Марія Оспіщева-Павлишин — біографія

Марія Андріївна Оспіщева-Павлишин (мистецький псевдонім Dita Galas, народилась 29 жовтня 1994-го року у м. Києві) — живописець.

Народилася в родині державних службовців. 1999 по 2000 рік навчалася в Київській дитячій Академії мистецтв, далі до 2008 р. – у Дитячій художній школі №3, в Адлера Степановича Корольова (художника та письменника, члена Спілки художників України та Спілки письменників України). В ці ж роки отримувала музичну освіту (три музичних дипломи з різних фахів (гітара, фортепіано, ударні) та брала участь у численних всеукраїнських та міжнародних музичних конкурсах.

 З 2012 року вчилась у Національній Академії Образотворчого мистецтва та архітектури. Закінчила у 2018 році (магістр) з червоним дипломом та відзнакою майстерню монументального живопису під керівництвом Олексія Васильовича Кожекова. За освітою – художник-живописець-монументаліст. Завдячуючи плідній та наполегливій праці під час навчання була нагороджена Президентською відзнакою та стипендією, брала постійну участь в міжнародних та всеукраїнських виставках, виконала мозаїку «Оранта», яку було освячено Філаретом та розміщено в захристії Трапезної церкви Національного заповідника «Софія Київська».

 У 2018 році вступила в аспірантуру Інституту проблем сучасного мистецтва (спеціальність «культурологія»), де продовжує навчання на здобуття ступню доктора філософії (захист у 2021 році).

В тому ж, 2018 році почала працювати в МАН України над розвитком та просуванням напрямку «Наука та мистецтво» в Україні. Займалась розробкою проєкту  Музею науки, співпрацювала з генеральним секретарем Європейської академії науки, мистецтв та літератури (Academie Europeenne des Sciences, des Arts et des Lettres, AESAL) - Ніколь Лемер Д’Агаджіо, організатор виставки її робіт в Києві в 2019 році в галереї «НЮ АРТ», автор численних статей та каталогів з мистецтва. З 2019 року художній керівник проєкту відновлення Миколаївського храму (архітектурна пам’ятка 18-го сторіччя) з с. Городище (Чернігівсьої обл.), який було перенесено до Національного музею української архітектури та побуту (Пирогів).

Художня діяльність

Учасник та лауреат всеукраїнських та міжнародних виставок з 2005 року. У 2015 р. – виставка в галереї мистецтв «Лавра», участь в «Art Kyiv». У 2016 р. – персональна виставка в галереї «Дом картин». В 2018 р. – спільна виставка з нині покійним чоловіком, Костянтином Павлишиним (1975-2018) в галереї «Карась» під назвою «Асанатана». В тому ж році була одним з виконавців мозаїчної підлоги (1200 кв. м.) для офісу «Huawei» у Китаї. Після смерті чоловіка розробила та очолила проєкт реконструкції фонтану «Зорі та Сузір’я» В. Мельниченка та А. Рибачук (Палац дітей та юнацтва, Київ). 1 червня 2019 року відбулось урочисте відкриття готового мозаїчного фонтану площею 800 кв. м. З 2019 по 2020 роки зробила повну реконструкцію втраченого барокового іконостаса для Миколаївського храму ( 36 ікон). У липні 2021 року відбулась персональна виставка «Точка відліку» («Reference point») у Лондоні, що була представлена онлайн у зв’язку з пандемією COVID19. 

Роботи автора знаходяться в фондах НАОМА, МАН України, Національного заповідника «Софія Київська», Національного музею української архітектури та побуту, а також у приватних колекціях в Україні та за кордоном.

Роботи можна переглянути та придбати за посиланням:

  1. https://www.artsy.net/artist/maria-ospishcheva-pavlyshyn/works-for-sale
  2. https://artstorepro.com/authors/pavlishin_mariya/