21 травня 2015 року в Університеті «Україна» (місто Київ) відбулися щорічні традиційні заходи – 12-ий Фестиваль-конкурс студентської творчості «Університетське літо-2015» і 12-ий Фестиваль студентської творчості молоді з особливими потребами «Сяйво надій-2015».
Фестивалі націлені на патріотичне виховання студентів, на підтримку молодих талантів, на надання їм можливості реалізувати свій творчий потенціал, на адаптацію та інтеграцію в соціальне середовище засобами мистецтва студентської молоді з інвалідністю, на пошук оригінальних зразків художньої творчості, на підвищення художнього рівня аматорського мистецтва.
Місія фестивалю «Сяйво надій» полягає у формуванні в суспільстві атмосфери толерантності, у розламуванні усіх бар’єрів на шляху творчої самореалізації молоді з інвалідністю. Для кожного студента з особливими потребами участь у Фестивалі – це ще один спосіб довести свою неповторність, здатність творити прекрасне, показати власні уміння!
На фестивалях «Університетське літо» і «Сяйво надій» студенти звітували у декількох номінаціях: художнє мистецтво; декоративно-прикладне мистецтво, фотомистецтво; дизайнерське мистецтво; літературний жанр (авторська поезія та проза); інструментальна музика; вокальне мистецтво; хореографія; театральне мистецтво, розмовний жанр, оригінальний та спортивний жанри.
Свій творчий потенціал продемонстрували студенти із Києва, Вінниці, Житомира, Миколаєва, Полтави, Хмельницького, Запоріжжя, Кіровограда, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Рівного, Хуста, Білої Церкви, Горлівки, Луцька, Нової Каховки, Дубно, Броварів, Василькова та інших міст України, де розташовано територіально-відокремлені структурні підрозділи Університету «Україна».
Організатором Фестивалю виступає Університет «Україна» за підтримки Міністерства освіти і науки України, Національної Асамблеї інвалідів України (НАІУ), Святошинської районної державної у м. Києві адміністрації, Київського міського центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді, Всеукраїнської громадської організації студентів-інвалідів «Гаудеамус», Благодійної фундації «Відкриті серця України», Благодійного фонду «Добробут ХХІ століття», «Національного олімпійського комітету України» Київське відділення, Національної Організації Скаутів Українських (НОСУ), скаутського об’єднання «СОУС», профспілкової організації працівників Університету «Україна», Спілки громадських організацій інвалідів Києва (СГОІК).
Перед початком грандіозного гала-концерту відбулася прес-конференція, учасниками якої стали успішні студенти і випускники Університету «Україна» з інвалідністю. Модератор − Вікторія Дика, керівник відділу виховної роботи Університету «Україна».
Проректор з навчально-виховної роботи Університету «Україна» Антоніна КОРОТЄЄВА у вступному слові зазначила:
До участі у прес-конференції ми запрошуємо тих, ким пишаємося. Адже вони досягли у своєму житті таких вершин, які іншим і не снилися. Вони є прикладом для наших студентів. Вони є взірцем того, як треба працювати і досягати поставленої мети.
У назві нашого університету є таке слово «відкритий», тобто «Відкритий міжнародний університет». Принцип відкритості власне реалізується через інклюзивне навчання, архітектурну доступність. Наші студенти мають змогу опановувати одразу декілька спеціальностей, оскільки Університет «Україна» має тісні міжнародні зв’язки. Також інклюзія полягає в тому, що ми нині об’єднали два свята «Університетське літо» та «Сяйво надій», в останньому бере участь більше 50-ти учасників, які є призерами відбіркових турів у регіональних філіях Університету «Україна». Це говорить про те, що наші студенти талановиті, за ними майбутнє.
Уляна СМИРНОВА − чемпіонка світу, чемпіонка України з карате в категорії «ката на візках», срібна призерка Чемпіонату Європи серед людей з інвалідністю в категорії «ката на візках» (м. Ломмель, Бельгія, 2015 р.), директор Всеукраїнської благодійної організації «Волонтерське об'єднання «Крила», президент Спортивного клубу «Спіріт», перша віце-міс конкурсу краси «Краса без обмеженнь-2012», учасниця Громадської ради при Міністерстві молоді та спорту України, студентка «Університету «Україна» (магістратура), наголосила:
Спорт – це та галузь, яка не має обмежень. Спортом можуть займатися всі люди. У будь-якому віці, за будь-якого стану здоров’я. Головне – обрати для себе конкретний напрям у певному виді спорту. Я займаюся новим видом спорту – карате для людей з інвалідністю. Минулого року відбувся перший чемпіонат світу, у якому брали участь спортсмени з інвалідністю. Ми є суб’єктом передолімпійського руху. На Олімпіаді-2020 планується виступ саме каратистів. Це велика перспектива для даного виду спорту. Карате доступне для кожного.
Світлана ПАТРА − журналіст, автор та виконавець пісень, фіналіст міжнародної премії TOYP-2014, призерка конкурсу студентських творчих робіт із соціальних комунікацій у 2011 та 2012 роках, призерка арт-салону «Арка» як найактивніший журналіст, багаторазова призерка всеукраїнських фестивалів, учасник, переможець та почесний член журі фестивалю, випускниця Університету «Україна»:
Я дякую Університету «Україна» за те, що цей ВНЗ прийняв мене до своїх лав та дав змогу реалізуватися, отримати вищу освіту, розширити творчі горизонти і коло спілкування. Тут я зрозуміла, що журналістика може бути доступною для людей з інвалідністю.
Саме новітні технології, такі як інтернет, скайп, соціальні мережі, мультимедійні проекти тощо дозволяють стати журналістом будь-кому.
Олена ЧИНКА − майстер спорту України, бронзова призерка Європи зі спортивних танців на візках, неодноразова чемпіонка України, переможець Національної премії «Гордість країни», володарка Всеукраїнської премії «Жінка ІІІ тисячоліття», керівник студії танцю «Геліос», учасниця, переможець та почесний член журі фестивалю, випускниця Університету «Україна»:
Завдяки Університету «Україна», я повірила в себе, зрозуміла, де можна знаходити сили, коли ти – людина з інвалідністю. Головне – повірити в себе, і з вірою в Бога йти вперед. Танці на візках – це не єдине, чим я займаюся. Зараз я ще занурилася у політичну діяльність, тому що зрозуміла, що партія – це той інструмент, який допоможе на державному рівні вирішувати ті проблеми, з якими стикаються такі люди, як я. Нині я є лідером Національної Демократичної партії.
Олександр ВОРОНА − президент ГО «Спілка громадських організацій інвалідів Києва», громадський діяч, учасник, переможець та почесний член журі фестивалю, випускник Університету «Україна»:
Оскільки я є президентом ГО «Спілка громадських організацій інвалідів Києва», головним нашим завдання є створення інклюзивного суспільства. Наші проекти змінюють суспільства на краще.
Ми допомагаємо людям з інвалідністю, щоб їм було набагато зручніше жити та простіше досягати мети, навчатися та працевлаштовуватися.
Геннадій ГОРОВИЙ − Член Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України, учасник, переможець та почесний член журі фестивалю, голова Київської обласної організації ВГО «Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів», автор чотирьох поетичних збірок, випускник Університету «Україна»:
− Університет «Україна» в цілому, фестивалі творчості зокрема, відіграли неабияку роль у моїй творчості. Адже тут я став не лише журналістом, а й поетом, письменником, громадським діячем. Нині я сам є співорганізатором Всеукраїнського фестивалю «Поетичний рушник», керівником літературної студії «Горлиця», тобто здійснюю наставницьку діяльність. Опікуюся, до речі, обдарованою молоддю, яка прагне письменницького і поетичного зростання. Серед початківців є люди і з інвалідністю, і без вад здоров’я.
Я би хотів подарувати шановній аудиторії декілька віршованих рядків:
Пітьма і світло, я – між ними.
Вони близькі, та є чужими.
Мов у бджолиному рою,
Шукаю істину свою.Заполонили мені серце
То день, то ніч – як мед із перцем.
А поміж ними я стою,
Шукаю істину свою.І сум і радість завжди поруч:
Ліворуч хтось, а хтось праворуч.
На перехресті я стою,
Шукаю істину свою.
Олександр ПЕТРОВ− заступник голови ВМГО «Гаудеамус», лідер команди волонтерів Краматорського центру для вимушених переселенців, учасник та переможець фестивалю, випускник Горлівського регіонального інституту Університету «Україна»:
− З Університетом «Україна» я став людиною з необмеженими можливостями. У фестивалях «Сяйво надій» та «Університетське літо» я брав участь майже кожного року. Моя інклюзія розпочалася з творчості. Це були пісні, вірші, гуморески. Але найголовніше, що я хотів би відмітити, це те, що завдяки Університету «Україна» я сформувався як лідер і як небайдужа до чужої біди людина... Саме це дає мені сили працювати волонтером в зоні АТО.
Учасники прес-конференції відповіли на запитання представників ЗМІ та студентів кафедри журналістики Університету «Україна» і долучилися до свята.
У програмі заходу: благодійна виставка-ярмарок, виставка трофеїв із зони АТО (такі «артефакти» привіз для студентів викладач Інституту крмп’ютерних технологій Університету «Україна» Максим Петренко, боєць Національної гвардії України, який прибув до Києва у відпустку), виставка світлин із зони АТО «Війна як вона є», гала-концерт і церемонія нагородження переможців. Родзинкою нинішнього Фестивалю став його дрес-код – вишиванка. Адже 21 травня і велика, і мала Україна (Університет «Україна») відзначали День вишиванки.
Таким чином, Фестивалі «Університетське літо» і «Сяйво надій» стали не тільки святом творчості, а й заходом солідарності з тими, хто тримає кордони у зоні АТО, актом патріотичного єднання студентської молоді, молоді з інвалідністю в тому числі, з різних регіонів України.
Тетяна ЛІТВІНОВА, студентський Медіа-центр Університету «Україна»
Фото Вікторії ХАЛАЄВСЬКОЇ, Тетяни ЛІТВІНОВОЇ