Є на Старосинявщині село Теліжинці, невеличке, але відоме і навіть славетне. Теліжинці зростили Героя Соцпраці Єву Дідук. Теліжинці славив навіть тамтешній поміщик, досвід господарювання якого вивчають і досі, а древнє городище навпроти села дехто з істориків вважає столицею Болохівської Руси. І ще багато чого цікавого має це село, про яке хочеться говорити поетично. Але… Село Теліжинці Старосинявського р-ну навіть одним рядком не репрезентоване у 26-томній «Історії міст і сіл УРСР», окрім повідомлення, що воно підпорядковане Старосинявській селищній раді. Та в «Історії України», яка досі не видана, про нього можна написати немало, позаяк має цікаве минуле.
І такий літопис села з’явився. Побачила світ нова книга письменниці-просвітянки Любови Сердунич «Столиця твого родоводу» (Історія села Теліжинці Старосинявського району Хмельницької области. – Хмельницький: ФОП Крисюк, 2015. – 308 с.: іл.). Історично-краєзнавче видання присвячене 865-ій річниці з часу найдавнішої (збереженої) літописної згадки про болохівське поселення Городець (Вали, Теліжинці, рідне село авторки), та 432-річчю з часу найдавнішої писемної згадки про село Теліжинці. До історично-краєзнавчої праці подільської письменниці-просвітниці Любови Сердунич увійшли дослідницькі статті, нариси, публіцистичні, фольклорні та художні твори про с.Теліжинці Старосинявського району від давніх часів до наших днів. На доступних джерелах розкриваються сторінки історії села. Видання багате фактичним матеріалом, цікавими гіпотезами, насичене спогадами односельців. Охоплено різні сфери життя села й різні часи минувшини з погляду історії, ономастики, фольклору, літератури... Минуле Теліжинців подано у контексті історичного поступу Поділля й України. Нове видання охоплює понад10 сторіч: від ХІ по ХХ, до наших днів.
Це – не перша книга про с. Теліжинці. 15 років тому з-під пера Любови Сердунич вийшла окремою книжкою поема «Городище над Іквою», присвячена 850-річчю з часу першої літописної згадки про містечко Городець (Вали) та с.Теліжинці, яке входило до загадкової Болохівської Руси.
Презентація книжки відбулась у читальній залі Старосинявської районної бібліотеки для дорослих. Вихід книги в наш нелегкий час – це таки подія, а якщо ця книга – краєзнавча, історія населеного пункту, як ця, – то й поготів. Тож радість події прийшли розділити представники районної та селищної влади, зокр., голова районної ради Оксана Олександрівна Бондарчук, начальник управління культури і туризму райдержадміністрації Богдан Німець, односельці й вихідці Теліжинців, працівники районного відділу культури та районних бібліотек, колеги та друзі авторки.
Присутні на заході односельці і вихідці з села отримали свої примірники книги. А Любов Андріївна відзначена грамотою Старосинявської районної ради, яку вручила сама очільниця райради О.Бондарчук, відзначивши у своєму виступі значий внесок Любови Сердунич у культурне й, зокрема, літературне життя краю й особливо – у просвітництво та краєзнавство. Про важливість і потрібність такого краєзнавчого видання говорили і мешканці Теліжинців: О.Паціюк, П.Постернак, М.Купчишин…
Як відзначив у рецензії на книгу д. іст. н., професор Л.В.Баженов, «збірник містить як опубліковані раніше у періодиці та краєзнавчих збірниках статті і нариси про село, так і нові. Автор книги Л.А.Сердунич є відомою дослідницею історії та культури Старосинявщини та автором декількох краєзнавчих видань. Тому рукопис нової книги загалом виконано на належному краєзнавчому та професійному рівні і є творчим надбанням. Матеріал якнайповніше розкриває історію та культуру одного з історичних сіл Поділля: села Теліжинці, буде слугувати важливим джерелом для написання нарису про Теліжинці до перевидання тому «Хмельницька область» 26-томної «Історії міст і сіл України» в новій редакції. Тому рекомендую рукопис книги «Столиця твого родоводу» до видання масовим накладом. До речі, видання має ще двох «хрещених батьків», науковців-рецензентів: П.П.Брицького, професора Чернівецького університету, та В.І.Якубовського, який досліджував Городець.
Сама автор-дослідниця сказала:
– Нова моя книжка – це багаторічна праця з людьми, в архівах, з різними джерелами, можна сказати, це – справа всього мого життя. Сердечно дякую всім, хто ділився своїми спогадами, світлинами, хто надавав конкретну допомогу, консультував, прислухався, радив, терпів мої численні звернення. Тож сподіваюся, що видання сприятиме формуванню історичної пам’яти й вихованню любови до ріднокраю і що після прочитання книги захочеться наполегливо працювати передусім задля рідної землі, шанувати предків, знати свій родовід і ще більше пишатися своєю родиною, давнім родом, сільською громадою та ненькою Україною.
Автор 15 різножанрових книг для дітей і для дорослих: поезії, прози та краєзнавчих досліджень, низки літературознавчих і публіцистичних публікацій. Засновник і голова районного літературного об’єднання «Джерелинка», керівник районного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка»… Любов Андріївна Сердунич 1983 р. закінчила Кам’янець-Подільський педінститут (філологічний ф-т). Працювала вчителем рідної словесности, кореспондентом районної та редактором обласної газети «Крок», кореспондентом обласної г-ти «Подільські вісті», кореспондентом Хмельницької обласної телерадіокомпанії «Поділля-Центр». Очолює Старосинявське районне відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів. Депутат Старосинявської селищної та районної рад (2002, 2006). Волонтер. Входить до НСКУ, Асоціації дослідників голодоморів в Україні та до багатьох літературних спілок. З доповідями й повідомленнями, які вміщені у наукових збірниках та власних книжках, виступає на конференціях з питань історії, літературознавства, фольклористики, етнографії Хмельниччини, Волині, Житомирщини, Рівненщини, Вінниччини. Любов Андріївна – автор історичних досліджень, краєзнавчих і літературознавчих розвідок, культурологічних, мовознавчих і науково-публіцистичних статей, опублікованих у республіканській, обласній і районній пресі. Член ради Всеукраїнської громадської організації «Козацька Берегиня». Член національних спілок журналістів та краєзнавців України, лавреат обласної літературної премії ім. М.Годованця, леді ордена «За заслуги» ІІІ ст., нагороджена за дослідження голодоморів та активну громадську діяльність, а за значну просвітницьку роботу торік відзначена медаллю «Будівничий України».
Вдруге книжку «Столиця твого родоводу» презентовано на традиційному районному святі поезії «Старосинявська весна», 28 квітня, у значно ширшій авдиторії.
А в ці дні автор отримує схвальні відгуки про видання:
«Книга просто безцінна! Я навіть не могла уявити, що стільки в ній буде досліджено, стільки цікавого! Це ж скільки праці! Дякую!» (Н.Демихіна).
«Як приємно, що в нашому маленькому селі знайшлася людина, яка створила літопис села, по суті – увіковічнила наші Теліжинці! Стільки цікавого матеріалу досліджено і зібрано! Книга буде цікавою і старожилам, і школярам, бо тут досліджено і давню історію, й сучасну, і культуру Теліжинців, і прізвища односельців, і говірку...» (О.Паціюк).
«Читаю – і плачу... Все таке рідне, близьке душі! Фотографії рідних, обличчя прадіда, прапрабаби... Якби не книжка, то де я побачила б їх?.. Читаю – і серце щемить, так зворушливо!» (Ф.Крот).
«Читаю імена – і згадую навіть обличчя тих, які вже забулися. Дуже багато праці! Щиро вдячний!». (О.Роздорожний).
«Я навіть уявити не міг, що там вичитаю! Це дуже велика робота, потрібна не тільки нам, мешканцям Теліжинців, а й іншим селам України, але ж їм пощастило менше: у них нема такого літописця. Я зачитувався і думав: скільки ж треба було опитати людей і перерити архівів, а потім все це звести докупи! Щиро дякую! Книга сподобалась дуже! Хай тобі щастить і надалі у твоїй нелегкій творчій праці!» (О.Купчишин).
«Книга варта того, щоб її мали в кожній родині» (П.Постернак).
Отак приростають народу
Скарби і набутки нетлінні.
Столиця Твого родоводу
Вплелась у вінок України. (С. Цушко, член НСПУ, м. Київ).