Після майже двомісячної упорядницької роботи у Чернівцях у видавництві «Букрек» побачило світ видання «Небесна сотня. Антологія Майданівських віршів». 15 квітня у Мармуровій залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулася презентація книги, під час якої автори, чиї твори увійшли до неї, зачитали свої поезії, присвячені темі Майдану та його героїв. Нагадаємо, антологія майданівської поезії уже була презентована у Києві та Парижі.
«Ця книга – то наш біль. Світова підтримка переконливо доводить, що ми не одні у своїй біді. Є надія, що ми не одні будемо й у своєму щасті, коли воно у нас буде», – розповідає упорядниця та автор ідеї видання письменниця Леся Воронюк. До антології увійшли твори як українців, так і іноземців, як авторитетних класиків літератури, так і аматорів-початківців. Як зазначає упорядниця, кожен з текстів рівносильний за емоціями і силою почуттів – а тому не зовсім правильно підходити до їх оцінки суто з літературознавчих позицій. Це особлива тема і особливі тексти.
«Власне, антологія не потребує багато слів, Небесна сотня все сказала своїм подвигом, а митці – своїми віршами», – каже видавець книги, директор видавничого дому «Букрек» Дарина Максимець. Також пані Дарина передала кошти від уже реалізованих на книжкових виставках антологій до благодійного фонду «Майбутнє України» для підтримки родин загиблих майданівців – у червні цього року до Чернівців приїдуть гостювати родини з дітьми загиблих героїв.
Особливу подяку упорядниця висловила студентові другого курсу кафедри архітектури ЧНУ Олексієві Хільку – автору плакатної експозиції «Небесна сотня», яку змогли побачити усі відвідувачі презентації. Також подяка адресувалася людям, що брали активну участь у створенні книги – коректору видання Мар’яні Мельничук та верстальникові Ігорю Стусикові.
Презентація віршів, опублікованих у антології, розпочалася декламацією тексту Оксани Максимишин-Корабель «Мамо, не плач». Вірш виконав актор Чернівецького обласного музично-драматичного театру імені Ольги Кобилянської Назар Кавулич.
На презентацію прибули дві гості, авторки антології – жителька Львівщини Галина Фесюк та волинянка Світлана Костюк. Буковинські письменники Віра Китайгородська, Володимир Вознюк, Андрій Тужиков, поетеса і співачка Марина Федорюк, автор майданівської поезії і безпосередній учасник Майдану Сергій Скальд та багато інших презентували власні рефлексії на сучасну всім дійсність. Хтось із авторів так і не зміг дочитати твір до кінця – сльози не дозволяли, хтось ділився спогадами про тих героїв Небесної сотні, яких знав особисто, а хтось розповідав про те, як змінила особисто його найсуворіша зима.
Також на презентацію привезли портрет загиблого майданівця Василя Аксенина – в присутності його родини Ольга Киналь зачитала авторського вірша, присвяченого героєві, і поділилася власними міркуваннями про те, що насправді в смерті цих героїв, кому присвячені всі поезії, є вина кожного з нас – якби в ту буремну пору нас там було більше, то пам’ятних фотографій з поминальною стрічкою могло бути значно менше, а то й не було б взагалі…
На завершення презентації Марина Тимофійчук виконала авторську пісню «Я не дозволю».