У Львові відкрили Форум Видавців

Олександра Коваль

Олександра Коваль

 

9 вересня Урочистий вечір-відкриття Львівського міжнародного літературного фестивалю у Львівській філармонії задав тон 22-му Міжнародному книжковому форуму видавців та наповнив його новим інтелектуальним сенсом. Найперше завдяки авторитетним промовцям.

За словами єпископа УГКЦ у Франції, країнах Бенілюксу та Швейцарії Владики Бориса Ґудзяка, гарно видана книга для кожної людини надає наснагу на „паломництво правди, паломництво миру”.

Саме тому   Форум – це велике діло миру, бо на ньому зустрічаються люди доброї волі, які підтримують одне одного, сприяють солідарності, піднімають дух, розвіюють хмари пропаганди”, – переконаний Владика.

Одним із таких „людей доброї волі” і є всесвітньо відомий нейрохірург Генрі Марш. Він приїхав на Форум представляти український переклад своєї книги „Історії про життя, смерть та хірургію головного мозку” і був найочікуванішим промовцем вечора.

Легендарний нейрохірург, володар Ордена Британської імперії понад 20 років займається просвітницькою діяльністю в Україні, за цей час він здійснив десятки блискучих операцій на мозку. Маючи покликання допомагати іншим, він регулярно приїздить до Києва, щоб допомогти покращити застарілу систему хірургії мозку. З Україною Генрі Марш не розлучається навіть у її найважчі часи – Майдану, війни. Саме тому і досягнення та помилки нашої країни він порівнює з близькою йому хірургічною практикою.

За помилки хірурга люди можуть заплатити життям.  І саме через  це лікарю буває важко зізнатися самому собі у власних помилках. Те саме стосується і України  –  країни зі складним, кривавим та надломленим минулим. Але якщо ми не сприймемо це минуле, не зрозуміємо його, то прогресу не буде. У своїй книзі, яка представлена на Форумі, з власного досвіду я спробував описати проблеми людини, яка намагається визнавати свої помилки. Це ті помилки, які я здійснив, як хірург. Адже у хірургії, як і у житті,  поразка і перемога йдуть пліч опліч”, – сказав Генрі Марш.  

А на завершення своєї промови він зізнався, що любить Україну,  “beautiful and crazy”, і переконаний, що країні вдасться здобути найкраще майбутнє для своїх громадян, і цим він дістав найгучніші оплески залу.

У залі Львівської Філармонії цього року було нелегко знайти бодай кілька вільних місць. Бо за влучним висловом Олександри Гнатюк, україністки та професора НаУКМА (Польща), Форум видавців у Львові став «головним святом цілого регіону Центрально-Східної Європи». Але окрім святкової атмосфери Форум викриває і найбільш  болючі проблеми українського книговидавництва. Оскільки в Україні, за словами пані Гнатюк, досі не існує державної програми сприяння читанню книжок.

Наша спільнота видавців та читачів має домогтися створення надійного українського аналогу польського Інституту книги. Створення прозорої інституції з рівними правами для всіх грантоотримувачів, сприятиме українському книговиданню,  зможе знайти вихід зтупика колоніальної ситуації, у якій на сьогодні залишається україномовна література. І таким чином сприятиме  творенню національного ринку книги”, – вважає Оля Гнатюк.

Форум видавців, за словами його президента Олександри Коваль,  це своєрідна війна, війна за українську книгу. Втім особливість цієї війни у тому, що вона не має конкретного супротивника, а ведеться, на її думку, з „байдужістю, зачерствілістю душі”. Втім Форум  покликаний стати містком до перемоги у цій війні.

На вечорах за участю таких промовців ми розпочинаємо нову якість форуму, ми наповнюємо його новим інтелектуальним сенсом”, – підсумувала Олександра Коваль.

По завершенню першої частини гості вечора змогли зануритись у атмосферу музичних акордів від академічного молодіжного симфонічного оркестру INSO-Lviv, переможця „Битви оркестрів” в Одесі. Оркестр є прикладом того, як досягнути мети та створити  якісний модерний продуктВпродовж 16 років ІNSO-Львів відкриває слухачам невідомі сторінки української музики різних часів та епох.

На вечорі-відкритті оркестр виконував академічні композиції, твори Мирослава  Скорика („Іспанський танець”, „Карпатська рапсодія”,„Мелодія” тощо), народні пісні („Якби мені черевички”, „Шуміла ліщина”, „Іванку, Іванку”),  навіть світові хіти: “Simply the best”, “I will allways love you”, “It's raining man”.

Хоча львіська погода саме 9 вересня була прихильною до організаторів. І атмосферну музичну частину запалив емоційний скрипаль-віртуоз Олександр Божик та солістка Римського і Мадридського оперних театрів Софія Соловій, яка виконала арію „Джудітти”.

Форум Видавців  „…велике діло миру”