ArtSpace: мистецький проєкт Київського Планетарію й артистів ансамблю «Дніпро»

Сучасне мистецтво вже неможливо тлумачити поза поняттям інтермедіальності. Інтермедіальність зазвичай пояснюють як особливий тип міжмистецьких взаємозв'язків у художньому творі, що впливають на різні органи чуття глядача / слухача і поглиблюють його смислове навантаження. Інтермедіальність, актуалізована в авангардній поезії модерністів (символістів, сюрреалістів передовсім) на межі 19-20 ст. як синестезія (багатовимірне конструювання / сприймання образу: на дотик, на запах, на звук, як візуальний чи асоціативний образ тощо) і сугестивна поетика (навіювання непрямо промовлених сенсів через образи-символи), є вже сталою ознакою сучасного мистецтва, тим більше завдяки розвиткові інноваційних технологій.

Саме таким ArtSpace — космічним арт-проєктом постає шоу Ethno–music-Show 360° «Ті, що походять від Сонця», створене артистами  Київського  академічного  ансамблю  української музики «ДНІПРО» у співпраці з Київським Планетарієм.

Отож, глядач під час музичного спектаклю слухає не лише довершений вокал народної артистки України Олена Кулик і фахову гру музикантів, а й використання класичних та народних інструментів у рокових та джазових інтерпретаціях народного мелосу, елементи хорового співу, споглядає асоціативний тематичний відеоряд, авторські стилізовані строї до княжої доби, гру світла та кольору і навіть танцювальні фрагменти.

Моноопера «Ті, що походять від Сонця» ‒  фолк-метаморфози в стилі українського модерну, цілісна композиція з дев'яти окремих номерів: «Інтро…», «Свят-Коло», «Прийди, Весно», «Аркан», «Гул Землі», «Велика журба», «Зелений шум», «Люлі-люлі», «Золотий Обруч». Ця музично-театральна вистава-феєрія в поєднанні з повнокупольними проекціями  у форматі 360º Київського планетарію звучить особливо магічно. «Ті, що походять від Сонця» – так називали  українців за давніх часів...  Спектакль артистів ансамблю «Дніпро», увиразнений космічною атмосферою, – це занурення в духовність древньої, але молодої слов'янської цивілізації з її чистими почуттями, обожнюванням природи і вмінням людей жити з нею в ладу як істинних дітей Сонця. Фольклорні метаморфози в поєднанні з космічною атмосферою створюють неповторну динамічну симфонію, яка зачаровує глядача, спонукає до філософських роздумів і прагнень пізнати своє Я, Всесвіт, Життя, Природу-Матір, одвічно невпинний рух Сонця-колеса… (Ідея, лібрето – народний артист України Василь Вовкун. Музика – заслужений діяч мистецтв України Володимир Павліковський. Виконавська редакція твору – народний артист України Любомир Матейко. Костюми – лауреатка Національної премії ім. Т. Шевченка Людмила  Семикіна та Людмила Нагорна).

Сценічну майстерність у музичній моноопері демонструють і знані музиканти, і молодь: скрипка – народний артист України Любомир Матейко; бандура – заслужений артист України Тарас Яницький; етнодухові – лауреат національної премії ім. Т. Г. Шевченка Максим Бережнюк; лауреати міжнародних конкурсів ‒ цимбали – Юрій Майданський, етнодухові – Назар Лех, скрипка – Назар Заверуха, альт – Микола Іванов, контрабас – Любомир Фещак, ударні інструменти, перкусія – Володимир Загородний,  Юрій Рибачок.

Київський  академічний  ансамбль  української музики «ДНІПРО», заснований 1995 р., є одним із найвідоміших професійних колективів України, улюбленим  гуртом шанувальників  етномузики. Упродовж 28 років ансамбль «Дніпро» є творчою музичною лабораторією, де створено умови для становлення та розвитку молодих талановитих музикантів і реалізації творчого потенціалу їх, де підтримуються й активно втілюються нові ідеї. Ансамбль має розлогий репертуар, із якими виступає в Україні та закордоном: «Жива Вода», «Героям нашим, — славу співаєм!», «Дніпрова сага», «Кобзарева правда» та ін.

Нині, в умовах нової фази російсько-української війни 2014-2023 рр, колектив ансамблю бере активну участь у благодійних заходах: Благодійний концерт зі збором коштів на ремонт дронів для 30-ї окремої механізованої бригади ім. князя Костянтина Острозького та  95-ї окремої десантно-штурмової бригади; «Колегіатський вікенд» у Національному музеї літератури України;  благодійний концерт у Медичному центрі психологічної реабілітації «Джерело» та ін.

Також ансамбль «Дніпро» 2017 року започаткував  і тричі організовував Київ-етно-мюзик-фест «Віртуози фолку». Перший фестиваль 19 листопада 2017 року в Києві в «Українському домі» відбувся за участю понад 200 музикантів, народних майстрів та митців з усієї України. Захід засвідчив потужну хвилю відродження народних традицій та автентичного фольклору, а також прагнення сучасних музикантів інтерпретувати українські етнічні мотиви у рокових та джазових стилях.

На жаль, через ковідну пандемію та війну з московитами від 2020-го року фестиваль не проводиться, проте фанати очікують на його продовження після Перемоги. Адже, як твердить артдиректор фестивалю Олесь Журавчак, у своїй діяльності та на фестивалі «Віртуози фолку» артисти ансамблю «Дніпро» прагнуть «…показати багатство української народної музики і пісні, показати, що вона прекрасна і захоплива як в автентичному виконанні, так і в академічному, модерному, етноджазовому чи фолкроковому звучанні. Коли це музичне різноманіття поєднується на одній сцені і на одному концерті, ми справді можемо відчувати силу і велич зв’язку поколінь через музику і творчість.

Ніна Головченко