Юрій Андрухович розповідав Чернівцям, де похований Фантомас

Вчора в Целанівському літературному центрі  письменник і публіцист Юрій Андрухович презентував нову книгу «Тут похований Фантомас».

Власне, це була розмова про Україну та Європу, питання вибору і колективного страху, суспільної психології через призму культури. Модерував зустріч Олександр Бойченко і усі судження оберталися навколо тих тем, на яких, власне, і базується сама книга. «Тут похований Фантомас» - це вибірка публіцистичних колонок, які веде Юрій Андрухович від 2010 року для «Телевізійної служби новин» (канал «1+1»), одна з наріжних тем виступів про сучасні події країни – це реакція Європи на агресію Росії . Письменник зауважив, що європейська підтримка чимраз зриміша, але «не вистачає різких політичних кроків з боку Заходу, такого собі політичного екстремізму. Наприклад, запрошення України до НАТО».

Загалом книга вмістила приблизно третину текстів, написаних за п'ять років, усі колонки розміщені суто у хронологічній послідовності. Ключ до розуміння назви книги Андрухович також назвав своєму читачеві: «Чому саме Фантомас? Бо це те, чого ми маємо боятися (так задумано), але ми висміюємо його». Також письменник розповів, що тексти у книзі неоднакові за формою викладу: одні споріднені з віршем, інші ж – з анекдотом, в одних кінець непередбачуваний навіть для автора інколи, інші ж від самого початку містять виразну і послідовну систему суджень.

Одною з помітних тем публіцистичної збірки «Тут похований Фантомас» є музика, крізь неї часто осмислював письменник часто і суспільні події. Як приклад Юрій Андрухович зачитує запис від 11 жовтня 2011 року: «Чому Янукович прийшов до влади? Бо ми його вибирали. І це ми слухаємо погану музику, нав'язану блатними субкультурами. Хочеш щось сказати про народ – то послухай музику, яку слухає він».

Розмова вийшла більше, ніж змістовна, бо залишила по собі багато відкритих питань і тем для роздумів – можливо, відповідь на деякі з них – у книзі?

http://chv.tv