2014 – Роздуми про 8 березня

8 БЕРЕЗНЯ 2014

Сьогодні знову лунають вітання з днем 8 березня.

Мені від цього стає прикро… Невже українська жінка заслуговує пошанування і вітання лише один день у році?

Ідея належного шанування жінки, розуміння її ролі в суспільстві та виявлення вдячності за ту визначальну роль – надзвичайно благородна. Але це повинно здійснюватися повсякчасно – щоденно, круглорічно, а не лише одноденно. Коли ми призначаємо для вшанування жінок лише один день в році, то тим самим автоматично всі решту днів віддаємо для вшанування чоловіків. А це не справедливо і не цивілізовано. І суперечить українським традиціям, українській ментальності.

В Україні споконвіків так велося, що жінки були шанованими в суспільстві, користувалися багатьма правами і повагою, чого не було в інших народів, зокрема, в наших північних сусідів. Це особливо переконливо описала Леся Українка у своїй драматичній поемі "Бояриня", і за ту незаперечність разючої відмінності у ставленні до жінки в Україні і в Росії цей твір у совєтські часи був вилучений із усіх зібрань творів поетеси.

Але якраз ота ментальність наших московських сусідів за час трьох століть надміру "тісного й гарячого сусідства" значно понизила нашу культуру, зіпсувала українську ментальність у ставленні до жінок…

Чи аж настільки, що тепер мусимо тягнутися до "жіночого свята", доречного в суспільствах, де жінка поневолена, але зайвого, і навіть принизливого, у нас?

Коли вже конче хочемо святкувати таке свято, то хоч задумаймось, чому саме цього дня його святкуємо.

Відзначати восьме березня як день жінки запропонувала Клара Цеткін у 1910 році на конференції жінок-соціалісток в Копенгагені. Її підтримала Роза Люксембург, і конференція проголосила восьме березня міжнародним жіночим днем. З подачі єврейських комуністичних діячок цей день, який має певну традицію єврейського національного свята (день Гамана), було зведено до рангу міжнародного свята. Хоч більшість цивілізованих країн його не сприйняли...

Доки ж ми будемо рабами цієї комуністичної ідеології?

Жінки-Українки, чи задля отримання якоїсь квітки чи якогось подарунку варто так схилятися перед закликом чужоземки Цеткін?

Чи не краще святкувати в лютому Свято Героїнь і роковини великої Лесі Українки та Свято Матері в травні? Тоді ми отримуватимемо не лише матеріальні, а й духовні дари!

Лідія Купчик