Тріумф вишивальниці Любові Шаламай у бібліотеці

29 травня, за ініціативи і підтримки Вінницького земляцтва, у Центральній районній бібліотеці Солом’янки відбулася виставка картин заслуженої майстрині народної творчості України Любові Шаламай. Це вже третя виставка вінницької вишивальниці на Солом’янці, організована керівництвом мережі бібліотек району.

Нагадаємо, що перша відбулася у бібліотеці мистецтв ім. М. Бажана, друга — до Дня вишиванки — у приміщенні районної адміністрації, котру відкривала народна артистка і громадська діячка Галина Яблонська. І ось, нарешті, 31 вишита картина у бібліотеці на вул. Освіти, 14А.

Під час виставки слово мали: депутатка обласної ради м. Вінниця Жанна Дмитренко від обласного центру народної творчості; Людмила Локаєнко з департаменту культури Вінницької міської ради; письменниця і заступниця голови Вінницького земляцтва в Києві Ніна Гнатюк; поет і старший науковий співробітник інституту фольклору й етнографії НАН України Микола Дмитренко; культуролог і письменник Олександр Шокало, а також землячки – кандидат філологічних наук Марія Сметанська та журналістка і письменниця Галина Волошенюк та багато інших поціновувачів мистецтва. Як от — студенти факультету урбаністики і містобудування КНУБА разом з викладачкою.

Присутні почули від виступаючих багато слів захоплення і вдячності за творчість вишивальниці. Одні називали вишиті портрети видатних українців — скарбом, за яким можна вивчати історію України, адже Любов Шаламай береться тільки за постаті тих, хто зробив чимало для нашої держави. Інші називали виставку – сіллю землі української. І поряд з побажаннями, перш за все, здоров’я, оскільки у мисткині повносправна тільки одна рука, налаштовували на нові виставки не тільки в Україні, а й у Європі. Всі говорили метафорично і не втомлювалися повторювати, що вишиті портрети — одухотворені, а пальці майстрині, як сонячні промені, творять магію – дають друге життя великим українцям.

Представники Хорової школи ім. Муравського дякували вишивальниці за вишиті портрети диригентів Віталія Гадзінського і Павла Муравського. Олександр Шокало від Фонду ім. Муравського подарував бібліотеці три диски «Пісенного Кобзаря».

За портрет Шевченка Любов Шаламай отримала з рук директорки бібліотеки мистецтв ім. М.Бажана Лариси Кондратюк відзнаку за підписом Галини Яблонської, як очільниці конкурсу «Шевченко єднає народи».

Винуватиця візуального свята була розчулена увагою і добрими словами. Вона читала напам’ять вірші Василя Симоненка і «Молитву за Україну» Володимира Забаштанського.

«Коли вишиваю портрет відомого українця, то вивчаю його біографію, творчість, ‑ зізнається Любов Шаламай. ‑ А коли на мої виставки приходять батьки з малими дітьми, то мене розпирає гордість, що історію України можна вивчати під час моїх виставок».

Ведуча заходу у бібліотеці на вул. Освіти, 14А Віра Волинчук, як ніколи, була красномовна, бо слова щирої вдячності і захоплення не могла стримувати, як і всі присутні. Наостанок, Іванна Щербина вручила вишивальниці пишний букет і засвідчила, що картини вражають очима: «З будь-якої точки вони дивляться в саму душу. Вони – совість нації – і пробуджують у кожного патріотизм», відверто зауважила директорка бібліотеки.

Музичний супровід виставки створив дует «Свято» з Вінниці.

Наталя Куліш