Тріумф і агонія Мерлін Монро – для українського глядача

Минулої неділі у Національному центрі театрального мистецтва імені Леся Курбаса, столичним театром «МІСТ» презентовано прем’єру п’єси болгарського драматурга і поета Димитра Христова «Мерилін Монро: тріумф і агонія». Сценічна назва драми «Храм її диявола».

З головною роллю прекрасно справилася актриса Уляна Ліб, постановник спектаклю – Олександр Мірошниченко.

Американська актриса по-новому була представлена українському глядачеві. Скинуто маску. Вона не грає. Вона така як є. Це останні дні її життя, які вона проживає так, як хоче сама. Відома і глибоко нещаслива. Так, на жаль, в житті багатьох кумирів буває і в наш час.

У залі – аншлаг. Переживання, емоції, оплески, успіх!

Монодрама Димитра Христова неодноразово публікувалася і ставилася в Болгарії та Македонії, перекладена англійською, російською, македонською мовами. Переклад цієї п’єси українською здійснила дружина драматурга, українська поетеса Анна Багряна, пластичні рішення до вистави підготувала Юлія Гасиліна, мультимедіа від Олександра Пащенка.

– Я вражений, – зазначив вже після спектаклю присутній на прем’єрі Пан Красімір Мінчев, Надзвичайний і Повноважний Посол Болгарії в Україні. - Велике спасибі всім, хто причетний до написання п’єси, створення спектаклю. Приємно, що сьогодні тут, в стінах українського театру, представлено творчість саме болгарського письменника Димитра Христова. Нашим народам треба більше знати про культуру один одного.

Після вистави глядачі мали змогу отримати відповіді на запитання від автра п’єси, режисера, актриси. Модерувала зустріч поетеса, журналіст, драматург Неда Неждана.

Димитр Христов: Ця п’єса написана двадцять п’ять років тому. Але вона не втратила своєї актуальності. Це історія не ідола, не символа, а в першу чергу звичайної жінки, яка хотіла любити і бути коханою.

Те як зіграла Мерлін Монро українська актриса мене не розчарувало, навпаки -порадувало, здивувало, надихнуло. Дивна і водночас цікава постановка. Я від цього щасливий і всім дуже-дуже вдячний.

Анна Багряна: Вдома за кордоном ми переглядали на відео одну з вистав театру «Міст». Коли Димитр побачив, як грає Уляна Ліб, відразу ж сказав: «Ось вона - Мерлін Монро». Надіслали п’єсу на розгляд режисера театру. І ось, сьогодні -прем’єра.

Димитр Христов: Такої актриси ми вже давно не зустрічали. Вона надзвичайно професійно вжилася в цю непросту роль. А режисер зробив найлітературніший з усіх попередніх показів цієї п’єси.

Уляна Ліб: Це якась містика, але останні три дні я ніби відчувала поруч свою героїню. Мені було легко відчути себе «в тілі» Мерлін Монро, бо багато моментів з вистави були свого часу присутні і в моєму житті. Дуже задоволена, що зіграла цю роль.

Олександр Мірошніченко: Як режисер, відмічу, що дуже небезпечно завжди грати кумирів, адже часом такі ролі перетворюються на шоу двійників. Ми постаралися цього уникнути і результат, як кажуть навіч – маємо свою українську, щиру, справжню, талановиту Мерлін Монро. 

Я запитував у людей, які щойно виходили після спектаклю про їхні відчуття. У відповідь вони казали, що не можуть відразу відповісти, треба, мовляв подумати. Тобто нам вдалося сьогоднішньою виставою зробити так, щоб глядач щось відчув і замислився над побаченим.

Тетяна Череп-Пероганич

Фотогалерею див. https://www.facebook.com