У Чернівцях заснували премію імені Юрія Федьковича

8 серпня біля пам’ятника Юрію Федьковичу розпочалися урочистості з нагоди 180-ї річниці від дня народження письменника. Читання поезій буковинського соловія, виконання пісень на його слова та покладання квітів до пам’ятника вже стали хорошою традицією. Ювілейний же рік відзначився тим, що на Буковині заснована літературно-мистецька премія імені Юрія Федьковича. Серед її лауреатів – троє науковців-філологів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Влада міста, яка прийшла на святкування ювілею видатного письменника, наголосила на тому, що постать Юрія Федьковича була і залишиться окрасою Буковини. Так, перший заступник голови Чернівецької ОДА Іван Рибак відзначив: «Це людина, яка дуже сильно любила свій на'рід, і саме з любові починалися всі його благі діла на славу рідного краю».  А міський голова Олексій Каспрук підкреслив, що Юрій Федькович – це та постать, яка підняла буковинську громадськість на шляху до розвитку і майбутнього розквіту.

Завідувач кафедри української літератури філологічного факультету ЧНУ, професор Володимир Антофійчук повідав присутнім про те, що ім’я Юрія Федьковича ще не одне століття потребуватиме вивчення і осмислення, адже письменник направду унікальний: «У Федьковича дуже багато заслуг, я сьогодні хотів би наголосити на його патріотизмі. Цей письменник осягнув Україну в її історичному розрізі, і дійшов до таких висновків, до яких прийшли імениті філософи та історики лише згодом». Також Володимир Іванович розповів про духовне спрямування творів Юрія Федьковича та внесок письменника в українське шкільництво.

Варто також пам’ятати, що Юрій Федькович у свій час очолив першу на Буковині українську газету – копію одного з її номерів Володимир Антофійчук продемонстрував присутнім.

Кульмінацією урочистостей стало вручення премії імені Юрія Федьковича – першими лауреатами стали учасники творчого колективу, який парцює над п’ятитомним виданням творів Юрія Федьковича: голова творчого колективу, професор кафедри української літератури ЧНУ, письменник Богдан Мельничук, професор цієї ж кафедри, авторка найґрунтовнішого на сьогодні дослідження творчості Юрія Федьковича Лідія Ковалець, кандидат філологічних наук, доцент Микола Юрійчук, журналіст газети «Буковина», активна дослідниця та популяризатора творчості Юрія Федьковича Людмила Черняк і знаний художник, який працював над оформленням багатотомника Іван Балан. Засновники премії – Чернівецьке обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта», редакція газети «Буковина» та політична партія «Фронт змін». Отриману премію всі лауреати віддали на видання наступного тому.

Особливого колориту надали пісні, виконані Заслуженим артистом України Василем Пиндиком та солістом обласної філармонії Віталієм Соболєвим. Заступник директора Чернівецького обласного музею Юрія Федьковича Володимир Затуловський закликав присутніх пам’ятати про те, що Федькович – то апостол святого слова українського.

Також цього дня відбулося покладання квітів до могили батька Юрія Федьковича і панахида на могилі самого письменника. Пам’ятаємо, що Федькович заповідав посадити йому в головах ялицю – і тоді його душа радітиме. Гірська красуня і до сьогодні там височіє – тікаючи верхами в небо, а корінням міцно тримаючись буковинської землі.

Іванна СТЕФ’ЮК
Фото автора