Незабутній Євген Гуцало

Ми, чернігівці, справедливо вважаємо видатного письменника Євгена Гуцала своїм земляком і пишаємося цим. Адже майбутній Шевченківський лауреат мешкав у Чернігові і працював у редакції обласної молодіжної газети «Комсомольський гарт» (нині – «Гарт») разом із уродженцем Придесення Володимир Дроздом! Взагалі, вагомість кожного письменника визначається часом. Євген Гуцало відійшов у вічність, але й зараз залишається незабутнім. Продовжують виходити його книжки, і ми можемо із задоволенням читати й перечитувати твори нашого чудового класика, сповнені життєвої мудрості, доброти та колосальної позитивної енергії.

У Чернігівській центральній бібліотеці імені Михайла Коцюбинського є всі книжки Євгена Гуцала, зокрема й ті, котрі побачили світ уже після його смерті. Так, у популярній серії «Українська класика» київського видавництва «Український письменник» надруковано ошатну книжку Євгена Гуцала «Хустина шовку зеленого». У ній вміщено повісті, новели та публіцистику Майстра. Як на мене, Гуцала й нині цікаво читати з того, з чого він починав: із малої прози та поезії. Там він – молодий і справжній! Звідти передаються витончено чарівні запахи гуцалівської мови, іскрометний народний гумор, кольорова стихія слів, за якими вгадувався майбутній спокійний усміхнений романіст.

«Того, що лишив у літературі Євген Гуцало, всіх тих здобутків і втрат, цілком вистачить на кілька літературних шкіл, оскільки в ньому співіснувало й конкурувало між собою одразу кілька творчих індивідуальностей. Така особливість його симфонічного таланту», – наголошує в передмові до книги Шевченківський лауреат Михайло Слабошпицький.

Світ без справжніх мрійників-романтиків став би безбарвно сірим. Саме вони роблять цікаві відкриття, пишуть музику, складають вірші. З ними наш світ стає яскравим, гармонійним та радісним. А найбільші мрійники – діти! Тож Євген Гуцало у своїх прекрасних творах для малечі та підлітків зумів донести до нас цей мрійливий, дивовижний дитячий світ, поєднавши його з живою природою у єдиний організм – поетичний, неповторний і тендітний. Тож залюбки раджу юним читачам такі чарівні книжки Євгена Гуцала, як «Сім’я дикої качки» та «Скажений чорнобильський собака». Адже в цих творах перед нами постає життя хлопчиків і дівчаток, сповнене захоплюючих пригод, мандрівок, несподіваних зустрічей та вчинків, складних, нерідко драматичних, а часом і кумедних ситуацій, зухвалих витівок, – усього того, що й творить неповторний світ дитинства. Мене захоплює дух благородства, здатність героїв цих книжок щиро співчувати, виявляти наполегливість, волю і, попри всілякі перешкоди, допомагати в біді слабшому. Приваблює також сповнена поезії та гармонії мова письменника. Отож читаймо Євгена Гуцала!  

 

Підготувала Світлана БРАГІНЕЦЬ,
зав. відділом чернігівської бібліотеки ім. М. Коцюбинського