Обпалена війною

11 грудня о 16 годині в Національному військово-історичному музеї Збройних Сил України (Центральний будинок офіцерів, м.Київ) відбулась передача Заслуженою артисткою України Світланою Мирводою бандури, обпаленої війною на сході України в експозицію музею. 

Бандуру врятували з під завалів в с.Піски бійці Першої окремої штурмової роти Д.У.К. «Правий Сектор».

Вона стояла гордо і велично, героїня нашого вечора – обстріляна і бомбардована бандура. Понівечені струни, обпалена дека, велика тріщина… Як вдалося їй вціліти в розгромлених ворогом Пісках?

Про це розповіла Заслужена артистка України Світлана Мирвода:«Коли я виступала перед бійцями в зоні бойових дій на сході, грала на бандурі, з зали вигукнули: «А у нас теж є бандура»! Вояки винесли понівечений інструмент.

Коли я взяла її в руки, то серце моє стиснулось. «Забирайте з собою» - сказали бійці. Після концерту вони розповіли, як в зруйнованих Пісках вони витягли з руїн цей безцінну українську реліквію . Хлопці ніжно обгорнули бандуру в бійцівський каремат і спальний мішок, скріпили скотчем і в такому вигляді я доставила її в Київ. Розмістила інформацію про бандуру на своїй сторінці в Фейсбуці. Незабаром отримала дзвінок з музею Збройних Сил України з пропозицією прийняти бандуру як експонат до музею. Вразила реакція моїх друзів – наприклад: Мирослава Корнєєва – «Цей експонат для військового музею є безцінним, бо він свідок руйнівної парадигми війни. Але інструмент, хоч і понівечений, проте «вижив», бо він – символ духовності, яку вбити неможливо!»

Символічним було й те, що бандура стояла в кімнаті військового музею Збройних Сил України серед справжньої зброї – снарядів і кулеметів.

З цікавою і змістовною промовою виступив на початку зустрічі історик, Голова Луганської «Просвіти» Володимир Семистяга. 

«Бандура – це наша справжня духовна зброя» - відмітив почесний гість заходу Володимир Єсипок, голова Національної спілки кобзарів України, Народний артист України. Він прийшов в музей з студентами – кобзарями: Дмитром Романчуком, Дмитром Голубничим та Данилом Мельником. «Хлопці повинні знати, що бандура це є духовний воїн і боєць українського народу» - говорить пан Володимир, з ним повністю згодні присутні на вечорі бійці Андрій Ніщімний - 24 бригада та військовий журналіст Олександр Селін з 101 окремої бригади охорони Генерального штабу ЗСУ. Пан Володимир по батьківськи тепло спілкувався з захистниками та подякував сучасним козакам за важливий внесок в незалежність України.

«Низький уклін також митцям – Сергію Архипчуку, Світлані Мирводі, Сергію Шматку, İгорю Роману та іншим, які несуть духовність на схід нашої держави в зону війни. 
Це вони виконують ту функцію кобзарів , яка існує багато століть» - сказав Володимир Єсипок. Він представив молодих кобзарів, які талановито виконали твір «Гей, вдарте в струни кобзарі».

Проникливо і життєво виконав українську стрілецьку пісню Данило Мельник.«Виряджала мати свого сина на кривавую війну» - співав Данило. Мабуть, саме так відряджала на війну і його мати - Данило цілий рік був на війні на сході України.

З розповіддю про мистецьку зброю і волонтерські виступи Арт.десанту виступив режисер, Заслужений діяч мистецтв України Сергій Архипчук. 

Заслужена артистка України Світлана Мирвода, яка вела вечір, окремо подякувала бійцям 1-ї окремої стрілецької штурмової роти – командир «Подолянин» Д.У.К. «Правий сектор» за врятовану бандуру. Прочитаний нею вірш бійця з позивним «Запорожець» всіх схвилював:

«А голос Ваш бринів в душі, коли стріляли «калаші», 
Під свистом куль ми пам’ятали, що ви нас там не забували.
Ракети, кулі і снаряди летіли в нас із-за засади.
Холола кров і відтавала, бо добра пісня зігрівала…»

- це про голос Світлани, про її гарячий спів під звуки бандури і гітари написав боєць. І тут в музеї артистка-волонтер заспівала «Пісню водія АТО» - сл.О.Балабка, муз. Л.Нечипорука і повстанську пісню.

«Я цю «поранену» бандуру бачив в Новогродівці. Напевне в неї була душа, бійці про це знали, тому поставились не як до шматка деревини, а як до живої істоти» - говорить фронтмен гурту «Фата моргана» İгор Роман. Він душевно виконав власну пісню, яка була дуже доречною.

На закінчення зустрічі працівник музею Олександр Шемеляк розповів про роботу музею, діяльність своїх колег – İрини Мороз, Валентини Давидюк, Валентини Джурук, заступника директора музею Тинченка Ярослава Юрійовича і наголосив, що працівники музею так само як і митці Арт.десанту виконують на війні велику невійськову місію. Олександр пообіцяв, що обпалена бандура займе чільне місце в експозиції музею.
 

Більше світлин з події: https://www.facebook.com

Автор допису – Олег Богданович,
Фото Андрій Швачка