Завершився майже тижневий марафон міжнародного поетичного фестивалю «Terra poetica», а незабутні враження, переживання і спогади знову й знову постають у яскравих формах. Важливо, що він відбувся в Україні 20-24 жовтня, не зважаючи на війну, економічну кризу і загальну апатію до лірики, технічні недогляди, проколи й мінуси… Але – це була подія. Подія, яка зібрала Театри!
Коли востаннє Вам доводилося слухати поезію не камерно, не в ресторації, чи на літмайданчику? атож…
Поетка й громадська діячка, Леся Мудрак, як засновниця й голова оргкомітету ініціювала та скоординувала проведення Міжнародного дійства в Україні. На який з”їхалися учасники 12 країн світу. Фестиваль відбувся під патронатом Міністерства культури України, відділу гуманітарних проектів МЗС, Фонду культури України, Київської організації НСПУ, фонду «Новітні традиції» Сергія Бондарчука, видавництва «Самміт-книга», численних медіа партнерів, а також співзасновника, як Голові журі фестивалю-конкурсу, головного редактора «Всесвіту», доктора філософії Дмитра Дроздовського.
Неофіційно дійство розпочалося 19 жовтня, коли на Вечорі знайомств у Фонді культури України зібрались учасники з десяти країн світу: Гіларі Шірз (Британія), Морін Велдон (Уельс), Морель Сміт (Шотландія), Діті Ронен (Ізраїль), Христина Ленковська (Польща), Ак Вельсапар (Швеція), Юрій Талвет (Естонія), Дімітр Хрістов (Болгарія), Катеріна Стойкова-Клемер (США) та наймолодша учасниця Слагана Атанасова (Македонія). Після виснажливих перельотів вони мали можливість поспілкуватися в невимушеній обстановці, почитати деякі свої поезії без оцінок журі, раділи зустрічі один з одним. Їх приязно і тепло зустрів Герой України, Почесний Голова фестивалю Борис Олійник.
Цілий тиждень учасників чекала надзвичайно насичена програма. Перший день розпочався з читань у КНУ імені Тараса Шевченка та в КНУ імені Бориса Грінченка. Студенти й викладачі виявили жваве зацікавлення творчістю іноземних гостей. Модераторами зустрічей виступили професор Я. Поліщук та співачка Соломія (Олена Карпенко) (університет імені Бориса Грінченка) та перекладач Анна Іванченко та Анастасія Євдокімова (університет імені Тараса Шевченка).
О 15.00 годині розпочався прес-ланч у вишуканій ресторації «Старе Запоріжжя», якому передувало неформальне спілкування поетів з журналістами. На самому прес-ланчі організатори фестивалю залюбки поділилися інформацією про міжнародний захід та відповіли на запитання преси. Спікерами виступили засновники фестивалю Леся Мудрак та Дмитро Дроздовський, генеральний партнер фестивалю Іван Степурін, та партнер фестивалю натхненниця «Коронації слова» Тетяна Логуш. Увечері подарунком від ресторану був святковий торт у вигляді розгорнутої книги із написом «Terra poetica».
Цікавий захід відбувся у сквері біля театру Івана Франка. Незважаючи на негоду і холод, Атанайя Та, Світлана Дідух-Романенко, Вано Крюгер, Дмитро Лазуткін та інші в супроводі народних музик продемонстрували неформальні читання своїх ліричних творів.
І нарешті о 19. 00 у великій залі театру стартував сам фестиваль – його чекали його учасники та шанувальники поезії. Урочисте відкриття цього заходу вступним словом благословили натхненниця й основний його організатор поетеса Леся Мудрак, яка, як завжди була несподівано оригінальною – з яблуком – « не розбрату, а любові, спокуси», яке урочисто вручила Міністру Культури Євгенові Нищуку. Сам Міністр говорив про нелегкі часи та важку організацію фестивалю. На цьому ж акцентував свій виступ і співзасновник – літературознавець та Голова журі Дмитро Дроздовський. Директор театру імені Івана Франка, Михайло Захаревич привітав учасників-іноземців й зазначив, що велике щастя, що фестиваль стартує саме з цієї локації, яка є намоленою поезією. Герой України, поет Борис Олійник наголосив на складнощах організації та Висоті поетичного слова і подякував натхненниці дійства Лесі Мудрак за її масштабну роботу.…Теплі слова говорив і представник МЗС України Юрій Нікітюк.
Ведучими відкриття були незрівнянні Соломія Вітвіцька та Анна Заклецька. Особисте декламування власних творів мовою оригіналу кожного учасника фестивалю перемежовувалося виступами талановитих українських колективів. Так нікого не лишили байдужим вражаючі постановки режисера фестивалю Сергія Архипчука, зокрема перфоманс «Офелія» або виступ інструментального колективу (з контрабасами). Участь у цьому святі, але поза конкурсом, взяли також українські поети Дмитро Чистяк, Ігор Павлюк, Ігор Астапенко, Олена Герасим’юк, Анна Багряна, Вано Крюгер, Дмитро Лазуткін та інші.
21-го по 23-тє жовтня маршрут фестивалю пролягав через Рівне-Остріг-Житомир-Київ. Його учасників вітали у Рівному й Острозі, завдяки Андрію Пермякову. На пресс-конференції в готелі «Мир» привітав дійство заступник голови Рівненської ОДА Олександр Савчук. Леся Мудрак розповіла про ідею заснування фестивалю, конкурсну програму для іноземних учасників, смс та онлайн голосування, проведення заходів у містах України та подякувала за гостинність. Було представлено англомовну антологію «Тerra poetica» (видавництво «Самміт-книга»), до якої увійшли твори поетів – учасників фестивалю. Дмитро Дроздовський пояснив, що такою була умова при поданні лірики на конкурс. Запам’яталася неординарна презентація збірки Христини Ленковської «Турбота» в українському перекладі Олександра Гордона. На учасників фестивалю чекали цікаві екскурсії містом, з оглядом визначних пам’яток, церков, експозиції, присвяченої пам’яті Небесної сотні. Вечір читань у Рівненському драматичному театрі викликав щирий подив іноземних поетів, коли їх зустріла переповнена шанувальниками лірики глядацька зала на 600 людей. Подумалось: Яке щастя, що вже другий день поезія збирає ТЕАТРИ… Як у 60-ті…стадіони…Учасникам конкурсу випало також пережити незабутнє враження від поїздки в Острозьку академію, де гостей особисто вітав Ректор, від спілкування із студентами й викладачами, від історичного подиху замку роду Острозьких, що наснажував на нові поезії.
У Житомирі, завдяки ентузіазму Насті Євдокімової та Василя Хомюка, іноземні поети почувалися, як вдома: були розподілені на кілька груп, декламували власні твори в кав’ярнях, відвідали музей космонавтики, де, попри специфічну і незвичну атмосферу та холод, насолоджувалися виступами поетів, колег та новоствореного музичного гурту «Реве та стогне», а також бомбезною Христею Халімоновою.
На прес-конференції за участі представників Житомирської ОДА, зокрема заступника Житомирської ОДА Ярослава Лагути, та начальника управління культури, начальника управління сімї, молоді, спорту; місцевої письменницької громади підкреслили важливість цього заходу в Україні та готовність до подальшої співпраці.
В останній день фестивалю учасники конкурсу провели чергові читання на території Михайлівського золотоверхого Собору, провели воркшопи перед студентами КНУ імені Тараса Шевченка .
Урочиста церемонія закриття Міжнародного фестивалю поезії «Terra poetica» відбулась в актовій залі Дипломатичної академії Міністерства закордонних справ України (вулиця Велика Житомирська, 2) на грандіозному гала-концерті. Не було де яблуку впасти! Усі були в очікуванні результатів смс, онлайн голосування та оцінок журі… Зрештою, це була перша спроба поетичного євробачення в Україні.
Експромтне дійство, експресія, драйв, нагороджуючі, нгагороджувальники… вітальність… напруга…
Приз глядацьких симпатій дістався Морель Сміт (Шотландія), який вручили очільники ВГО «Еліта держави», партнери фестивалю Ольга Піддубчак та Олександр Андрєєв. Були спецвізнаки від Фонду Культури України (Юрій Талвет ( Естонія)), від Сумського земляцтва, від журналу «Оксамит».
Наймолодша учасниця конкурсу Слагана Атанасова (Македонія) отримала третю премію від «Самміт-книги» та Лесі Мудрак. Її поезія – чуттєва, тонка й асоціативна. Тому вибір слухачів –невипадковий.
Гіларі Шірз (Великобританія) – преміантка другої премії фестивалю. Для її вручення були запрошені партнери фестивалю - подружжя Логушів, які багато років підтримують цікаві міжнародні проекти, та Директор гуманітарного Департаменту МЗС – Юрій Нікітюк. Вони підкреслили експресію в творах Гілларі й висловили захоплення ідіостилем авторки.
Усі призери були нагородженні своєрідним «оскаром» у вигляді ляльок-мотанок на згадку про Україну.
Сенсацією міжнародного поетичного фестивалю стала Діті Ронен з Ізрвїлю, яка отримала Перше місце за блискучу поезію. Головний символ фестивалю – скульптура «Видиво жінки» відомого митця Миколи Білика, яка символізувала небесне й земне, Янь-Інь, безконечність мистецтва, що, безперечно, починається з жінки…і нею завершується.
Діті Ронен перейняла естафету для проведення наступного року аналогічного світового заходу у себе, в Ізраїлі. Зворушена переможниця подякувала Україні за можливість взяти участь у поважному конкурсі, подивувалася енергії Лесі Мудрак, яка зважилася провести неординарний фестиваль державного і світового значення. Слова Діті Ронен відповідають дійсності, адже Міжнародний фестиваль поезії в Україні «Terra poetica» досяг своєї мети. Його ключовим завданням була популяризація зарубіжної поезії в Україні, презентація національної літератури в контексті культур різних народів, наведення тісних творчих контактів.
Автори хроніки:
Таня Соловей, Людмила Корінна, Анна Григорова, Анна Дехтярьова