"Слово Просвіти" №33. Анонс

Цього разу випало, що і 33 й 34 число будуть присвячені 25-річчю Незалежності.Так захотіли автори - їхні думки обертаються навколо того, чим живемо.

А сьогодні про те, що вже в дорозі до Вас. Без пафосу і скиглення, а так, як є. Число 33: обличчя Української Незалежності. Георгій Лук'янчук запропонував світлини тих людей, про яких ми не раз писали, які писали нам, а сьогодні вони дивляться на Вас з першої шпальти: Левко Лук'яненко, Євген Сверстюк, Патріарх Філарет, художник Олександр Мельник зі своєю майданною роботою "Бачу справи твої, людино", народний депутат і воїн Руслан Кошулинський, невідомий герой нинішньої війни, а ще діти: дівчина з Майдану, ровесниця Незалежності, підліток, який знає, що він - Українець, і дівчинка-дошкільнятко, яка з такою довірою дивиться в об'єктив, що хочеться віддати їй душу.

"Українець - це той, хто перейнятий і минулими, й сьогоднішніми, й завтрашніми проблемами України" -це з інтерв'ю Павла Мовчана та Надії Кир'ян про те, як акумулювати енергію нації в цілісну державну систему. Анатолій Ковальчук був серед тих українців, які 24 серпня 1991 року зібралися навколо Верховної Ради й стали учасниками великої історичної події, тож і згадує про неї. Спеціально для "Слова Просвіти" академік Степан Вовканич написав аналітично-прогностичне дослідження, друк якого продовжуємо. Уже згадуваний Георгій Лук'янчук 19 серпня 1991 року з українським прапором тримав оборону біля Білого дому в Москві, а потім став учасником усіх Майданів. Цікаво згадати ту Москву... Згадали ми й відповідь академіка Кислого Йосифу Бродському з його віршем "На независимость Украиньі", читайте, на жаль, актуально й сьогодні. Василь Шпіцер проаналізував діяльність п'яти президентів України і дійшов висновку, що наступного суспільство має готувати вже сьогодні. Нам цікава думка читачів - чи зможе Україна обрати свого українського президента. Хор "Гомін", легендарний Леопольд Ященко, про нього розповідає його побратим Михайло Гудзь, як про народного героя, чия пісня і сопілка були на передньому краї національних змагань. Мистецький спротив окупації, ювілейна виставка художників-репортажі Едуарда Овчаренка.

"У вічності-і велич,і скорбота. Там Україна, море і Дніпро. А мить життя - це Золоті Ворота, Що стали нам зупинкою метро" - дванадцять нових поезій Дмитра Кременя, народженого на Спаса, засвітить вам "Лампаду яблучного Спаса" і це таки світло вогню сердечного, живого. Рубрику "Український шлях" колись нам подарував Павло Загребельний. Сьогодні в цьому розділі розповідаємо про голову Центрального повстанського комітету Івана Чепілка, страченогоЧК, друкуємо лист із Карелії від Лариси Скрипникової, яка мала мужність 5 черпня провести урочистості біля козацького хреста "Убієнним за Україну" в Сандармосі та етюд Ольги Яворської "Не мізерніли перед спокусами",який вона закінчує словами З.Шандровича: "Яким потужним світлом в очах Бога була національна ідея,коли він заклав у серцях патріотів таку відданість їй".

Композитор, музикант і співак із Запоріжжя Анатолій Сердюк разом з нами відзначає чверть століття своєї пісні "Вставай,Україно!", і ми попросили його до монолога - як ця пісня на вірш Павличка перевернула його життя, погляди, вибір шляху. Сам Чорновіл подарував йому годинника, бо відчув, що цій пісні відведена особлива, тепер вже історична роль. Наш "Арт-калейдоскоп"це завжди добірна інформація про мистецьке життя всіх країв України.А вивершує цей випуск розповідь про співачку, народжену 19 серпня,чий голос озивається на небесах, що благословили її геній, -Ольгу Басистюк. Тож дякую Марії Вишневській, що з нами, в свята і будні, дбає про те, аби Вам, дорогі читачі, було цікаво. Вибачайте за детальність, але в ці дні кожна деталь засвідчує наші роки і дні, наше буття, у якому Україна понад усе!

Любов Голота,
головний редактор газети "Слово Просвіти"