Дипломати з Сіверського краю

Ошатно видана книжка «Служити народу – найвища честь!» — унікальне  історико-художнє видання, якому може позаздрити будь яка область України, та й не тільки України. Адже в ній йде мова про дипломатів і послів, котрі народилися на Чернігівщині.

Нариси охопили період від Козаччини до сьогодення. Читачі з неослабним  інтересом прочитають нариси про Івана Гирю і Романа Катіржного — послів гетьмана Богдана Хмельницького на перемовинах з Річчю Посполитою та Івана Биховця — дипломата часів Івана Мазепи, посла Російської імперії в Неаполітанському королівстві, Данії, Швеції та Австрії  Андрія Розумовського, посла УНР у Румунії і Угорщині Миколу Ґалагана, Віце-консула у Косово-Митровиці Григорія Щербину, убитого фанатиком і урочисто похованого в Чернігові, Голову Надзвичайної Дипломатичної Місії України в Франції у 1918 році Миколу Могилянського, Надзвичайного і Повноважного Посла СРСР у Румунії Василя Дрозденка та сучасних дипломатів України — Володимира Желібу, Михайла Дашкевича, Левка Лук’яненка, Івана Майдана, Анатолія Дроня, Віталія Бойка Миколу Селівона, Георгія Ільченка та інших. Всього про 32 послів і генеральних консулів.

— Наше порубіжне Понесення, — розповідає ініціатор видання книжки, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Киргизії та Республіці Білорусь Петро Шаповал, — завжди вирізнялося вмінням знаходити спільну мову з сусідами, бути посередником у суперечках, поважати погляди і уклади інших. Можливо, саме тому Сіверянина з давніх давен, ще з часів з’їзду князів 1097 року, які зібралися у Любечі, щоб припинити розбрат і чвари, захистити наше землю, зажила слави спокійного і розважливого місця, де легко дійти згоди у важливій справі. Тож по праву наш край може вважати себе одним із дипломатичних центрів. 

На презентації книжки в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Володимира Короленка виступили автори нарисів — директор історичного музею ім. Григорія Тарновського Сергій Лаєвський та співробітник музею Світлана Половникова, Генеральний консул України в Санки-Петербурзі Микола Рудько, директор облдержархіву Раїса Воробей, головний редактор обласної газети «Деснянська правда» Людмила Пархоменко, письменники Ніна Ткаченко і Олексій Брик, журналістка Наталія Авер’янова.

Привітав авторів книжки, серед яких також журналісти, архівісти, музейники, науковці Анатолій Тютюнник, Петро Медвідь, Тамара Демченко, Олександр Каранда, Тетяна Журавльова, Юлія Фурсова, Ірина Рябчун та автор цих рядків, головний редактор обласної газети «Гарт», поет, лауреат Шевченківської премії Дмитро Іванов. 

Вела презентацію директор бібліотеки Інна Аліфіренко, теж автор нарису про поки що єдину жінку-дипломата з Чернігівщини, Надзвичайного і Повноважного Посла України у Ватикані, уродженку Прилук Тетяну Іжевську.

На презентації підкреслювалося, що розказані небайдужими перами дослідників відкриють поліську галерею достойників для вдумливого вивчення, а зацікавленим дадуть нові маршрути для краєзнавчого і туристичного пошуку.

 

Володимир САПОН

На знімку Петро Шаповал.