На Дніпропетровщині відзначили 80 років від дня створення Дніпропетровській обласній організації НСПУ

У грудні 2014 року Дніпропетровська обласна організація Національної спілки письменників України (ДОО НСПУ) відзначила 80 років від дня заснування.

Якщо бути точним та об’єктивним, то зазначу, що нашу організацію було створено саме 26 листопада 1934 року і спершу її очолив поет Петро Харламов. Але на загальних зборах, які відбулися напередодні цієї видатної  – як для громадської організації – події було одностайно вирішено перенести урочистості у зв’язку проведенням у Києві позачергового VІІ з’їзду письменників України.

Міська влада пішла назустріч побажанням письменників і святкові заходи було вирішено проводити 10 грудня на базі Палацу культури Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара. Дирекція Палацу взяла активну участь у підготовці і запропонувала підготувати музичні вітання – виступи молодіжних колективів студентів ДНУ.

Отже, у призначений час у святково прикрашеній залі зібралися всі, кому не байдуже Його Величність Слово: старі й молоді, заслужені літератори й початківці, пенсіонери й студенти, журналісти і композитори... Особливо багато було студентів, що дало підставу вважати, що наше Слово не байдуже нашій надії і нашому майбутньому – прекрасній юні.

Відкрив святковий вечір в.о. голови ДОО НСПУ, письменник, поет, публіцист Володимир Луценко. Пан Володимир у декількох штрихах змалювати історію Дніпропетровської письменницької організації.

Він наголосив: «Від часу створення доля письменницької організації Дніпропетровщини тісно переплітається з долею українського народу. Зазнала вона й злетів і падінь, на собі відчула кошмари «розстріляного відродження». У 1937 році над Спілкою був учинений буквальний погром. Одних письменників розстріляли, інших загнали в сибірські табори. Але ніякі переслідування не змогли приглушити національну свідомість і волелюбний дух письменників-патріотів. Дніпропетровська організація була тим духовним осередком, у лоні якого закладався народний рух України, товариство «Просвіта»…

Дійсно, Дніпропетровщина ніколи не була літературною провінцією. Саме в нашому рідно краї визрівали таланти світового масштабу. Принаймні, згадаємо Валер’яна Підмогильного, Олеся Гончара, Павла Загребельного та багатьох інших.

А між тим, деякі новітні критики пропонують вести відлік української літератури з часів отримання Україною незалежності. Водночас, звинувачуючи ціле покоління літераторів у конформізмі, за ангажованості, потуранню тодішньому режимові.

У своєму виступі В.Луценко згадав слова французького письменника і філософа, лауреата Нобелівської премії Альберта Камю: «Кожен художник прикутий до галери свого часу. Він має змиритися з цим, навіть якщо йому не подобається, що там тхне оселедцем, дуже багато наглядачів і до того ж курс взятий невірно. Ми у відкритому морі. Художник, як і всі, мусить веслувати. Тобто продовжувати жити і творити».

І це повністю характеризує діяльність письменницької громади в нинішніх умовах: як не складно, письменник мусить гребти – тобто жити і творити.

З радістю можемо констатувати: творчий доробок наших письменників високо оцінює і Національна спілка письменників України. Адже на запрошення письменницької громади завітав шановний гість із Києва –перший заступник голови Національної спілки письменників України, український поет, прозаїк, публіцист, громадський, політичний та державний діяч, доктор філософії в галузі політології Володимир Шовкошитний. Почесний гість завітав до Дніпра не з пустими руками. Він привіз вітання і 10 почесних відзнак від новообраного голови НСПУ Михайла Сидоржевського, київських письменників-побратимів і особисте – поетичне.

Привітати письменників зі святом також прийшли директор департаменту культури та туризму, релігій і національностей облдержадміністрації Наталія Першина, заступник начальника управління культури і мистецтв міської ради Людмила Кудряшова, голова ДОО Національної спілки журналістів, головний редактор газети «Віті Придніпров’я» Олексій Ковальчук, член ДОО Національної спілки композиторів України, музикознавець, кандидат філософських наук Наталія Тарасова...

Вітання від своїх ректорів передали і представники двох найстаріших та найшанованіших вишів – друзів ДОО НСПУ – Дніпропетровського національного університету ім. О.Гончара та Національного гірничого університету.

Добрими словами згадали присутні тих, хто очолював ДОО НСПУ у різні роки – Олександра Билінова, Сергія Завгороднього, Федора Залату, Сергія Бурлакова, Валентина Чемериса, Віктора Савченка.

Оплесками вітали виступи ветеранів красного слова, присутніх в залі: Олександра Завгороднього, Олесі Омельченко, Григорія Гарченка, Людмили Левченко, Анатолія Шкляра, Олександра Твердохлєба, Володимира Сіренка, того ж, вже згадуваного, Сергія Бурлакова і новообраних членів НСПУ – Семена Заславського, Олександра Кутняка, Ніни Хіль...

Звичайно, ознайомити присутніх з творчістю всіх письменників не вдалося за браком часу, адже на теперішній час у складі спілки нараховуємо 53 особи.

Мені дуже приємно, що віднині належу до однієї з найкрупніших в Україні письменницьких спільнот. Вона успішно розвивала й розвиває добрі творчі традиції, які здавна складалися в Придніпров’ї, де починався творчий шлях відомих майстрів слова Олеся Гончара і Павла Загребельного.

Протягом 80 років творчим надбанням письменників стало понад 2000 книг.

Серед значних поетів: Михайло Чхан, Наталка Нікуліна, Олександр Зайвий; відомі письменники-фантасти: Віктор Савченко.

На Криворіжжі плекає творчі здобутки лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка Григорій Гусейнов.

Обласна організація НСПУ виплекала імена письменників, які нині відомі у столиці України: Любов Голота, Юрій Буряк, Микола Семенюк.

Відомі імена членів НСПУ нашого краю – Михайла Селезньова, Миколи Карплюка, Сергія Бурлаков, Ігоря Пуппо, Віктора Коржа і Олександра Ратнера.

Поповнили ряди Спілки юні поети й прозаїки: Анатолій Білий, Ганна Нікітіна, Наталія Дев’ятко, Юлія Купіч.

На теперішній час літератори Дніпропетровщини плідно працюють у різних жанрах, активно розробляючи національну історичну та військово-патріотичну тематику. Слово єднає нас у своїм устремлінні добра і справедливості, неухильному відстоюванні одвічних національних цінностей.

На фото: В. Шовкошитний, В. Сіренко, Н. Першина, О. Омельченко

 

Еліна Заржицька,
член НСПУ та НСЖУ