«Криниця» збирає друзів

Ічнянське об’єднання літераторів «Криниця» знають не лише в Україні, а вже й за кордоном. Адже «криничанкою» стала, наприклад, письменниця з Болівії: дізнавшись про добрі справи українців, поважна пані попросила прийняти її до такого чудового літературно-мистецького товариства.

«Кожною з вісімдесяти виданих книжок опікувався Віктор Кияновський!»

Нещодавно очільник «Криниці» – відомий письменник, кінорежисер і краєзнавець Станіслав Маринчик запросив усіх своїх друзів на зворушливе і яскраве свято, яке відбулося в Ічнянській центральній районній бібліотеці імені Степана Васильченка.

Приємним сюрпризом для депутата обласної ради, знаного мецената Віктора Кияновського стала звістка про нагородження його Міжнародною літературною премією імені Миколи Гоголя «Тріумф» за подвижницьку громадську та благодійну діяльність. Почесну відзнаку Віктору Павловичу вручив на святі голова журі, президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, письменник Сергій Дзюба.

«Криничани» від душі дякували меценату, який багато доброго зробив для Ічнянщини та своїх земляків. Зокрема, як наголосив Станіслав Маринчик, літератори об’єднання видали вже понад вісімдесяти книжок, і кожною з них опікувався Віктор Кияновський!

Віктор Павлович запевнив, що й далі підтримуватиме «криничан»: «Ви – талановиті письменники, науковці, краєзнавці, журналісти, бібліотекарі, педагоги, щирі патріоти України та рідної Ічнянщини, – працюєте для людей; те, що ви зараз робите, це – дуже важливо! Я народився на Полтавщині, в Пирятинському районі, як, до речі, й Сергій Дзюба, але вже сорок років живу на Придесенні. Звісно, нині для всіх нас – нелегкі часи. Потрібно допомагати захисникам Батьківщини і вірити в нашу Перемогу. Але Слово – це також зброя. Тож пишіть, творіть, втілюйте задумане, а я робитиму свою справу».

Голова Ічнянської райдержадміністрації Григорій Герасименко вручив літературно-мистецьку премію імені Степана Васильченка (у номінації «проза») знаному земляку, члену Національної спілки письменників України Віталієві Шевченку – за видання циклу книжок краєзнавчої тематики та Енциклопедії Ічнянщини.

Голова Ічнянської районної ради Олександр Сліпець урочисто привітав із цьогорічною літературно-мистецькою премією імені Василя Чумака (в номінації «поезія») «криничанку» Валентину Сидору – за збірку віршів «Мудріють серця очі». А лауреатка щиро подякувала Віктору Кияновському за допомогу в лікуванні її онука.

За вагомий внесок у культурне та духовне життя Ічнянщини, а також 45-ліття з дня народження відповідального секретаря «Криниці» Надію Прочай нагородили почесними грамотами райдержадміністрації, районної ради та об’єднання літераторів «Криниця».

А завершилося свято творчим вечором Сергія Дзюби, який представив свої нові книжки, що побачили світ в Україні та за кордоном.

«Наша духовна криниця не зміліла!»

Ми поспілкувалися з головою об’єднання літераторів «Криниця», заслуженим працівником культури України Станіславом Маринчиком.

– Станіславе Гавриловичу, пам’ятаю, у вересні 2013 року «Криниця» урочисто відзначила своє десятиліття. Тоді також було велелюдне свято, на яке завітали представники влади, меценати, гості з Києва та Чернігова.

– За роки існування наше творче об’єднання постійно поповнюється обдарованими літераторами, котрі невтомно працюють у різних жанрах. Це – поети: Юрій Андреєв, Тамара Волик, Олександр Гаврись, Ганна Дроботущенко, Галина Ес, Олена Остапець, Михайло Свинчак, Віра Рудько-Кириченко, Валентина Сидора, Наталія Черненко, Тетяна Шеменда, Ірина Шкребко, Ніна Штанько-Ткаченко, Ольга Штепа…

– До речі, мені дуже сподобалися вірші Юрія Андреєва – напрочуд цікавий поет, вартий уваги й підтримки!

– Цілком згоден із вами. Юра – справді, перспективний! Народився в 1981 році у селі Дзюбівка. Працював слюсарем та будівельником, має фах юриста. Він поки що друкується в періодиці, але, безперечно, вартий власної книжки! Добре, що ви звернули на нього увагу.

А у жанрі прози, краєзнавства і публіцистики до нас прийшли Віра Галіч, Олександр Кирієнко, Віктор Кичай, Леонід Сміян, Микола Терещенко, Надія Прочай, Михайло Курдюк…

– … який нещодавно відійшов у Вічність.

– Так, прекрасний письменник і дуже шляхетна Людина! Ми завжди пам’ятатимемо про нього, адже людина живе доти, доки про неї пам’ятають.

Відрадно, що наші лави поповнили й молоді талановиті літератори – поети Михайло Безсмертний, Діана Кокоша, Діана Швидченко та прозаїк Богдана Шевченко.

– З творчістю Діани я вже знайомий – чарівна дівчинка! Думаю, у неї – неабияке майбутнє. І вже, попри юний вік, має ошатну збірочку своїх віршів.

– «Криничанами» стали талановиті особистості, котрі творять водночас у багатьох жанрах мистецтва – поезії, прозі, живописі, музиці й співі! Це – мешканці Ічнянщини Віктор Ковальовський та Микола Кузьменко. Своїми різнобічними обдаруваннями вони помітно збагатили наше об’єднання.

– За ці роки літератори «Криниці» видали понад вісімдесяти книжок, які відзначені багатьма літературними нагородами…

– Авжеж. Наприклад, Микола Клочко – лауреат літературних премій імені Михайла Коцюбинського, Василя Чумака та Степана Васильченка; Михайло Курдюк і Микола Терещенко відзначені нагородами імені Степана Васильченка та Василя Плюща; Ольга Штепа й Віра Рудько-Кириченко – лауреати літературно-мистецької премії імені Василя Чумака, а юна «криничанка» Богдана Шевченко – почесної відзнаки імені Степана Васильченка. Також журналістської премії імені незабутнього земляка, колишнього головного редактора «Літературної України» Василя Плюща удостоєні Надія Прочай, Наталія Черненко й Анатолій Педора.

Приємно, що торік «криничани», поети Микола Кузьменко та його восьмилітня онучка Діана Швидченко були учасниками Ялтинського Міжнародного музично-поетичного фестивалю «ЯЛОС» і отримали високі відзнаки: Микола Миколайович став лауреатом «Золотої Ніки», а юній Діані вручили диплом і приз у номінації «Кришталевий Янгол».

– У літературному процесі «криничан» чільне місце посідає один із найпопулярніших та наймобільніших творчих жанрів друкованого слова – публіцистика…

– У жанрі публіцистики активно заявили про себе Володимир Голець, Марина Голишкіна, Олександр Кирієнко, Анатолій Кузуб, Михайло Курдюк, Анатолій Педора, Микола Терещенко, Надія Прочай, Наталія Черненко, Богдана Шевченко та ін., літературні доробки яких друкувалися не лише на шпальтах районної газети «Трудова слава» та обласних «Деснянська правда», «Гарт», «Чернігівський вісник», але і в центральних газетах «Голос України», «Сільські вісті», «Літературна Україна», «Українська літературна газета», журналах «Дніпро», «Літературний Чернігів», у закордонних виданнях США, Польщі, Румунії, Росії, Білорусі, Грузії тощо.

– З 2008 року ваше об’єднання видає ошатний і цікавий літературний альманах «Ічнянська «Криниця», на шпальтах якого публікують свої твори не лише досвідчені літератори, а й школярі та студенти.

– Відрадно, що багатьом шанувальникам красного слова, які вперше надрукувалися саме в нашому альманасі, об’єднання дало творчі крила! Втім, все ж прикро, що деякі літератори, які занадто любили себе в «Криниці», а не «Криницю» в собі, через надмірне себелюбство та амбітність раптом вийшли з об’єднання… Проте наша духовна криниця не зміліла!

У нас в гостях, на Ічнянщині, побувало багато відомих письменників, зокрема Шевченківські лауреати Юрій Мушкетик, Леонід Горлач, Дмитро Іванов, народний артист України, Шевченківський лауреат, кобзар-лірник Василь Нечепа, заслужений артист України, композитор, автор музики знаменитої пісні «Козачка» (яка стала по-справжньому народною у виконанні незабутньої Раїси Кириченко) Микола Збарацький, депутат обласної ради, письменник та науковець, декан філологічного факультету Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Олександр Забарний…

– Скільки творчих особистостей перебувають нині в «Криниці»?

– Маємо близько п’ятдесяти літераторів. У кожного – свої ідеї, плани, мрії… Більшість із них – мешканці Ічнянщини, але є й жителі Чернігова, Києва, Ялти, а Галина Ес – громадянка Болівії, латиноамериканської країни в Південній Америці. Тепер домовилися про співробітництво з Міжнародною літературно-мистецькою Академією України, яка об’єднує письменників із 45-ти держав світу. Отож цікаві творчі плани й перспективи у нас є. Звісно, ми із задоволенням співробітничатимемо і з газетою «Деснянська правда».

– Чудово, щиро бажаю вам успіхів!

– Дякуємо, що побували на нашому святі. Приїжджайте ще!

Більше фото: https://www.facebook.com

Сергій КВІТНИЦЬКИЙ
Фото Миколи СМІЛИКА