Казкотворення як терапія

«Казкотворення як терапія» - майстер-клас Оксани РИБАСЬ для учасників літстудії «Горлиця» Університету «Україна»

Геннадій ГОРОВИЙ, керівник літературної студії «Горлиця» Університету «Україна»

OLYMPUS DIGITAL CAMERAЩодень кожен із нас займається звичними для себе справами – навчання,  робота, розваги... І ніби все як завжди, але буває, накотить знічев'я щось  таке... ледь помітне за завісою буденщини, воно безшелесно ятрить душу,  пригнічує бажання, веде до зниження фізичного та психологічного тонусу.  Це, в свою чергу, може призвести до зневіри у власних силах, втрати відчуття  свого  місця у соціумі, до повного краху особистості.

Чи можна подібному запобігти? Безумовно. І не просто запобігти, а й отримати  як вагомий бонус море позитивних емоцій.

27 травня на черговому зібранні літстудії «Горлиця» Університету «Україна» це наочно продемонструвала спеціальна гостя − поетеса, арт-терапевт  і куратор проекту «Слово» Оксана Рибась. Пані Оксана запропонувала студійцям  кількагодинний інтерактивний майстер-клас із казкотерапії за методикою Олександра  Стогнія – голови харківського відділення асоціації глибинної психології  «Теурунг».

Для початку студенти глибше познайомилися із поняттям арт-терапія, котре  передбачає отримання лікувального ефекту через заняття мистецтвом. Затим розглянули  один із його напрямів, а саме словотерапію. І лише після розтлумачення основ,  пані Оксана перейшла безпосередньо до головної теми заняття:

 – У кожному з нас є так звана фігура внутрішньої дитини.  І саме вона відповідає за нашу креативність. Вона є абсолютно в кожному. Наскільки  ми з нею контактуємо, наскільки ми з нею взагалі знайомі, − це вже інше питання.  Постійний тиск соціуму часто призводить до того, що ми захищаємо свою внутрішню  дитину – тому що страшно, боляче і т.д. Але вона має неймовірний внутрішній  ресурс. Вона відповідає за креативність, за можливість проявлення, за нашу  цікавість до життя та до всього того, що дає нам зовнішній світ. І, власне, про  мандри внутрішньої дитини ви сьогодні напишете. А от яким чином і що це буде,  зараз і поговоримо.

Звичайно ж, самими розмовами майстер-клас не обмежився. Пані Оксана, прихильниця  набуття знань через практичну роботу, почала залучати студійців до активної  співучасті:

– Перед кожним із вас лежать аркуші. Я пропоную вам зараз записати, яка  тема для вас на цей момент є найактуальніша. Це можуть бути стосунки, професійний  зріст, творчі пошуки... Будь що, аби лише воно відгукувалося вам. Не обов'язково  болісно. Головне, щоб ви відчували актуальність відгуку.

  Затим, спробуйте співвіднести ваш запит із якимось символом. Тобто,  ваш символ має втілювати те, чого вам бракує, те, в чому ви хотіли б розібратися.

   Далі уявіть, будь ласка, ваш символ і те, що його породжує. Це може бути  людина, тварина, казковий персонаж, явище природи...

   Наступний етап. Уявіть свого казкового персонажа: він може бути чудернацькою  істотою, може бути вами, але в казковому форматі. Головне, аби ваше ім'я  співвідносилося з його іменем. Або починалося з однієї літери, або було схоже  по звучанню.

   Деталізуйте свого персонажа: який він за характером, чим він живе,  що він любить, що йому цікаво...

Отак, ненав'язливо, йдучи крок за кроком, кожен студієць зрештою спромігся  написати цікаву та оригінальну казку. Одначе, то були не просто казки. Кожна  з них несла в собі глибинну суть її автора: його радощі, тривоги, проблеми...

Створити казкову історію, щоб за її допомогою зазирнути у вічі власних глибинних  порухів, аби допомогти самому собі через усвідомлення і самопорозуміння, якраз  і є однією з основних ідей казкотерапії. Варто зазначити, що студійці справилися  просто-таки відмінно. Народжені за лічені хвилини, їхні казки мали оригінальні  задуми, чіткі сюжетні лінії і яскравих персонажів. Та головне, що під вмілим  керівництвом пані Оксани студійці змогли побачити у своїх дітищах не тільки  виписане у рядках, а й те глибинне, що ховалося між ними.

Підсумовуючи зустріч, пані Оксана висловила задоволення налаштуванням студійців  і зазначила:

Не забувайте, що поки ми пишемо текст, текст пише нас. Тому, у  будь-якому разі, навіть не отримуючи якоїсь символьної розшифровки, у кожному,  хто бере участь у цій практиці, потім неодмінно відбуваються зміни. Відбуваються  якісь осяяння, виринають назовні аналогії між написаним і тим, що  відбувається всередині. Саме так працює мистецтво. Напевно, кращого джерела  для внутрішнього розвитку людство ще не вигадало.

По закінченню майстер-класу студійці теж поділилися своїми враженнями:

Маріанна Іванова:

− «Горлиця» – це чудове, прекрасне місце, де хочеться проводити час, спілкуватися в аудиторії, та просто спокійно висловлювати свої думки, адже віриш, що це комусь цікаво та важливо.

Єлизавета Ковальчук:

- Було дуже потішно!! Маса позитивних емоцій!!! Єдиний мінус те, що враження від творчої практики витіснили психологічний аспект.

Вікторія Клюшина:

- Було дуже творчо, цікаво, креативно. З'явилася можливість зазирнути всередину себе. Дуже цікавий корисний тренінг!

Валерія Черняєва:

- Майстер-клас був досить-таки цікавим і корисним для подальшого творчого розвитку! Ніколи не думала, що складання казок може якось вплинути на душевний і психічний стан людини! Мені сподобався аналіз казок, який робила Оксаною! Є над чим попрацювати і, головне, з'явилося бажання писати далі в подібному жанрі! Спасибі велике за спільне творче заняття!

Яна Ярмоленко:

− Казкотворення − чудовий спосіб пізнати себе до глибин душі. Адже воно викликає і здивування, і радість, і сум, а подеколи й сльози від того, наскільки ми себе ще не знаємо...) Але це ідеальний спосіб поринути у світ істини, у свій власний світ, без лицемірства, прийти до того, яким він є насправді у тобі. Емоції просто шаленні! Оксана Рибась − чудовий психолог та терапевт, котрий знає свою справу та добре взаємодіє з аудиторією. Потрібно частіше дослухатися до свого внутрішнього голосу та приймати свої, хоч і маленькі, невдачі, задля того, щоб пізнати ще краще те, чим живе твоє внутрішнє «я». Іноді ми самі собі нав’язуємо те, що у нас все добре, але чи насправді це так? Розібратися у цьому допоможе казкотерапія та хороший психолог, який фахово володіє цим методом.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA