Україна – Білорусь: діалоги культур

Світлана Дідух-Романенко,Вано Крюгер, Тетяна ШептицькаУ Національній спілці письменників України 1–2 липня відбувся Міжнародний українсько-білоруський семінар з проблем розвитку сучасної літератури. Провідні українські та білоруські літературознавці, молоді науковці, критики, прозаїки, драматурги та поети мали змогу обговорити наболілі питання, подискутувати та обмінятися досвідом. 

У рамках семінару 1 липня розглядалася поезія України і Білорусі, 2 липня – проза і драматургія. Доповіді  виголосили українські дослідники: доктори наук, професори Олександр Астаф’єв, Олена Бондарева, Антоніна Гурбанська, Анатолій Мойсієнко, Володимир Моренець, Юрій Ковалів, Ярослав Поліщук та кандидати наук Володимир Даниленко, Наталія Городнюк, Ніна Козачук, Дмитро Дроздовський, Світлана Жигун, Петро Сорока, Наталія Єржиківська, Оксана Пухонська, Олена Рижко.

Білорусь на семінарі представляли кандидати наук Лявон Барщевський, Олесь Пашкевич, Ала Петрушкевич, Анатолій Іващенко, Тихон Чарнякевич, та голова опозиційної Спілки білоруських письменників Борис Саченко. 

Наукові виступи доповнила поетична частина семінару, до якої долучилися бандурист Ярослав Джусь, поети Оксана Боровець, Світлана Дідух-Романенко, Вано Крюґер, Алла Миколаєнко, Тетяна Шептицька.

На думку організатора семінару Володимира Даниленка, «перед українською літературою нині постає завдання назавжди порвати з радянським минулим, з російським світом і створити новий героїчний епос, який сформує покоління політичної і культурної нації, що стане повноправною частиною європейської цивілізації і в ширшому плані – Західного світу».

Білоруські учасники семінару зазначили, що Україна для них є новим геополітичним центром, який допоможе Білорусі вижити в умовах тотальної русифікації та наступу російського світу. Принаймні книжки з України білоруській делегації вдалося довезти успішно. Як розповів поет і літературознавець Анатоль Іващанка: «На кордоні білоруські митники дуже зацікавилися книгами наших українських друзів, але, почитавши хвилин двадцять про фортецю Другої світової та погортавши книги, які нам подарували, інформації, що може завдати шкоди спокою і благополуччя нашої синьоокої Білорусі, не знайшли і все повернули».

На основі доповідей, які прозвучали на семінарі, під егідою Інституту літератури НАН України ім. Т. Г. Шевченка та Інституту філології КНУ ім. Т. Г. Шевченка і за підтримки КМДА буде видано науковий збірник «Західний трамплін» (назва символічна для обох країн-учасниць семінару). У виданні будуть опубліковані дослідження літературознавців тенденцій розвитку сучасної української літератури. (До редакційної колегії наукового збірника входять М. Жулинський, В. Даниленко, О. Астаф’єв, А. Ткаченко, Л. Грицик, Я. Поліщук, О. Бондарева). 

За результатами українсько-білоруського семінару сторони вирішили 26 січня вручати щорічну літературну премію «Воїн Світла» пам’яті Героя Небесної Сотні білоруса Михайла Жизневського (26.01.1988 р. н.). Ця відзнака присуджуватиметься за книжку українського або білоруського автора, у якій діє благородний, сміливий герой, що бореться за справедливість, проповідуючи загальнолюдські цінності, і є взірцем для наслідування іншими людьми.

Алла Миколаєнко

Ярослав Джусь

Тихон Чарнякевич

Борис Саченко, Ала Петрушкевич, Віктор Неборак

Білоруська делегація, Володимир Даниленко, Алла Миколаєнко

Анатоль Іващанка

Ала Петрушкевич