«Зелена хвиля» Чорного моря

263610317 Ах, Одеса! Морська перлино! Привітна, гомінка, весела... А ще – чемна, інтелектуальна, поетична. Особливо це помітно у ті дні, коли в місті відбувається Міжнародний книжковий ярмарок «Зелена хвиля». Тож, коли «Зелена хвиля» підхоплює і несе тебе по знаменитій Дерибасівській – серед яток з новими книгами майже всіх українських видавництв, котрі вийшли друком у 2015-2016 роках, саморобками, іграшками, сувенірами, і ти маєш ледь не на кожному кроці зупинятись і тиснути руку (або й чоломкатися) з друзями та знайомими – отримуєш ні з чим незрівняне задоволення. Навіть забуваєш про ту особливу південну спеку приморського міста. А може, не забуваєш, а просто перестаєш звертати на неї увагу...

Цьогоріч в Одесі «Зелена хвиля» «накрила» місто вдвадцяте. І цей ювілей одесити відсвяткували з розмахом. Розклад заходів було розписано по годинах. Я налічила більше 60-ти, а потім і лік загубила. Перепрошую, але найбільш детально розкажу про ті заходи, які відвідала або брала участь.

Отже, з 4 по 7 серпня, з раннього ранку й до пізнього вечора, на головній сцені, як завжди, встановленій на початку Дерибасівської, виступали письменники й актори, співаки й видавці.

Із-за напруженого графіка зустрічей з читачами та бібліотечними фахівцями, довелось бути присутній лише на деяких презентаціях та поетичних читаннях. Але з радістю аплодувала Володимиру Шовкошитному, Лесі Мудрак, Станіславу Бондаренку, Олександру Косенку, Оксані Забужко...

Аж 7-го серпня дізналась, що пропустила зустріч із Катериною Бабкіною – автором збірників «Вогні святого Ельма» та «Гірчиця», «Знеболювальне і снодійне», книги оповідань «Лілу після тебе», роману «Соня», блискучої дитячої повісті «Гарбузовий рік». Жаль! Саме «Гарбузовий рік» є однією з моїх улюблених дитячих книжок...

Але не буду вести перед і розкажу про чудовий захід в Одеській обласній бібліотеці для дітей, що відбувся 4 серпня. Вважаю, такі заходи корисні фахівцям бібліотек так само, як і авторам. Бо зустріч бібліотекарів з із трьома дніпровськими письменниками – Наталією Дев’ятко, Ольгою Рєпіною і (даруйте!) автором цих рядків була насичена інформацією не тільки про творчість авторів, але й про діяльність дніпровських колег. Бо у нашій області бібліотекарі настільки тісно співпрацюють із письменниками, що розказати про роботу й заходи Дніпровської обласної дитячої бібліотеки було приємно й почесно.

Традиційно, 5 серпня на базі Літературного музею відбувся потрійний захід – урочиста церемонія нагородження переможців конкурсів: IV-го Міжнародного конкурсу на кращий твір для дітей «Корнійчуковська премія» серед українських та зарубіжних авторів, V-го Конкурсу дитячої літературної творчості «Море талантів» та IV-го Конкурсу дитячого цифрового малюнка «iParus».

Як один із членів журі «Корнійчуковської премії» зазначу, що всього на конкурс надійшло 982 твори від авторів із Києва, Дніпра, Львова, Харкова, Чернігова, Одеси, Херсона, Івано-Франківська, Каменського, Миколаєва та Житомирської, Черкаської, Кіровоградської, Київської та Харківської областей. Отримали й доробки від закордонних письменників – з Ізраїлю, Латвії, США, Беларусі...

Під головуванням лауреата Національної премії Т.Г. Шевченка Володимира Рутківського членам журі довелось добряче попрацювати, аби визначити переможців. А сильних робіт було дуже багато. Але, як зазначив пан Володимир «...на жаль, переможцем має стати лише один».

У фінальну «десятку» в номінації «Проза для молодшого віку» потрапила й наша землячка – член Конгресу літераторів України Олена Швець-Васіна з «Азбука в рассказах про мальчика Германа». Нажаль, у трійку переможців землячка не пройшла. Також седе десятьох найкращих поетів, які пишуть для дітей – Олег Майборода з Кам´янського (раніше – Дніпродзержинськ).

У номінації «Проза для дітей молодшого віку» першою премією відзначена Ніна Воскресеньська (казкова повість «Друге життя Кассандри Котової», а другою – Людмила Волок («Пригоди Лапунчика та Хрюндика»).

А в номінації «Проза для дітей старшого віку та юнацтва» першу премію отримала Мія Марченко за повість «Місто тiней», а другу – Анатолій Маріщак з історико-пригодницькою повістю «Очима яструба».

У номінації ж «Поезія для дітей» переміг поет, критик, прозаїк і видавець Іван Андрусяк зі збіркою «Лякація». Також прошу запам’ятати нові імена – Оксани Лашкевич та Наталі Куконіної, молодих і талановитих поеток.

Звичайно, нагородженню дорослих авторів передувало відзначення творчо налаштованих діточок – і тих, хто намагається працювати зі словом, і тих, хто надає перевагу малюнку.

За результатами конкурсів видано збірник творів переможців ІV «Корнійчуковської премії» та альманах «Море талантів», до якого увійшли поезії та проза лауреатів V дитячого літературного конкурсу.

Протягом чотирьох днів у рамках «Зеленої хвилі» тривав MAMAFEST – проект, спрямований на підтримку і розвиток сімейних цінностей, спортивного та здорового способу життя, формування гармонійної особистості. Організатори фестивалю поставили собі мету – довести, що сучасна мама вміє поєднувати виховання і розвиток дитини з хобі або роботою, що після народження дитини життя стає цікавою і насиченою для всієї родини. В рамках Фестивалю проходили майстер-класи, фотосесії, змагання, презентації спортивних шкіл, центрів розвитку для дітей тощо.

А клуб «Читалочка» здійснював прокат і обмін книг серед друзів. Бо створений він для тих, хто любить читати «живі» книги, але не завжди готовий придбати їх для свого бібліотеки з різних обставин. У Клубі можна взяти книгу на прокат за невелику оплату, прочитати, повернути і знову вибрати щось цікаве.

Було б дивно, якщо б організатори не відзначили книги, присвячені Одесі, що й відбулось під час підведення підсумків XIII конкурсу «Одеса на книжкових сторінках».

На підведення підсумків XII Конкурсу «Мистецтво книги» не потрапила. Дізналась, лише, що на конкурсі розглядалась продукція 2015 та 2016 рр. українського і міжнародного книговидання в 11-ти номінаціях. Щиро зраділа, коли дізналась, що в номінації «Дитяча ілюстрована книга» було відзначено «Паперову царівну» видавництва «Vivat» однієї з моїх і знайомої по фейсбуку Оксани Лущевської. До речі, книга була відзначена вдруге в іншій номінації – «Художник книги».

6 серпня в Одеській обласній бібліотеці для юнацтва зібрався не тільки дніпровський «культурний десант», але й знані одеські письменники – Елла Леус, Наіль Муратов, Любов Купцова. Захоплюючий діалог та обмін досвідом тривав майже дві з половиною години!

Наступного дня, саме під час шаленої зливи, на Дерибасовській пройшла презентація з нагоди 2-х річчя електронного альманаху «Палисадник». Головний редактор – член НСПУ Елла Леус побудувала роботу таким чином, що на сторінках альманаху можна прочитати не тільки нові поезії або прозу знаних авторів, але й ознайомитись із творчістю початківців.

Ураган, що розпочався під час виступу Лесі Мудрак, зніс стенд з логотипом «Палисадника» і відключив мікрофони, але поціновувачі красного слова стійко залишились на місцях. Глядачі аплодували виступаючим так, ніби намагались зігріти письменників своєю шаною та любов’ю.

Загалом, «Зелена хвиля» не обійшла увагою і меломанів. Під час Книжкової ночі «Зеленої хвилі» вони отримали подарунок – концерт симфонічного шоу-оркестру «Hardy» під керуванням Олексія Андрійчука (соліст – Туфан Чігдем, півфіналіст шоу «Голос країни»).

Наостанок, 7 серпня о 20.30, в Зеленому театрі джазова група JULINOZA сказала: «До побачення!» усім відвідувачам «Зеленої хвилі».

На джазовому концерті побувати не довелось. Годинник невблаганно нагадував, що треба поспішати на потяг. І ось вже – тук-чуф! тук-чуф! – побіг він залізною колією до рідного Дніпра.

          Прощавай, «Зелено хвиле»!

          До нових зустрічей, друзі!

 12472515_1081009865321884_1254199009523302391_n 13872965_766537593487386_2535787687110101108_n 13876546_1081015065321364_8237053206008600868_n 13920942_1081014145321456_1214102610730649519_n 13921058_1082927295130141_5171829009307321212_n 13939599_1081010795321791_530916636429700273_n

Еліна Заржицька