"Поки живе мова – житиме й народ, як національність..."

Саме цими словами, які належать перу Івана Огієнка, розпочала свято приурочене Дню української писемності та мови письменниця, секретар Конотопської міської ради Олена Багрянцева.

Вже традиційно з цієї нагоди приїхали до Конотопа Сумської області засновник ГО "Вікімедіа Україна" Юрій Пероганич, журналістка, письменниця, член НСПУ Тетяна Череп-Пероганич та поет, композитор, виконавець Юрій Старчевод. Разом з місцевими поетами, юними співаками вони взяли участь у концертній програмі, цікавих вікторинах та поспілкувалися з глядацькою аудиторією. 

Про мову говорили найбільше, бо ж сьогодні вона як ніколи потребує нашого захисту.

– Ми не виграємо війни, якщо не збережемо рідної мовми, – зазначив під час свого виступу міський голова  Артем Семеніхін.

Під час свята було також відзначено переможців  конкурсу знавців української мови iменi Петра Яцика серед працівників апарату міської ради та представників депутатського корпусу, яке проведено напередодні за рішенням за рішенням комісії з питань функціонування державної мови в Конотопі.

Закінчився захід інсценізацією театральної мініатюри «Конотопська відьма», автором якої є вихованка літературного гуртка "Джерело" (керівник Олена Багрянцева), десятикласниця Поліна Лазарева. Ролі, до речі, також зіграли вихованці цього гуртка.

Всі, хто цього дня прийшов до актової зали місцеіого ЦДЮТ, не тільки гарно провели час, а ще й збагатилися новими знаннями, дізнавшись, приміром, про те, що:

 • Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
 • За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис із білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
 • В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
 • Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова».
 • В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
 • Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
 • В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид. А найбільшу кількість синонімів в українській мові має слово «бити» - до нього можна підібрати аж 45 синонімів!
 • Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів “дихлордифенілтрихлорметилметан”. Тут міститься 30 літер.
 • Найчастіше серед іменників вживається слово «рука», серед дієслів — «бути», прикметників — «великий», займенників — «він».
 • Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, кошеня, жабеня.
 • Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» – «вороженьки».
 • Навіть така сувора наука, як кібернетика, і та знайшла в українській мові свою першодомівку, адже маємо унікальний факт – енциклопедія кібернетики вперше у світі вийшла українською мовою в Києві.

Фото на сторінці порталу у Фейсбук: https://www.facebook.com

ДолученняРозмір
15055648_1125768620805657_9107240777481990062_n.jpg81 КБ