Третя почесна нагорода в Білорусі

Знані українські поети з Чернігова Тетяна та Сергій Дзюби нещодавно стали лауреатами Міжнародної літературної премії імені Олексія Жданова в Білорусі. Напрочуд цікавий поет та художник Олексій Васильович Жданов (1948-1993) фактично не мав державного визнання за радянських часів. Він закінчив відділення філософії Білоруського державного університету. І був учасником різних неформальних арт-груп та перших резонансних виставок «неофіційного мистецтва» – в Білорусі, Росії, Польщі… Нонконформістські погляди митця, його глибокі філософські асоціації, зрозуміло, ніяк не могли сподобатися тодішній владі та оспівувачам «комуністичного раю». Тому поет відійшов у вічність невизнаним…

Однак тепер неординарна, колоритна творчість загадкового мінського «самітника» – Олексія Жданова – привертає все більшу увагу шанувальників поезії та живопису – і в рідній Білорусі, й за кордоном. Тож на його честь створена почесна міжнародна премія, якою в Мінську щороку нагороджують талановитих письменників із різних держав світу. Головний організатор такої престижної нагороди – популярний літературно-мистецький журнал «Новая Немига литературная», що видається у Білорусі, в Мінську, де в № 2 цього року успішно вийшли поетичні добірки Сергія і Тетяни. Підпис головного редактора цього популярного часопису, відомого поета Анатолія Аврутіна стоїть і на лауреатських дипломах.

Це – вже третя нагорода чернігівців у Білорусі. Раніше Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Білорусь в Україні урочисто вручив Тетяні та Сергію в Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику  Михайла Коцюбинського Почесні грамоти Спілки письменників Білорусі за дієву перекладацьку та міжнародну творчу діяльність. А торік відомі поети з Чернігова стали лауреатами Міжнародної літературної премії імені Веніаміна Блаженного – теж свого часу невизнаного, глибоко віруючого автора, який не вписувався в офіційний канон, дуже мало друкувався за життя, проте нині справедливо вважається класиком у Білорусі.

Й ось тепер – престижна Міжнародна літературна премія імені Олексія Жданова! «Для нас – це дійсно небуденна, важлива подія, – прокоментував цьогорічне нагородження в Мінську президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, письменник Сергій Дзюба. – Адже, дізнавшись про такого цікавого митця, ми із задоволенням погодилися отримати почесну відзнаку в Білорусі. Взагалі, нам подобається співробітництво з білоруськими   поетами! Нині книжку вибраних віршів – моїх і Тетяни Дзюби – перекладає білоруською мовою відомий письменник із Мінська Михась Пазняков. Також у перспективі планується видати там і мій роман для дітей «Кракатунчик – кленовий бог» (першу частину казкової трилогії «Душа на обличчі»). А ми й далі популяризуватимемо творчість найкращих авторів із Білорусі в Україні».

Олег Гончаренко