Наталія Гаврилюк,
директор Центру художньої творчості
Університету «Україна»
світлини надав Андрій Лелюх,
художній керівник, режисер Народного аматорського
театру-студії «Данко»
З 28 по 30 жовтня 2016 року в м. Могильов (Республіка Білорусь) відбувся VIII Міський фестиваль аматорських театральних колективів «Світло рампи» («Свет рампы»). Приз глядацьких симпатій отримав Народний аматорський театр-студія «Данко» Центру художньої творчості Університету «Україна» під керівництвом режисера Андрія Лелюха. У Могильові артисти представили історичну тіньову музичну виставу «Роксолана».
«Данко» запросили на фестиваль «Світло рампи»
2016 рік у Республіці Білорусь оголошено Роком культури. Значною подією культурного життя білоруського міста Могильов стало проведення в рамках Року культури VIII Міського фестивалю аматорських театральних колективів «Світло рампи». До Університету «Україна» надійшов офіційний лист-запрошення від Могильовського міськвиконкому на участь у фестивалі із тіньовою виставою «Роксолана» Народного аматорського театру-студії «Данко» Центру художньої творчості Університету «Україна». Колектив запросили до участі у фестивалі як гостей.
27 жовтня художній керівник, режисер театру-студії Андрій Лелюх разом із колективом «Данко» (12 осіб) рейсовим автобусом виїхали до Білорусі. Прибули до Могильова о 4.00 ранку 28 жовтня. Студійців тепло зустріли організатори фестивалю. Варто відзначити, що всі витрати на перебування киян у м. Могильов під час фестивалю організатори взяли на себе.
Фестиваль «Світло рампи» проводиться раз на два роки у Могильові та передбачає участь аматорських театральних колективів міста Могильов із запрошенням представників різних регіонів Республіки Білорусь та інших держав. Цього року в конкурсній програмі фестивалю взяли участь театральні аматорські колективи з Мінська, Орши, Світлогорська, Краснопілля. Народний аматорський театр-студія «Данко» Центру художньої творчості Університету «Україна» виступив на фестивалі як гість і у власне конкурсній програмі участі не брав.
Засновником фестивалю є Могильовський міський виконавчий комітет, організатори: управління ідеологічної роботи, культури у справах молоді; установа культури «Могильовський міський Центр культури та дозвілля». Мета проведення фестивалю «Світло рампи» – підвищення ролі аматорських театральних колективів у пропаганді культурного надбання та організації дозвілля населення; відкриття нових творчих колективів та обдарованих виконавців; підвищення естетичного рівня і духовного збагачення населення міста засобами театрального мистецтва, рівня виконавської майстерності та сценічної культури; взаємного спілкування та обміну досвідом учасників аматорських театральних колективів; поповнення їх репертуару кращими зразками всесвітньої драматургії та творами сучасних авторів; заохочення талановитих керівників та учасників театральних колективів.
У рамках фестивалю проводяться:
Головою журі був кандидат мистецтвознавства, професор Білоруської державної академії мистецтв, член союзу театральних діячів Білорусі та Білоруського союзу літературно-художньої критики, режисер Григорій Іванович Боровик. Також до складу журі фестивалю входила Голова циклічної комісії освітньої установи «Могильовський державний коледж мистецтв» Анастасія Валеріївна Мельнікова. Почесним гостем фестивалю став радянський, російський та білоруський актор театру і кіно, автор та виконавець Євген Руфімович Нікітін. Його творчий та професійний шлях розпочався саме у Могильові.
Як українці про Роксолану розповідали…
Під час фестивалю колектив «Данко» побував на прес-конференції та майстер-класі творчої майстерні професора Білоруської державної академії мистецтва Григорія Івановича Боровика. Побували також на виступах інших учасників фестивалю. Завдяки автобусу, закріпленому організаторами за колективом «Данко», студійці змогли познайомитися з містом, побувати на екскурсії в Музеї історії (розташованому в будівлі XVII ст., колишній міській ратуші). Також учасники колективу відвідали Площу слави, познайомилися не лише з іншими колективами-учасниками фестивалю та їх керівниками, а й із простими мешканцями міста.
Конкурсну програму фестивалю «Світло рампи» складали постановки «Макбет» (В. Шекспір); «Вісім люблячих жінок» (Р. Тома), «Трибунал» (А. Макайонок), «Давай займемося…» (А. Іванов) та ін. у виконанні театральних колективів Білорусії. Кожен день фестивалю був насиченим та цікавим. На сцені – нові імена талановитої молоді, оригінальні режисерські роботи. Атмосфера на фестивалі була теплою та дружньою.
29 жовтня 2016 року, після проведення майстер-класів творчої майстерні Г.І. Боровика та творчої зустрічі учасників фестивалю, увечері театр-студія «Данко» представив свою історичну тіньову музичну виставу про велике кохання турецького султана Сулеймана і Роксолани (Хюррем), українки за походженням. Вистава викликала у глядачів багато емоцій. Зала була переповнена. Вистава студійців «Данко» зібрала найбільшу кількість глядачів. Криками «Біс!» і «Браво!» глядачі кілька разів викликали колектив акторів на сцену. Театр-студія «Данко», котрий, до речі, наприкінці вересня підтвердив високе звання «Народного», повністю підкорив глядацьку аудиторію Центру культури та дозвілля міста Могильова, люди щиро дарували свої гучні оплески, повагу, тепло душі і любов до України.
У день нагородження учасників фестивалю театр-студія «Данко» отримав високу нагороду – «Приз глядацьких симпатій». Ось лише кілька рядків зі статті, надрукованої в місцевій газеті м. Могильов: «Приз зрительских симпатий уехал в Киев. Зрители посчитали лучшей постановку «Роксолана» театра-студии «Данко» из Киева (Украина). Этот театр теней потряс своим национальным колоритом, смелостью и красотой, филигранной ажурной работой. Постановку словно освещали и факел великой любви к своей родной земле, языку (киевляне говорили только по-украински), и причудливо танцующие светлячки вспыхнувшей любви турецкого султана и пленницы-украинки: никто не в силах проследить путь мужчины к сердцу женщины…»
З першої хвилини перебування у Могильові і до останньої миті, коли учасники фестивалю прощалися з організаторами, між шанувальниками театру склалися теплі, щирі стосунки, а мостом єднання стало мистецтво. Після кожного фестивалю учасники піднімаються на сходинку вище в духовному і професійному розвитку, вони набираються снаги на нові бачення та цілі, нові проекти, оригінальні сюжетні замальовки, зустрічі, дружні стосунки. Головний герой усіх виступів – глядач, який із таким нетерпінням чекає нових зустрічей і нових вражень… Ось як про це пишуть в статті, опублікованій у міській газеті Могильова: «Так что же есть любительский театр? И почему туда идут люди? Желание играть по зову души на сцене у артистов-любителей бывает настолько огненным, что высекает искры у зрителей в зале. Артист – это человек, живущий на разрыв аорты».
Подарунки. Враження. Подяки
Окрім призу глядацьких симпатій, Народний аматорський театр-студія «Данко отримав інші подарунки. Так, заступник голови Могильовського виконавчого комітету Галушко Алла Олександрівна нагородила колектив фарфоровим настінним годинником з гербом міста Могильова від аматорського об’єднання «Могілёускія майстры» («Могильовські майстри»). Колектив Університету «Україна» був єдиним учасником фестивалю, котрому вручили такий подарунок. Ще один презент – панно ручної роботи «Жар птиця» – вручила колективу театру «Данко» директор Центру культури та дозвілля Максимова Вікторія Леонідівна.
Під час фестивалю художній керівник театру-студії, режисер Андрій Лелюх та актриса театру-студії «Данко» Наталія Єфремова дали інтерв’ю для телерадіокомпанії Могильова.
Варто відзначити гостинність організаторів фестивалю, надання колективу театру «Данко» всього необхідного для сценічної роботи на репетиціях і під час виступу. Чудово була організована зустріч колективу, поселення і харчування, знайомство з містом і його історичними пам’ятками, колектив відчував доброзичливе ставлення не тільки організаторів але й простих мешканців Могильова. Сама поїздка була пізнавальною та корисною для колективу. Це була ще одна сходинка до майстерності і ствердження театру-студії «Данко», бо такого театру тіней у Могильові не бачили. Народний аматорський театр-студія «Данко» Університету «Україна» показав високу професійну майстерність на сцені, культуру і вихованість свого колективу, відданість своїй національній культурі і її традиціям, любов до рідної української землі та її людей. Мистецтво об’єднало Київ і Могильов.
Колектив театру «Данко», Центр художньої творчості висловлюють щиру вдячність президенту Університету «Україна» Петру Михайловичу Таланчуку за постійну підтримку колективу театру-студії та його участі в аматорських театральних фестивалях.
*** *** ***