Аншлаг на першому Київ-етно-мюзик-фест «Віртуози фолку»

Ніна Головченко

19 листопада 2017 року в Києві в «Українському домі» відбувся перший етно-музичний фестиваль «Віртуози фолку» за участю понад 200 музикантів, народних майстрів та митців з усієї України.
Фестиваль засвідчив потужну хвилю відродження народних традицій та автентичного фольклору, а також інтерпретацію українських етнічних мотивів у рокових та джазових стилях.

Колективи та солісти виступали на Київ-етно-мюзік-фест у трьох номінаціях: сольний або ансамблевий спів, солісти-інструменталісти (етно-духові інструменти, цимбали, старосвітська бандура, кобза Вересая, торбан, ліра, бандура академічна, струнно-смичкові інструменти), інструментальні та вокально-інструментальні ансамблі.

Серед гуртів виступили: ансамбль сопілкарів м. Кременець, вокальна студія «Країна», вокальний ансамбль «Веселад», ансамбль «ПАЛЯНИЦЯ BAND», народний театр фольклорної пісні «Дивина», ансамбль «Авантюра», вокальний ансамбль «Ягідки», ансамбль «Гарнограй», фольклорний ансамбль «Кралиця», ансамбль Сальникових, ансамбль сопілкарів м. Луцьк, гурт « Kvitana», гурт «Riverland», «Троїста музика», ансамбль «Берегиня», тріо «Краля», український ансамбль народної музики «Будьмо!», вокальний ансамбль «AD LIBITUM», ансамбль духовної і фольклорної музики «Многая лєта».

Учасники фестивалю – солісти: Юлія Вітранюк, Марія Віксіна, Сергій Гаврилюк, Софія Цивінська, Олександр Гомонець, Максим Гриб, дует бандуристок Любов Вальчак і Наталя Кончаківська, Ольга Даниленко, Георгій Матвіїв, Руслана Лоцман, Олексій Павлечко, Оксана Нікітюк, Тарас Яницький, Тарас Силенко, Амелія Підлісна, Тетяна Школьна, Михайло Тимофіїв, Петро Сказків.

Виступи учасників фестивалю відбувалися на двох площадках: у концертній залі, де працювало журі, і в холі Українського дому на першому поверсі, де було створено виставково-інтерактивну локацію та сцену за принципом відкритого простору.

У рамках фестивалю відбулися майстер-класи та виставки робіт майстрів етно-музичних інструментів та народних ремесел.

У гала-концерті взяли участь Ніна Матвієнко, Анатолій Паламаренко, Бовсунівські бабусі, проект Jazz Kolo, Ілларія, Ірина Шинкарук, Кирило Стеценко, Олена Кулик та ансамбль «Дніпро», Любомир Матейко, Олесь Журавчак, Тарас Яницький, Роман Гриньків, гурти TaRuta та The Doox, Руслана Лоцман, Петро Сказків, Тоня Матвієнко, Георгій Матвіїв, Іванка Червінська, Тетяна Школьна, Володимир Польовчик, Максим Бережнюк.

Особливу теплу ноту до музичної атмосфери фестивалю «Віртуози фолку» внесли учасниці вокального ансамблю «Бовсунівські бабусі». Протягом дня вони спілкувалися з гостями свята у холі, а на гала-концерті увечері виконали три композиції. Публіка шаленіла від їхнього співу:

…Як поїхав мій миленький
На базар, до рідні,
Купив мені нагаєчку –
Ось вона, по мені.

Щоб я його голубом звала,
Щоб я йому правду казала.
Тепер буду голубом звати,
Тепер буду правду казати.

Аплодували артисткам стоячи: адже наймолодшій учасниці гурту – 77 років, а найстаршій, найдрайвовішій – 87!

Так само глядачі стоячи слухали бандуру Тараса Яницького, який виконав інструментальну версію знаменитої лемківської пісні «Пливе кача» − журливого символу українського Майдану.
Віртуозну гру продемонстрували музиканти ансамблю «Дніпро». Музикальним і трохи чаклунським був виступ чарівної Ілларії. Гурти TaRuta та The Doox «прокачали» публіку етно-роковими композиціями.

Особливу увагу привертало сценічне вбрання учасників: і автентичні, і стилізовані костюми артистів увиразнювали атмосферу свята. Так само на поглиблення виступів артистів працював відеоряд, дібраний до теми кожного виступу: то українські пейзажі, то картини І. Марчука, то полум’яні хроніки Майдану.

Дотепним і креативним був і ведучий свята Юрій Доник. Його вбрання – джинси, вишиванка і кросівки – стало своєрідним образом-символом фестивалю Київ-етно-мюзік-фест «Віртуози Фолку», на якому гармонійно поєдналися народне та сучасне.

У залі ніде було яблуку впасти. Люди старшого віку і маленькі дітки вслухалися в глибинну українську мелодику: хтось пританцьовував, хтось підспівував, хтось захоплено реагував на інноваційно-інтерпретаційні знахідки музикантів чи солістів, а хтось не стримував сльози від щирих емоцій і захоплення.

Відео оператори і фотографи мали для фіксації достатньо промовистих моментів і на сцені, і в глядацькій залі.

Уже в розпалі дійства усім – і організаторам, і учасникам, і глядачам – стало зрозуміло, що свято вдалося. Але наступного року для нього треба більше місця, бо половина глядачів слухали гала концерт стоячи або сидячи на підлозі.

Велика подяка за свято засновникам та організаторам − народній артистці України Олені Кулик та Київському академічному ансамблю української музики «ДНІПРО»

Фестиваль відбувся за підтримки Департаменту культури Київської міської державної адміністрації та за сприяння Міністерства культури України, Національної всеукраїнської музичної спілки, Національної спілки кобзарів України, Товариства зв'язків з українцями за межами України «Україна-Світ», Національної Ради жінок України, еко-культурного фестивалю «Трипільське коло».

Партнер Фестивалю – ДП «Національний центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».