«Усе почалося з маленької ідеї двох люблячих сердець у теплому місті... Щоб зробити щось гарне для цього міста, об’єднати людей – різних і чужих, котрі розмовляють єдиною мовою – мовою серця, музики і любові»...
Маленький ліричний початок, котрий став єдиною великою метою.
Фестиваль витримав ідею популяризації поетичного слова та авторських пісень про кохання, створення щорічного літмайданчика для авторів з усієї України та відкриття нових імен у сучасній літературі.
Фестиваль «Мовою серця» – це добрий старт для усіх причетних до його створення та проведення.
Більше сотні авторів із 20 областей України зголосилися на участь і наприкінці серпня 2016 року влаштували у Івано-Франківську свято лірики та пісні на тему вічного – кохання.
Програма фесту стартувала із круглого столу, проведення котрого підтримала обласна універсальна бібліотека імені І. Франка.
Учасники обговорювали ліричну творчість Каменяра і видозміни у якості та наповненні сучасної поезії про кохання. А також висловили слушну думку про потребу створення художнього фільму, присвяченого життю і творчості Івана Франка, про важливість популяризації творчого доробку класика та потрібність якісній поезії у літературі в цілому.
Основний захід Фестивалю – конкурсна та концертна частина – зібрав усіх учасників, конкурсантів, глядачів і слухачів у народному домі «Просвіта». Тут на одній сцені згуртувалися автори – виконавці усіх музичних напрямків. Читали тексти цікаві та непересічні особистості – одні прагнули бути почутими, інші шукали знайомств та пригод. Більшість приїздили на Прикарпаття вперше, і навіть вперше читали вголос. Відомі автори презентували власні книги. Почесне журі працювало і в результаті поетичних читань та авторського виконання пісень Фестиваль отримав переможців заздалегідь проведеного конкурсу.
Мистецьку палітру дійства доповнювали художні картини, виготовлені соломкою від Галини Різничук, креативно продумані та декоративним лаком намальовані полотна Наталії Бороденко та фото-роботи: магічні і багатозначні мандали від Руслана Трача. На Фестивалі діяла виставка-продаж авторських книг учасників.
В рамках фестивалю любовної лірики та авторської пісні про кохання "Мовою серця" відбулася творча зустріч із київською поетесою Тетяною Череп-Пероганич. У приміщенні часопису "Галичина" під яскраве модерування поетеси Лесі Геник, Тетяна презентувала свою нову книжку "Осінь дорослої жінки".
Поміж офіційними заходами були мандрівки містом, вечірні чаювання з поезією і без, поетичні читання на «Острові кохання», а ще море вражень, емоцій та ідей.
Мова серця продовжує бути.
Вона наповнюється, розгортається і передається літерами, словами, голосом і серцебиттям.
Альманах фестивалю «Мовою серця» – результат спільної ідеї товариства творчих людей, котрі розмовляють мовою музики та любові.
Приємно вважати цю тендітну книжку всеукраїнським виданням. Більше 300 поезій від 40 авторів представляють більшу половину території України.
Якщо саме дійство відбувалося кілька днів, де одночасно звучали поезії, пісні та музика, де усі з усіма перезнайомилися, обмінялися і обнялися словами-похвалами, то альманах – це тиша прочитання і дещо іншої інтерпретації всього того, що було сказано і (не) почуто.
А ось як про Фестиваль «Мовою серця» в цілому та його організаторам зокрема висловилися власне самі члени журі:
Євген Баран – український літературний критик, літературознавець, есеїст; кандидат філологічних наук; заслужений працівник культури України:
«…Гадаю, що цей фестиваль стане одним із таких добрих брендів Івано-Франківська. Нам бракує любові, насправді. Ми багато про неї говоримо, ми про неї співаємо, але ми мало любимо.
Це ініціатива молодої пари, молодих поетів Романа Бойчука і Ольги Бреславської (Бойчук). Тішить те, що молоді нарешті проявляють ініціативу.
Я здивований, що з‘їхалися люди з майже всієї України: молоді люди – творці ліричної пісні, автори ліричної поезії. Бо лірика – це стан душі.
Я думаю, що фестиваль стане доброю основою для того, щоби люди, які мають потребу писати і творити ліричну поезію, інтимну лірику, зустрічалися і Івано-Франківськ був столицею ліричної поезії.»
Тетяна Белімова – українська письменниця, літературознавець та викладач з Києва; автор численних наукових праць, посібника «Проза українського модернізму 20-х рр. ХХ ст.» (2009); лауреат премії «КОРОНАЦІЯ СЛОВА» (2013, 2014):
«Зі всього розмаїття конкурсів, які відбуваються в сучасній українській літературі, напевно, ніхто ще не організовував такого, який би був винятково присвячений коханню.
Здавалося б, що може бути більш природним проявом кохання, як не поезія? Але нікому раніше на думку не спадало професійно оцінити творчість українських поетів з такого кута бачення. Саме в цьому унікальність конкурсу "Мовою серця".
Можна лише привітати організаторів з яскравим початком і побажати їм натхнення на інші добрі справи в царині української культури. Сподіваюся, що проведення "Мовою серця" стане доброю традицією для подружжя Бойчуків і щороку збиратиме всіх щирих і небайдужих серцем в Івано-Франківську.»
Сергій Лазо – український письменник; член Національної спілки письменників України:
«Якщо розпочинається якась добра справа – це завжди якась радість в серці і я вітаю організаторів цього чудового дійства, бажаю щоби це дійство мало подальший злет. Щодо професійної підготовки конкурсантів, ну звісно ж хотілося б кращого. Але завжди хочеться кращого. З того, що маємо, я б не сказав, що ми не отримали задоволення від тих робіт, які були виставлені на конкурс. Тобто було що і в плані пісні, і в плані поезії, з чим я вітаю і знову ж таки організаторів, і з нову ж таки авторів.»
Олеся Мудрак-Ковалі́в, творчий псевдонім Леся Мудрак – українська письменниця, філолог, перекладач, критик, громадський діяч; кандидат філологічних наук; член Національної спілки письменників України, Незалежної асоціації журналістів та Громадської ради при Міністерстві культури України:
«Я вважаю фестиваль «Мовою серця» одним із найцікавіших фестивалів зараз в Україні, які цікавляться тематикою любовної лірики і еротичної поезії. Тепер Франківщина, яка дуже багата різними фестивалями, вона, насправді, захопила всю територію України своєю любов’ю – «Мовою серця».
Зичу, щоби фестиваль «Мовою серця» говорив ще дуже багато років і вийшов на рівень двох люблячих сердець «КОРОНАЦІЇ СЛОВА». Я думаю, що у Романа І Ольги є всі для того перспективи.»
Тетяна Череп-Пероганич – українська поетеса, прозаїк і журналіст, перекладач, громадський діяч, член Національної спілки письменників України, Національної спілки краєзнавців України:
«Фестиваль «Мовою серця» - приклад того, як можна самотужки втілювати в життя свої власні ідеї. Велика вдячність творчому подружжю Бойчуків за те, що знайшли однодумців, спонсорів, не спинилися перед труднощами і організували цей чудовий захід. Ніколи не було просто згуртовувати, об’єднувати, а на цьому фестивалі учасники стали однією родиною – спілкувалися, обмінювалися враженнями, думками і поезіями, знайомилися з Івано-Франківськом. Сподіваюся, надалі цей фестиваль з Всеукраїнського стане Міжнародним. Адже саме такі справи найкраще презентують нашу державу, показують світові її велич, духовність, красу.»
Йордана Дранчук – лікар, музикант, фото-художниця з Івано-Франківська:
«Те, на що Ви відважилися - це вже заслуговує на подяку! Ви таким Фестивалем зробили більше, ніж ті люди, які роками працюють у сфері культури. Успіху Вам!»
Мова серця продовжує бути. І Фестиваль теж...
Авторські права на всі фотографії належать Роману Бойчуку і Ользі Бреславській. Опубліковано на умовах ліцензії CC BY 4.0.