Квіти, добро і кохання на картинах Інни Валітової

Настала осінь. Листя навкруги все більше наливається золотом і багрянцем і – опадає. Але так хочеться ще хоч трішки тепла і сонця, бодай крапельку весняно-літніх барв. І де ж їх віднайти, ті барви, ті яскраві уламки літа і весни? У музеї. Так, так. У музеї. 17 жовтня 2014 року у приміщенні Національного музею медицини України відкрилася персональна виставка Інни ВАЛІТОВОЇ «Кохання поза часом».

 

Добро у картинах і вчинках

Організаторами події виступили Національний музей медицини України, Телеканал «Культура», Галерея «Arka» та Арт-проект «Культура+Р2=мистецтво». Інна Валітова – художник-графік, проте має своєрідну грань свого таланту – працює в техніці холодного батику – розписує по шовку. Картини, представлені на виставці, сповнені сонця, тепла, яскравих барв. І – любові. Саме це прекрасне почуття дало назву виставці – «Кохання поза часом». Захід традиційно розпочався з привітання від куратора арт-проектів, директора галереї «Arka» Руслана Руно. Він представив глядачам художницю і поспілкувався з нею. Інна Валітова розповіла дещо про себе і поділилася думками, які супроводжували її під час підготовки до виставки:

– Я б хотіла трішки прочинити двері у свій світ. Бо в кожну роботу я вклала частинку своєї душі, любові, емоцій. І хочу побажати вам великої любові.

Виставка, як і інші заходи галереї «Arka», не обійшлася без гостей. Глядачів привітав хореографічний колектив «Арабеск», очолюваний художнім керівником Ольгою Тарабан. Гості не лише споглядали картини, а і ділилися враженнями і побажаннями. Ось що сказав один із відвідувачів – художник Ярослав Терновський:

– Я знаю пані Інну зовсім недавно, але хочу подякувати за те, що я і ми всі побачили. Я хочу побажати, щоб Ваше життя було таким же строкатим, кольоровим і уквітчаним, як Ваші роботи!

Ще однією родзинкою свята була благодійна лотерея, де розігрувалася картина Інни Валітової «Маки». Участь у лотереї коштувала 50 грн, і зібрані кошти будуть перераховані до Національного комітету Товариства Червоного Хреста. На виставку завітала представниця організації Галина Поштаренко. Варто сказати, що це не перший візит пані Галини на виставку до галереї «Arka», вона відвідувала виставку фотографій, присвячену подіям на Майдані:

– Я хочу подякувати присутнім за вашу лояльність, визнання і довіру. Для нас це дійсно зараз важливо. Наш фокус – допомога соціально малозабезпеченим, пораненим, тим, хто змушений був переїхати у зв’язку з усіма цими подіями – війною на Донбасі.

 

Гості виставки

Виставка Інни Валітової зібрала дуже багато відвідувачів. Це були колеги художниці, поети, друзі та родина – чоловік, мама, двоє дітей. На імпровізовану сцену виходили родичі та друзі Інни і бажали їй багато чого хорошого, а маленька донечка побажала талановитій мамі стати найпопулярнішою художницею у світі. Від побажань, що лунали на виставці, було так тепло і затишно, що склалося враження, ніби до галереї «Arka» завітала весна.

А серед людей мистецтва на виставці можна було зустріти Тетяну Яровіцину, поетесу, співорганізаторку мистецького фестивалю «Українські передзвони» та проекту «Непереможні», який має на меті зібрати кошти на протез для пораненого бійця АТО Олександра Швецова. Також на виставку завітала директор видавництва листівок «Фотофабрика» Анна Семенова, поет і учасник І туру «Батл-поет-шоу» Серж Білошицький та художники – Наталя Максименко, Адріана Галецька, Олег Харитонов та інші. Арт-директор галереї «Arka» Софія Триколенко розповіла про цікавинки, що чекатимуть на відвідувачів майбутніх заходів галереї «Arka». Будуть і кінопокази, і хіп-хоп вечірки. І з’явиться нова локація. Але детальніше про це можна дізнатися на сторінці галереї у соціальній мережі «Фейсбук»: www.facebook.com/arkagalereya.

 

Шовкова ніжність картин Інни Валітової

Інна Валітова у своїх роботах змальовує свої почуття, емоції і квіти. Варто зазначити, що чи не найоригінальнішою рисою на картинах є тло. Різнокольорові абстракції, туман чи ледь помітні гори, на тлі яких зображені квіти, додають картинам більшої глибини і яскравості. Адже на сліпучо-білому тлі, або ж – іншого кольору, але в один тон, ці квіти не були б настільки чарівними. Варто сказати, що це не живопис у його класичному розумінні – художниця працює з шовком у техніці холодного батику. Ніжний і примхливий шовк вимагає неабиякої майстерності і додає ще більшої чарівності картинам.

Про квіти хочеться окремо сказати, адже на це диво природи можна дивитися неймовірно довго. І є на що подивитися: ось – високі гордовиті мальви, ось – тигрові лілії – крапельки сонця, що застигли серед зеленої трави. Не можна відвести очей від чарівного латаття, що стало окрасою озерної гладі, наче зорі на небі.

Але найбільше до себе притягують маки. Різних відтінків, ці квіти поєднують в собі радість і сум. Так, як і наше життя. Квіти дійсно гарні, просто розкішні, через те усі присутні на виставці з нетерпінням чекали результатів благодійної лотереї, що мала за приз картину «Маки», – настільки популярною були «герої» цієї картини на виставці.

Не менш захоплююче Інна Валітова зображує на своїх картинах тварин: ось – ніжно-рожеві фламінго, а ось – яскраві зебри. Впадає в око динамізм, із яким зобразила художниця мить життя зграї зебр – от-от, здається, що ці граціозні тварини вийдуть за «рамки» картини і продовжать свою подорож.

Ще однією «героїнею» картин Інни Валітової стала Африка – її культура, природа, традиції. Загалом же, твори художниці, представлені на виставці, можна поділити на дві групи – «квіти і природа» і «фантазія». І ось саме у другій групі картин Африка постає у всій красі – чудернацькі орнаменти не просто декорують тло, а й самі стають сюжетом картини. Африканські орнаменти й мотиви обрамляють і доповнюють собою іншу складову картин Інни Валітової – кохання. То на одній картині, то на іншій – двоє. І вони дивляться одне на одного, сповнені кохання, ніжності, мрій і сподівань. Хоча не лише Африка надихає Інну останнім часом, на картині «Квітка кохання» чітко простежуються наші, українські орнаменти.

 

Таланти і прихильники

Про квіти, кохання і творчість говоримо з Інною Валітовою.

У Вас дуже оригінальні і гарні роботи… Чому Ви обрали саме батик?

Для мене батик – більш жіночний, насичений повітрям, більше подобається.

Яка пора року Вам, як художнику, подобається найбільше?

Мабуть, літо. Але я люблю всі пори року: літо, осінь, зиму, весну.

Назва Вашої виставки пов’язана з коханням. Скажіть, будь ласка, що для Вас, як для художника, кохання?

Для мене кохання – це найголовніша сила в житті. Лише завдяки коханню рухається наше життя.

У Ваших роботах дуже багато квітів. Скажіть, будь ласка, які квіти Вас надихають на творчість?

Я люблю всі квіти, але найбільше – маки.

Розкажіть дещо про Ваші роботи на африканську тематику.

Мене дуже надихає Африка, африканські мотиви та візерунки, африканські традиції, африканська природа.

Картини Інни Валітової не залишають байдужими найтонші струни людської душі. Своїми враженнями ділиться поетеса Тетяна Яровіцина:

З Інною я познайомилася випадково. А відбулося це так. Декілька тижнів тому я вперше прийшла на запрошення одного з працівників телеканалу «Культура» відвідати галерею «АРКА», де і познайомилася з рушієм культурного процесу Русланом Руно. Перші враження від галереї були дуже теплими. Одним із яскравих вражень була картина «Маки», виконана у техніці «батік». Я не втрималася і підійшла познайомитися з авторкою, і вона мене  запросила на відкриття виставки. Згодом я дізналася, що цю чудову картину Інна виставляє на благодійну лотерею. Кошти від її продажу будуть спрямовані Товариству Червоного Хреста в Україні.

Отже, 17 жовтня я з двома своїми подругами прийшла за натхненням. Одразу ж по прибутті, коли відхилилися портьєри, які відділяють хол Музею від галереї, жодна з нас не втрималася від вигуку захвату. Я щиро дякую Інні за такий талант і за гідне рішення долучитися до благодійності, адже і для мене то – не порожнє слово. Наразі творчі люди дуже багато роблять для того, аби в умовах духовного холоду обігріти людей душевним теплом. Краса і любов дійсно рятують світ. Немає вже сили дивитися на жорстокість, кров і людські муки... Я щиро дуже раджу усім прийти і насолодитися справжнім талантом і унікальною технікою під назвою «батік», яка завдяки матовим відтінкам просто заворожує...

Світлана Патра,

журналіст Імідж-центру Університету «Україна»
cвітлини Тетяни Патри