Звіт (за березень-грудень 2015) Лесі Мудрак, секретаря НСПУ по роботі з молодими авторами

12002785_959319020796405_954955739946327414_nСьогодні, незважаючи на економічні й політичні труднощі, творча Україна переживає чергове піднесення, що спостерігається не лише на різножанрових літературних пошуках відомих й менш відомих письменників, а й обдарованих молодих авторів, які потребують як пильної уваги, всебічної підтримки, так і допомоги у їхньому становленню. Приємно, що вони не дають спокою Кабінету по роботі  творчою молоддю, який мені випала честь очолювати, спонукають до активізації різних форм реалізації перспективи майбутньої української літератури.

Мені, певно, дуже складно й водночас, відповідально охоплювати не лише молодіжний напрямок в сучасному письменстві, а й бути відповідальним секретарем Всеукраїнської приймальної комісії НСПУ, що забирає час і сили (враховуючи три засідання на рік, 168 розглянутих справ і їх підготовка, проведення, протоколи). Відповідно, молодіжна політика, і я це усвідомлюю, проводиться не в тому запалі й об’ємі, як хотілося би. Незважаючи на вищесказане, звітую за півроку, як педантична людина-функція….

 Лише за квітень-листопад 2015 р. було відновлено Міжнародний конкурс кращих творів молодих літераторів «Гранослов», завершено прийом творів. За цей час надійшло 525 рукописів з усієї України та 10 рукописів діаспорян. Поки що конкурс перебуває на першому етапі. Попереду ще два наступних етапи, що передбачають роботу журі, визначення топових авторів, видання кращих книг та церемонія нагородження, що має завершитися в 20-х числах лютого – початок березня 2016 р.  

За моєю ініціативою проведено обласні наради молодих літераторів на Хмельниччині, Херсонщині, Рівненщині, організовано перекладацьку співпрацю з молодими письменниками, налагоджено контакти з молодими письменниками Білорусі, Польщі, Словаччини, Азербайджану.

Вважаю знаковою подією в сучасній українській літературі цього року Міжнародний молодіжний літературний форум, що відбувся 27-29 квітня. У якому  взяли участь 120 учасників з усієї України (включаючи Крим) та три міжнародні учасники. У рамках заходу було проведено майстер-класи поезії, прози, драматургії, а також лекторій від брендових видавців та громадських діячів. Молодь мала нагоду не лише поспілкуватися між собою, представити свою творчість, а й побачити зірок української естради (Тоню Матвієнко, Ігора Гроходського, гурт «Тінь сонця» тощо). Юних митців привітали Міністр молоді й спорту І. Жданов, Посол Азербайджану Е. Мадатлі, Проректор КНУ ім. Тараса Шевченка П. Бех, видавець І. Степурін. Тішуся, що за результатами форуму та рекомендаціями керівників семінарів, сім авторів було прийнято до лав НСПУ за спрощеною процедурою.

За спеціальною програмою Міністерства культури Польщі, завдячуючи журналу «Всесвіт», Кабінет молодого автора сприяв відвідинам Польщі ( м.Щецин) 25 школярам Кіровоградщини (коштом приймаючої сторони), де обдаровані діти мали змогу поспілкуватися з польськими однолітками та обмінятися творчими здобутками.

До дня Поезії у Рівненському облдрамтеатрі здійснено акцію « Класики та сучасники» (молодь з усієї України читала улюблені вірші класиків вітчизняної літератури різних поколінь (організатор – Андрій Пермяков), створено молодіжну платформу при Рівненській ОО НСПУ( очільниця – Ірина Баковецька).

Пригадую незабутню зустріч на Тернопіллі, власне презентацію тематичного номеру журналу «Золота Пектораль. Чортків і околиці». Де я залучилася підтримкою Головного редактора «Золотої пекторалі» В. Погорецького та місцевої влади щодо створення щорічної літературної школи на Тернопіллі та тісній співпраці з журналом.

Міністерством молоді й спорту, Малою академією наук України, видавництвом «Самміт-книга» за участі Кабінету молодого автора проведено творчий вікенд для обдарованих дітей-школярів у Пущі-водиці.

 Кабінет молодого автора на запрошення Малої академії наук України брав активну участь у підготовці конкурсу та роботі письменницького журі у Всеукраїнському літературному конкурсі «Розкрилля душі», присвячений 85-річчю від дня народження Ліни Костенко. Конкурс, в якому взяли участь понад 150 учнів з усієї України, організовано з метою вшанування творчої діяльності поетеси, формування умінь і навичок літературної та дослідницької діяльності учнівської молоді, підтримки талановитої молоді та творчої праці педагогів.

У серпні цього року за ініціативою Кабінету молодого автора, Виноградівською міською радою та зусиллями письменника Василя Кузана проведено літературно-мистецький фестиваль «Карпатський пегас» на Закарпатті, в якому взяли участь письменники різних поколінь (читання віршів на конях, творча ватра, читання нон-стоп…). В останній день фестивалю частина письменницької еліти подалася на Івано-Франківщину для підкорення вершини Карпат – Говерли. Висловлюю особисту подяку Голові Івано-Франківської ОО НСПУ Євгенові Барану. Фестиваль справді вдався розлогим і незабутнім. Учасники й організатори висловили побажання щодо щорічного його проведення.

Як секретар по роботі з творчою молоддю, мала честь формувати роботу літературної сцени на фестивалі «Трипільське коло», де були представлені всі угрупування сучасного літпроцесу («Поезія вулиць», «Севама», «Стусова хата», «Рими і ритми», «Романтика vs героїка» (Творчий сектор), ТП «Літмайданчик»).

Мені приємно, що шанувальникам літератури запам’яталася акція до Дня закоханих «1001 ніч про кохання» (молоді автори цілу ніч читали поезію про любов) та арт-шоу  «Кохання з першого погляду» за участі творчої молоді Києва (співорганізаторами виступили журналістка Віта Прокопчук та ГО « Літмайданчик» в особі Анни Дегтярьової).

Підсумовуючи роботу Кабінету з творчою молоддю впродовж 2015 року, зупиняюся на її результатах не так для певного підсумку з усвідомленням певних прорахунків (а їх було чимало), як для своєрідного стартового майданчика для реалізації наступних проектів, які тривожать мене останнім часом. Яких? Хай поки що буде секрет. Як і раніше, запрошую талановиту молодь у свою «рукавичку»  на вул. Банковій, 2. 

Леся Мудрак