»(Львів)
2012 – колективна виставка «Ню», «Портрет» («Коралі»)
2012 – участь у виставці абстрактного живопису (Київ)
2012 – персональна виставка в приміщенні НСХУ (Київ)
2012 – дипломант Ukrainian Art Week (Київ)
2012 – участь у всеукраїнській виставці «Жіночий портрет»
2013 – колективні виставки (Київ, Львів)
2014 – участь у проекті CzechArtWeek
2014 – колективні виставки(Київ,Львів)
2014 – виставка «2014»Art-e-fakt  galereЯ(Львів)
Роботи знаходяться в приватних колекцiях Польщі, Росiї, США.

Світлана ПАТРА,
журналіст Імідж-центру Університету «Україна»

Фото Тетяни Патри