Презентовано «Чернігівську Шевченкіану»

10.03.16 (35)Чернігівщина – край, де Кобзар жив, товаришував, закохувався і, звісно, творив. Без сумніву, він залишив слід на нашій землі. Увічнити його, описати й зберегти вирішили чернігівські письменники. Результатом їхніх старань стало ось це видання — «Чернігівська Шевченкіана». Тут зібрано твори чернігівських митців, присвячені великому поетові.

Книга має три розділи: поезія, проза й публіцистика. Але особливу роль виконують тут ілюстрації. На сторінках видання представлено 104 письменника Чернігівщини починаючи з вісімнадцятого століття й до сьогодні. Усього до «Чернігівської Шевчен­кіани» редколегія у складі Олени Ко­нечної, Дмитра Іванова, Володимира Сапона, Михася Ткача та Ві­кторії Солонікової відібрала 63 пое­зії, 18 оповідань та 42 публіцистич­них твори.

«Чернігівська Шевченкіана» є спільним проектом письменників та обласної бібліотеки імені В. Короленка. Саме в ній і проходила основна робота по відбору й підготовці матеріалу, редагуванню. Книга вже стала переможцем всеукраїнського конкурсу «Краща книга року-2015» в номінації «Моя країна», а один її примірник навіть поїхав до зони АТО. А минулого тижня члени редакційної колегії представили видання на конкурс «Книга року — 2015» у Центральній бібліотеці імені М. Коцюбинського Чернігівської міської ЦБС.

img078- Ідея книжки належить Володимиру Сапону, який згодом видав власну книжку «Моя Шевченкіана», — розповіла голова обласної організації Національної спілки письменників України Олена Конечна. — Робота ж над книгою тривала по­над рік. Із самого початку матеріали ми шука­ли в архівах Чернігівської облас­ної універсальної наукової бібліо­теки імені В. Короленка. У цьому нам значною мірою допомогли фахо­ві знання і невичерпний ентузіазм бі­бліографа відділу краєзнавства Вікторії Солонікової. Вона познаходи­ла дійсно унікальні речі. Наприклад, в архівах значилось, що є книга Іва­на Коновала про Тараса Шевченка, присвячена 100-річчю з дня його на­родження (згодом вона знайшлася в Національній бібліотеці України імені В. Вернадського). Датувалася ця книга 1914 роком і була написа­на російською мовою. Довго ми думали, як її надрукувати, і врешті-решт вирі­шили залишити мову оригіналу, лише трохи адаптувавши її літературно для широкого загалу. Потім, дізнавшись про нашу роботу, матеріали надавали спілчани і чернігівські письменники, які до спілки не входять. Від чогось відмовлялися, щось додавали, щось змінювали...

Скажімо, до книжки ввійшли твори письменників та художників, які є лауреатами Національної премії Украї­ни імені Тараса Шевчен­ка: Павла Тичини і Юрія Збанацького, Юрія Мушкетика і Леоніда Большакова, Євгена Гуцала і Володимира Дрозда, Ігоря Качуровського і Василя Лопати, Леоніда Горлача і Олександра Івахненка, Костянтина Москальця. Серед них і член редколегії Дмитро Іванов, який напи­сав до книги чу­дову передмову «Як соняхи до сонця».

Крім того, цікаве ви­дання ще й тим, що проілюстро­ване малюнка­ми самого Шев­ченка, виконани­ми на Чернігівщи­ні, і картинами (в тому чис­лі й малюнками до «Коб­заря») понад тридцяти ху­дожників і майстрів народ­ної творчості. А ось дизайн обкладинки зробив Михась Ткач — не тільки талановитий прозаїк, а й не менш таланови­тий художник.

Надрукували книгу за Програ­мою підтримки розвитку інформаційно-видавничої сфери Чер­нігівщини на 2012-2015 роки ко­штом обласного бюджету в ПАТ «ПВК «Десна». 

Престижний конкурс «Книга року» на Чернігівщині проводиться щорічно з 1999 року. Його організаторами є департамент культури і туризму, національностей та релігій та департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, управління культури Чернігівської міської ради, міська централізована бібліотечна система. Мета конкурсу підтримати вітчизняних письменників, науковців і видавців. Конкурс сприяє виявленню кращих творів друку, пов’язаних з Чернігівщиною. Відзначаються книги, які користуються популярністю у читачів, зокрема в чернігівських бібліотеках. Крім того, ці книги повинні мати високий художній чи науковий рівень та ошатний дизайн.

Володимир МИКОЛАЄНКО