Революційні події 2013-2014 р.р. та військові дії на Донбасі, що тривають і досі, не залишили байдужими багатьох громадян і озиваються в людях потребою дії. Хтось пішов на війну, хтось став волонтером, а хтось пише вірші. Поезія – такий вид мистецтва, що відгукується на всі події в житті та серці людини. Така у поета потреба – зреагувати на біль чи радість римованим словом. Часто це слово стає епосом, народним літописом, що розповідає про відчуття людини під час буремних епохальних подій. І ці відчуття промовляють часом красномовніше, ніж історичні факти чи статистика.
Лілія ЗАВОЙСЬКА, випускниця Університету «Україна», ніколи не була байдужою до долі Батьківщини. 2015 року в київському видавництві «Логос» вийшла друком збірка її поезій «Революція Гідності / Война моими стихами». Написані ці вірші у різні періоди, проте левову частку збірки складає поезія, написана протягом 2013-2015 р.р.
Говорить Лілія ЗАВОЙСЬКА:
– Моя Революція Гідності почалася задовго до першого Майдану. Тоді, коли на початку 90-их почалося творення нашої самостійної держави і ми, пересічні українці, нарешті усвідомили себе окремим етносом, створили той перший пояс єдності, взявшись за руки через всю Україну. Тоді, коли ми величезною колоною йшли містом і скандували: «Кучму – геть!» Ще в стінах Університету «Україна», куди на початку його створення прийшли працювати справжні патріоти, і зуміли передати той патріотизм нам, своїм учням. Я згадую насамперед Ганну Онкович, Ольгу Пазяк, Надію Пазяк, Романа Іванченка, Мартена Феллера, Олександра Глушка, Людмилу Шевченко, Павла Куляса та інших
Усе, що проживалося в ті буремні часи, записувалося віршами. Ще з першого помаранчевого Майдану, коли ми з 13-ти річною донькою відгукнулися на заклик вийти на Майдан Незалежності, щоб відстоювати справедливе майбутнє, я зрозуміла важливість того духовного підйому, що вирував там. Саме на першому Майдані з’явилася велика надія на зміни на краще в нашому сонному суспільстві. На жаль, тепер я вже розумію, наскільки довгий ще шлях треба пройти нам, усім українцям, аби всі могли жити тим Святим духом, що піднімав тоді всіх нас над нами самими, бо ж:
Болить душа за нашу долю українську,
Що ми – як хвиля з берегів Дніпра –
Майданом піднялись на гребінь вищий,
І відкотились – вибором – назад.
І знову люди ходять, як в тумані:
Ні гордості, ні гідності – нема.
Ми – Дух Святий лишили на Майдані!
А Україна – лише з ним – жива!
І тому, у цій книзі мені важливо було показати те, чому ми, прості українці, вийшли на Майдани. Важливо було змалювати у віршах не лише події, але, насамперед, причини, тобто мотиви розквіту української душі, що таки насправді піднімалася там на високий гребінь, як хвиля Дніпровська. Саме так творилися і вірші – на «вищому гребені» моєї душі.
Лілія ЗАВОЙСЬКА не лише писала вірші про Майдан. Вона жила Майданом. Ось як вона згадує ті часи:
– Не можу сказати про свою якусь особливу участь у другому Майдані, просто приходила майже щодня, до чогось долучалася, спілкувалася з людьми. Допомагала грішми, коли це було потрібно, запрошувала майданівців додому, щоб відігрілися, помилися та поїли домашніх страв. Купувала туди харчі, теплі шкарпетки, протизастудні засоби тощо. Робила те, що й більшість киян. Окрім того, я пачками носила на Майдан свої книжки та роздавала їх людям. А ще – писала й писала. Реагувала майже на кожну подію новим віршем.
Дев’ятнадцятого лютого, коли горів Будинок профспілок, стала допомагати фізично. Зносила докупи цеглу біля Головпоштамту, хоча й дуже було шкода розібраної бруківки майдану Незалежності. Ще передавали на передову одне одному бутлі води у величезній людській шерензі. Саме в той день мене проганяв з передової хлопець, бо я ж була без каски. Та його самого каска не вберегла…. Усе це є в моїх віршах. Не можу згадувати без сліз…
Найбільше вразив мене отой єдиний і досить високий підйом духу. Я вже назвала його Святим, бо кожна людина ставала ніби частиною чогось Величного, надлюдського, ніби долучалася до Святості. І ще вражала наша абсолютна безстрашність, так, ніби на той час в нас хтось той страх відібрав.
Видання привертає до себе увагу не лише змістом, а й формою. В одній книзі вміщено фактично дві збірки віршів. Книга – подвійна, і має подвійну назву – «Революція Гідності / Война моими стихами». Перша частина видання – україномовна, більшість віршів присвячено революційним подіям на Майдані, наприкінці розміщено вірші, що торкаються уже теми АТО. Друга частина містить вірші російською мовою і присвячена військовим діям на сході України. У них є, зокрема, звернення до Путіна і до «ватників». Щоправда, чи читають вони вірші? Навряд чи…
Говоримо з Лілією далі. Ось що вона розповідає про народження збірки:
– Книга просто писалася слідом за подіями. Я не розмірковую над формою віршів, пишу серцем. Розум підключається в процесі друкування твору на комп’ютері.
Коли книга вже була написана, тоді й постало питання про її видання. Оскільки віршів було написано не так багато, виникла ідея двосторонньої та двомовної книги: про Майдан разом із гібридною війною. Як причину і наслідок.
З видавництвом «Логос» я вже працювала. Саме там вийшла моя перша книга «Путь». Це філія харківського видавництва, з ними мені подобається видаватися: працюють швидко, чітко, коректно.
6 грудня 2015 року в бібліотеці ім. М. Реріха в Солом’янському районі Києва відбулася презентація книги Лілії ЗАВОЙСЬКОЇ «Революція Гідності / Война моими стихами».
Ось що пише про книгу Лілії ЗАВОЙСЬКОЇ Іванна Щербина, завідувачка бібліотеки:
«Про поезію завжди говорити складно, про Революцію Гідності – дуже складно. Бо кожен вірш – то передбачення, то надрив, то згусток, то щось таке, що останні два роки кожна нормальна людина в нашій країні проживає й відчуває, але не кожна може це словами передати. Болюча книжка, бо багато там болю за Україну, багато суму за тими, хто загинув, захищаючи рідну землю; багато переживань за майбутнє. Але книжка та вкрай потрібна, бо тільки отак ми стаємо сильніші, ми перемагаємо себе, свої страхи і слабкості, і рухаємося вперед, і робимо щось корисне й потрібне, те, що ще на крок наближає нас до Добра й Перемоги».
(Повністю відгук про презентацію та книгу можна прочитати у блозі бібліотеки ім. Реріха: http://rerixlib.blogspot.com/2015/12/blog-post_8.html)
А ось що зазначає поціновувач сучасної української літератури, львів’янин Ігор Зінчук:
«Уперше я спізнав всю неповторність творчості шановної пані Лілії Завойської у неспокійні дні Революції Гідності, коли, з люб’язного дозволу шановної авторки, опублікував її вірш «Ответ русским» у власному блозі… І ось тепер маю чудову нагоду описати власні враження та емоції після прочитання її поетичної збірки «Революція гідності», що нещодавно вийшла у світ у київському видавництві «Логос».
Воля і Україна – понад усе! – такий лейтмотив поезій, адже кожний вірш сповнений любов’ю до України та нашого народу. Дуже оригінальним є оформлення книги, оскільки збірка складається ніби з двох «окремих» частин – україномовної – «Революція гідності» та російськомовної – «Война моими стихами». При цьому, вірші написані російською мовою є не менш патріотичними, зворушливими, чуттєвими, аніж поезії, створені українською мовою.
Гортаючи сторінки збірки, читач повною мірою відчуває той вир емоцій та глибину душевних переживань, якими шановна авторка настільки щиро ділиться, іноді – просить поради, іноді розмірковує про майбуття та сучасність, а іноді – застерігає нащадків від повторення помилок, що вже траплялися в історії нашої країни і мали фатальні наслідки для української державності».
(Із повною версією відгуку можна ознайомитися на сайті «Буквоїд»: http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2015/11/22/112509.html).
Пропонуємо до уваги читачів добірку віршів, що увійшли до книги Лілії ЗАВОЙСЬКОЇ «Революція Гідності / Война моими стихами».
***
Скорені дороги, зморені шляхи.
Боже, скільки болю! За гріхи які?
Самоти, тривоги, поту, горя, сліз
Випало на долю мучеників тих!!!
Сором! Сором! Сором! Тисячі розп’ять,
А тебе, Вкраїно, знов тлумлять, тлумлять.
Що ж ми є за люди? Що ж ми за народ,
Що ніяк не дійдемо праведних свобод?!
Стелиться дорога гірким полином,
Стелиться кривавим, змученим слідом.
Боже! Ти одного Сина дав розп’ять!
Скільки ж Україна мусить віддавать?
Скорені дороги, зморені шляхи…
Воскреси ж їх, Боже, чуєш, воскреси….
(1999 р.)
Я ЙШЛА МАЙДАНОМ
Я йшла Майданом. Завмирало серце:
Звучав на весь Майдан наш рідний гімн.
Я йшла Майданом, як ідуть до смерті
Ті, що за честь життя би віддали.
Я йшла Майданом, де всі до одного
На серце руку, стоячи, звели,
Де, як то кажуть, від старого до малого
Серцями в вічність ту мелодію вели.
Я йшла Майданом зморено-бадьорим,
Таким величним, щирим та гучним,
В душі стелились радості узори,
Що ж є народ, не скорений ніким!
Я йшла прекрасним і надійним мостом:
Від берега надії до свободи,
А гімн звучав так високо і просто,
І кожен стукіт серця йшов до Бога.
Я йшла Майданом, де стояли люди,
Яких морози били і «омони»,
Проте якби-то світ стояв так всюди –
Життя б звільнилось з темряви полону!
(23.12.2013)
***
Болить життя. І перемога теж болить,
Бо я жива, а їх – уже немає,
Бо я іду, а їхній дух – літає
Ще на Майдані. Там. Весь у крові…
Іще він бореться і смерті ще не знає,
Хоч тіло все в квітках, бо у труні…
Що я без каски того дня, в огні,
Мене з передової проганяє:
«Куди Ви, жінко? Там панує смерть!
А Ви ж без каски лізете під кулі!»
І вже через годину – гулі, гулі –
Несуть його розбите тіло вщент…
Стою над тілом. Сліз чомусь – нема,
(Як не було тоді чомусь в нас страху),
Та так хотілось – голову на плаху,
А би цим цього хлопця врятувать…
Його чомусь не врятувала каска,
А я – без каски – ще чомусь жива…
Лише тепер вже капає сльоза,
Виходить біль сльозою – Божа ласка.
(23.02.2014 р.)
НАДІЯ
Українкою я народилася,
Українкою я і помру!
Хай би що там мені присудилося,
Мою волю вони не звернуть!
Мене брали в полон легіони
І без слідства до суду вели,
А чи знають ще ті «скорпіони»,
Що вже цим мені силу дали,
Бо ж людина у дусі – свобідна:
Не нав’яжуть ні віру, ні смерть,
І вмирає, коли вже безрідна,
А український рід – то є честь.
То є гідність, і сила, і воля!
Що в порівнянні з ними життя?!
Так, я виплачу борг своїй долі,
Гордо й славно піду в майбуття…
Ну, а ти, мій знеславлений «брате»,
Чи дійдеш покаяння висот?
Та невже ж ти не бачиш, що ґрати
Лиш безсмертя мені принесуть?
Українкою я народилася,
Українкою я і помру!
Хай би що там мені присудилося,
Я зі свого шляху – не зійду.
(31.08.2015 р.)
Світлана ПАТРА,
журналіст Імідж-центру Університету «Україна».
Світлини: бібліотека ім. М. Реріха (м. Київ),
архів Лілії ЗАВОЙСЬКОЇ