Україна у нас – єдина, свята, соборна, неділима

Протягом чотирьох липневих днів ці слова не сходили з вуст 383 маліжан – учасників XII Міжнародного фестивалю юних талантів України «Рекітське сузірє’я -2015», який тут проходив урочисто, піднесено, у патріотичному дусі.

Знову зарясніло вишиванками Міжгір’я.

Черговий раз гірське містечко радо приймало жаданих гостей – обдарованих українських юнаків та дівчат.  Цьогорічний  XII–ий фестиваль–конкурс проходив під гаслом «Боже великий, святий і єдиний, нам Україну  і мир збережи!» Молодь прийняла другу естафету Миру  соціального проекту  «Мій тато захищає Україну!»

З вуст ректора МАЛІЖу, голови ученої ради та  ректорату, письменника, заслуженого журналіста України Василя ТАРЧИНЦЯ почули відрадну і приємну новину – МАЛІЖ переріс у Міжнародну Академію літератури і журналістики. Став базовою школою творчого окрилення і зростання юних талантів  півночі  і півдня, заходу, центру і сходу України. 383 - оє  юнаків та дівчат заздалегідь пройшли відбіркові тури і як кращі з кращих  вибороли право змагатись за першість, серед юних поетів  і прозаїків, журналістів, митців фото і малюнку, авторської пісні та літературно – мистецьких композицій.

Протягом чотирьох днів на подвір’ї Міжгірського професійного ліцею, в тінистому амфітеатрі конкурсанти звітували. В цьому навчальному закладі зараз готують спеціалістів 15-ти затребуваних народним господарством професій. З вересня  започаткують 16 – ту – лісорубів. На подвір’ї ліцею знову запалала традиційна купальська ватра. Язики вогню зметнулися угору, освітлюючи натхненні молоді обличчя, серед яких  побачила лице місцевого поета, самородка духовної лірики, автора збірки «Дорога до покаяння» Василя Малету. Він із захопленням спостерігав за русальськими розвагами юнаків  та дівчат, за якими майбутнє України.

На урочистому відкритті Фестивалю піднесено прозвучав «Гімн Маліжу». Своє творче життя розпочала авторська пісня «Синевирські  смерічки» на слова Ангеліни Оборіної, музику Анатолія Шепеля. Тут її уперше виконав зразковий  дитячий хор «Пролісок» Львівської школи мистецтв №10 (художній керівник і диригент Євгеній Карпович).

На творчу працю і щедрий зажинок обдаровану юнь України рясно благословив отець Свято - Михайлівського  храму, священик Федір Славець. За його плечима, як проповідника Божого слова 20 років священства. Біля стели, присвяченої  лицарям Небесної Сотні та убитих на Сході земляків – героїв Олександра Ігнатишина та Василя Росохи відслужив молебень-панахиду. Хвилиною мовчання молодь вшанувала подвиг-внесок полеглих за рідну Україну її захисників, які з честю самовіддано боронили її територіальну цілісність та суверенність на Сході нашої держави.

Виправдали батьківські надії  та свої творчі мрії

У насичені маліжанські будні гарно вписалися і наші вихованці.  У всіх номінаціях вони брали активну участь. Роботи оцінювалися по європейських стандартах. Наші школярі чесно  вибороли  6 Дипломів різних ступенів та 6 Грамот. Зокрема, Діана Брич з Боржавського у номінації «Авторська пісня» за власний музичний твір «Хочемо жити без війни» отримала диплом ІІІ-го ступеня; за духовну лірику у номінації поезія «Без калини немає України» нагороджена грамотою.

Сергій Барнич  з Королева взяв участь у літературно-музичній композиціі «Україна у нас єдина, соборна, свята, неділима», якій присуджено диплом ІІІ-го ступеня., за поезію «Відтінки моєї душі» - грамота : за декламування вірша Віктора Баранова «Звернення до українців» та за нарис « Незламна» про долю однокласниці Богданки, прикутої до інвалідного візка, але незборимої недугом мрійниці і життєлюбки у номінації «журналістика» теж отримав грамоту.

Яна Пальок з Королева за поетичний цикл «Світанок моїх мрій» - має грамоту: за прозу «Ода милосердю» - диплом ІІІ –го ступеню.

Таїсія Пилип з Великої Копані нагороджена грамотою за підбірку поетичних творів «З любов’ю до України».

Анастасія Ференц з Виноградова, авторка збірки віршів «Ніщо і ніколи не буде таким, як раніше»  - отримала диплом І- го  ступеню

Анастасія Алексик з Підвионоградова має диплом ІІ –го ступеня за прозові твори «Дім незабутих спогадів»; диплом ІІ-го ступеня за 12 малюнків серії «Світ очима ангелів» (це за роботи «Квітують соняхи України», «Макові мотиви», «Ангел справедливості», «Дівчина дощу», «Життя і смерть», «Бабусині маки», «Перше щире почуття», «Чутливі струни серця», «Вовк Літо», «Вишеньки-черешеньки» та «Буцефал – кінь воїна»).

В номінації «Фото» Марійка Попович з Виноградова підкорила серця шанувальників художньої фотографії. Її унікальні знімки «І на чужині українка залишається українкою», «Сини наші, соколята, мир нам поверніть», «Я вписуюсь у цей шалений і суєтний світ», «Мій чотирилапий друг Джім», «Я - студентка», «Будапешт у вечірніх вогнях», «Знаменитий на Дунаї міст Ланц – Гід», «Севлюш у вечірніх сутінках», «Всі дороги ведуть до Бога», «Ура! Нам підкорилася Говерла!», «Лелеки повернулися додому», «На срібних цимбалах Шипот виграє», «По Карпатах бродить осінь», «Осіння алея у час листопаду» та «Духовні вартові віків» отримали високу оцінку, однак позаяк робота представлена заочно, їй присуджено лише грамоту.

Слова вдячності заслуговує вокаліста Гойнолка Палош з Виноградова. Своїм співом гарно озвучила виконувану колективом літературно – музичну композицію, згадану вище. Пісня «Лелеча доля» у її виконанні прозвучала на Гала – концерті. Колоритним співом у парі Сергієм Барничем біля вільного мікрофону вони виконали пісню «Пливе кача по Тисині». Написав її уродженець Волового Василь Грендж-Донський у далеких 30-тих роках минулого століття. У листопаді 2014-го в Києві

на Майдані вона стала Гімном Небесної Сотні. Пісня підняла всіх глядачів амфітеатру. Люди, стоячи дослухали її до кінця і зливою оплесків вдячно нагородили наших виконавців.

Нові знайомства і зустрічі

Залишили незабутні враження у пам’яті  наших маліжан зустрічі з Героєм України, підполковником Василем Зубаничем та військовим капеланом Добровольчого українського корпусу отцем  Василем  Мандзюком. Останній недавно повернувся з- під Маріуполя і поділився своїми враженнями про хід бойових подій на сході України,  де мужність і відвага її захисників проявляються на кожному кроці і заслуговують всенародної поваги і честі.

Цікавими були екскурсії по місту, поїздка на Синевирське озеро. Усім учасникам фестивалю працівники колективу державного природоохоронного парку «Синевир» подарували по смерічці. По всій Україні молоді лісові красуні будуть висаджені у відкритий грунт і стануть живими легенями нашої землі. Вечорами молодь дружно збиралася на майстер-класи. Їх уперше проводили маліжани Василь Малишко з Ужгороду та Ксенія Янко з Полтави, Олеся Василенко з Києва. Керівник обласного відділення маліжан, письменниця і громадська діячка, ведуча каналу «Тиса-1» обласного телебачення Ірина Гармасій та документаліст з Рівного Володимир Бухало поділилися досвідом роботи над створенням документальних фільмів, про цікаві історичні події та визначні особистості, як безпосередні їхні учасники.  Журналісти Людмила Райчук з Кузнєцовська та Володимир Тарасюк з Ужгороду накреслили варіанти плідної роботи молодих у журналістиці, проаналізували роботи конкурсантів і вказали на типові помилки, що зустрічаються в них. Методист професійної теоретичної і практичної підготовки Міжгірського ліцею Василь Фурдь розповів про особливості виготовлення найулюбленішого вівчарями духового інструменту-трембіти та можливості гри і використання звукових її діапазонів, при її довжині до 3-х метрів. Самі лицеїсти виготовляють трембіти з сосен, уражених громовицею. Так молодь долучається до народних традицій, обрядів, звичаїв і дає нове дихання затребуваним вівчарями трембітам.

Під час фестивалю працювала радіо студія «Червона калина» імені отця Августина Волошина. Всі бажаючі мали чудову нагоду виступити, поділитися своїми враженнями від роботи фестивалю, прочитати нові твори, які народилися у Міжгірї, дати інтерв'ю. Кожна група приклалася до випуску найдовшої рулонної газети «Живи, твори, дерзай, за молодими - майбутнє!».

Залишали ми обласкане літнім сонце Міжгіря зі словами: «Спасибі вам, Карпати, за неповторну вашу красу, приємні хвилини спілкування з живою природою, за незабутні враження від зустрічі з ровесниками-однодумцями, за підсилене бажання дерзати, творити, мріяти і жити, цінувати кожний не змарнований, гарно прожитий день». До нових зустрічей маліжанська столице неповторного дитинства і світу пізнаних тут радостей.

Марія Конкіна
керівник районного відділення МАЛІЖ
місто Виноградів

Світлини Ольги Васіліної