Наталя Федько,
м. Вінниця
(рецензія на збірку «Вишиванка для сонечка»)
Діти – найбільш непідкупні, щирі та неординарні читачі. Вони або хапають книгу з блиском в очах… або розчаровуються з перших сторінок. Щоб створити щось цікаве і пізнавальне для читачів дошкільного та раннього шкільного віку, письменник має бути трішки чарівником. І трішки дитиною. Сонячним, щирим, винахідливим – таким має бути автор, чиї твори читатимуть діти.
Збірка «Вишиванка для сонечка» притягує своєю життєдайною, доброю енергією. Письменники з різних куточків України та з закордону поділилися з юними читачами іскринками чудового дивосвіту. Пізнання, розвага, промінці сміху, тихі роздуми про життя і світ – все це поєднується у поетичних та прозових рядках сучасних авторів.
Збірка поділена на 3 розділи. Твори першого розділу призначені для дітей 3 – 4 років. Другий розділ – для читачів 4 – 5 років. Третій призначений для читачів 5 – 6 років.
У книзі можна знайти чимало римованих загадок (від Володимира Верховня, Оксани Радушинської, Наталки Малетич, Ганни Осадко, Романа Росіцького, Марії Морозенко). Цікаві абеткові поезії («Абетка» Валентини Попелюшки, «Кольорова казка» Надії Звягінцевої). Скоромовки, лічилки, вірші з алітерацією допомагають маленьким читачам не лише отримати задоволення від цікавої історії, а й засвоїти вимову звуків.
Веселі, задумливі, часом філософські вірші про тварин, рослини і комах, що увійшли до «Вишиванки…», приваблюють своєю яскравою образністю. «Ось маленький Їжачок – / Голочками піджачок». Уже перші рядки вірша «Їжачок» Віталії Савченко створюють простий і реалістичний «портрет» їжака. Вірш Ольги Павленко «Містер Кіт» подає образ кота-зірки, «котомоделі». Маленький читач з цієї замальовки дізнається історію пухнастого красеня, зірки екрану.
Птахи, звірі, комахи, черепахи та інші живі істоти у віршах авторів книги можуть бути сумними, загадковими, трішки нелогічними (в поезії – своя логіка). Але вони завжди виступають як створіння, гідні любові, поваги та чуйного ставлення.
Вірші про родину пронизані теплотою, лагідним гумором і щирістю. Поезії про природу («Листи із саду» Анатолія Качана, «Осінній дощ», «Під вербою над рікою» Геннадія Горового та інші) показують юному читачеві казкові грані звичних пейзажів, буденних реалій життя.
У цій книзі є чудернацькі поезії, зухвало-веселі, музичні («Музична абетка» Олени Швець-Васіної). І всі вони – щирі, справжні, іскрометні.
Прозові твори – окрема пелюстка літературної «квітки», яка називається «Вишиванка для сонечка». Кожен твір – маленьке відкриття. З новели Ярини Коваль «У вовка іменини» читач дізнається, що грізний вовк понад усе любить квіти. «Смілива корова» (автор Олег Чаклун) – історія про корову, яка сама пішла в гори, загубилася, а потім з допомогою пташки-тинівки змогла вибратися додому. «Катруся і пензлик» Юрія Ключа – цікава і добра притча про користь охайності та чистоти. А новела Еліни Заржицької «Образлива юшка» доносить до діток думку: корисна їжа, якою ми нехтуємо, здатна ображатися на нас.
Настроєвою домінантою деяких новел («Черешня» Валентина Бердта, «Не казка» Христини Лукащук) є сум, а не радість. Адже в цих творах говориться про війну, про жорстокість, героїзм і втрати. З дітьми треба говорити про різне. Вони зрозуміють усе, крім нещирості.
У збірціє поезії та прозові замальовки з глибоким патріотичним змістом. Вони запам’ятовуються, змушують читача замислитися про цінність рідної землі, мови, національних символів (поезії «Мама», «Закличний віршик», «Україночка» Марії Морозенко, новела «Український прапор» Зірки Мензатюк та інші). Ці твори приваблюють відсутністю пафосу. Діти, які бачать світ крізь призму серця, неодмінно відгукнуться на такі твори.
Неповторного колориту збірці додають ілюстрації Елли Гринько. «Вишиванка для сонечка» – книга для душі. Не тільки дитина, а й дорослий може потонути в її сторінках. Така вона, «Вишиванка…». Щиро вітаю всіх причетних до створення і видання цього літературного дива!