Тімоті Снайдер передбачив російську військову агресію

Книжка «Криваві землі» Тімоті Снайдера, професора історії Єльського університету (США) – світовий бестселер. Київське видавництво «Дуліби», яке очолює відома письменниця, доктор історичних наук Марина Гримич, видало цю унікальну книгу за сприяння Посольства США в Україні.

Взагалі, Тімоті Снайдер вважається найкращим експертом в Америці з українських питань. Американський вчений навіть вивчив українську мову і, перебуваючи в нашій державі, спілкувався й давав інтерв’ю фактично без перекладача. Він – великий, справжній друг України. Десятки його чудових, об’єктивних статей, присвячених українській проблематиці, надруковано в найпрестижніших газетах і журналах Америки та Європи. Йому вірять, бо пан Тімоті – ґрунтовний науковець і аналітик, котрий всебічно досліджує кожне питання. До того ж, він має неабиякий письменницький талант.

До речі, Тімоті Снайдер за рік (!) до віроломного нападу Росії на Україну абсолютно точно передбачив російську військову агресію із загарбанням українських територій. Причому свій сенсаційний прогноз, який, на жаль, став реальністю, він зробив виключно на основі власних знань та висновків щодо імперського тоталітаризму та шовінізму – панівної ідеології Російської Федерації, що, по суті, не надто змінилася з радянських часів.

У підручниках, за якими і зараз навчаються учні в російських школах, досі написано, що «Сталін, звісно, припустився деяких помилок, але загалом зробив немало хорошого». Це – про тирана, який закатував десятки мільйонів невинних, мирних громадян...

Тому й не дивно, що в Росії так і не наважилися надрукувати знамениту книжку Тімоті Снайдера, яка має вже 29 видань і перекладена 26-ти мовами світу, зокрема, українською. Тож російською мовою «Криваві землі» вперше видано саме в Україні – для російськомовних співвітчизників, котрі хочуть знати правду.

Презентація відбулася в Чернігівській обласній науковій бібліотеці імені В. Короленка. Гостей із Києва представила її директор – Інна Аліференко. До Чернігова приїхали директор видавництва «Дуліби» Марина Гримич та її колеги – кандидати історичних наук Олена Брайченко і Оксана Овсіюк.

Книжка блискучого історика та оповідача Тімоті Снайдера «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним» присвячена трагічним сторінкам в історії Східної Європи: це – і український Голодомор, і масові сталінські репресії, Голокост, розстріли фашистами мирних мешканців внаслідок так званих «антипартизанських операцій», катування військовополонених та їх жорстоке знищення, повоєнні етнічні чистки…

Дві тоталітарні системи скоювали однакові злочини водночас, в одних і тих же місцях, сприяючи одна одній і провокуючи одна одну,  аргументовано доводить автор дослідження. Цікаво, що створюючи книжку, відомий історик користувався європейськими першоджерелами, тобто мовами оригіналів. А на назву книги автора надихнули рядки з вірша Анни Ахматової «Не бывать тебе в живых», написаного в 1921 році після арешту її чоловіка – відомого поета Миколи Гумільова: «Любит, любит кровушку / Русская земля». А сам текст «Кривавих земель», який виношувався протягом п’ятнадцяти років (в США книжка вийшла в 2010-му), написаний під впливом трагічної долі і геніальних творів Василя Гросмана – видатного українського письменника, єврея за національністю, завдяки яким Тімоті Снайдер зумів усвідомити, що нацистський і радянський терор дійсно мали дуже багато спільного й стали жахливою трагедією всього людства.

«Криваві землі» отримали найпрестижніші літературні нагороди світу, стали «Книжками року» в багатьох країнах. Додамо, що Тімоті Снайдер – дійсний член авторитетної академії «Інституту гуманітарних наук. У 1997-му він захистив докторську дисертацію в Оксфордському університеті. Також мав академічну стипендію в Гарвардському університеті. Близько десяти років провів у Європі, читає десятьма європейськими мовами. Українською «Криваві землі» надрукувало київське видавництво «Грані-Т» в 2011 році (перекладачі М. Климчук та П. Грицак). У 2016-му книжку буде перевидано українською.

Марина Гримич – не тільки авторитетний науковець та видавець, а й популярна українська письменниця. Цього разу вона привезла до Чернігова і власні книжки, зокрема захоплюючу повість «Вулє ву чайок, мсьє?» (я її вже читав – рекомендую всім шанувальникам сучасної української літератури) та ошатну документальну книжку «Бранзолія» про життя української діаспори в Бразилії.

У залі були письменники, науковці, викладачі та студенти чернігівських вузів, члени Міжнародної літературно-мистецької Академії України.

Взагалі, як на мене, це – одна з кращих імпрез, які відбулися в Чернігові цього року.

Сергій ДЗЮБА