Нову збірочку оповідань для діток «Назустріч сонечку» одержав з рук авторки, талановитої поетеси, дружелюбної землячки Тетяни Череп-Пероганич. І не одну книжечку, а відразу п’ять – для кожного з моїх внучат. Та першим читачем став сам.
Не братимуся за читацько-літературний аналіз оповідань, рецензію фахово написала Ольга Рєпіна, а зупинюся, вважаю, на важливішому - моральній новизні в стилі дитячої літератури, в її ідейно-художній своєрідності.
Колись на якій літературі батьки виховували дітей? Звісно, передусім на добрих казках. Читали вдома й в школі вивчали «моральні» оповідання класичних письменників. Але все те написане на повчальних прикладах, можливо, й «прототипних», але сторонніх, чужих. Навіть в автобіографічних творах літератори, погодьтеся, не рвуться повчати читачів моралі на прикладах своєї анти моралі. А щоб виставляти на суд широкої спільноти негарні вчинки своїх чад – більше з розряду казок. Адже їхні діти – генії, високоморальні, з памперсів усе нальоту схоплюють! Колись казали – з колиски, з пелюшок…
Таня Череп-Пероганич виховує й «шліфує» дитячу мораль через душу й серце свого Богданчика, не соромиться витягувати на поверхню, може, й на єхидний осуд, негарні вчинки рідного синочка, навіть його пориви дитячої бездушності, заодно розповідає, як вона, мати, та інші дорослі члени родини, допомагають дитині позбутися того негативу. І роблять це вміло, без крикливо-зверхньої нотації.
Вважаю, цей повчальний приклад надто важливий і для дорослої читацької аудиторії. Навіть важливіший, ніж для дитячого середовища. Бо діти, як гумки, вбирають в себе весь дорослий негатив. І аж ніяк не тільки в родинах, а навіть передусім у елітних та народних масах. Гидотного негатива вже стільки в нашому «євроочамрованому» суспільстві, що навіть дітки змушені встрявати в боротьбу з тим злом. Ці факти проглядаються в оповіданнях талановитої поетеси. Сподіваюся, вона продовжить і поглибить цю тему в наступних творах. Подаю й підказки.
Трирічний внучок приїхав з Києва у гості. Гуляючи зі мною під нашим багатоповерховим будинком, помітив на асфальтівці масляну пляму. Запитав, чи не моя автомашина «наслідила»? Я відповів, що не моя. Але внучок все-одно пішов з іграшковими відерцем й лопаткою до купки з піском й за кілька «ходок» звідти засипав пляму. Ще одне його «не дитяче» захоплення: на дитячих майданчиках збирає лопатко у відеречко недопалки, щоб потім віднести їх у смітник. І це повністю його ініціатива, без ніякої підказки. А недавно, уже на рік старший, й таке видав на одну мою дію: діду, треба головою думати. Нерідко по-дорослому приймають рішення та кидають репліки й інші, меншенькі внучата.
В одній з публікацій авторка дещо здивовано написала, що знайомі батьки призналися, з яким захопленням самі прочитали її дитячі оповідання. Думаю, не випадково, виходячи з тематики нових книжок для дорослих. В яких, з одного боку, залякування колишніми голодоморами та репресіями, а з іншого – героїзація історичних постатей, в черговий раз «переосмислених». Наскільки моральнішим, відповідальнішим та добрішим стає сучасне суспільство від такої, обмежено-«модної» літературної тематики? Тому й дорослі падкі на дитячу літературу від Тетяни Череп-Пероганич, в тому числі й для себе. Бо така література спонукає головою думати й з добротою в серці йти назустріч сонечку. Як отой Богданчик з оповідання «Назустріч сонечку» однойменної книжечки для дітей Тетяни Череп-Пероганич.
Заодно читайте й рецензію Ольги Рєпіної.
Григорій Войток