Заява Національної спілки письменників України
Події останніх днів засвідчують подальше поглиблення напруженості в країні на тлі суспільно-політичної кризи, що набула системного характеру. Її причини очевидні. Це – послідовне прагнення влади створити автократичний режим, поставити себе над народом та його інтересами, підмінити декларовані гасла «покращення життя» небаченим збагаченням клану олігархів та високопосадовців, запровадити таку модель суспільного устрою, де немає місця демократичним свободам, справедливому судочинству, верховенству права над законом. Непідписання та відтермінування на невизначений час вільнюської угоди про асоціацію з Євросоюзом, широко розрекламованої самими ж зверхниками держави, різкий поворот зовнішньополітичного курсу від цивілізованої Європи убік імперської Москви стали детонатором всенародного обурення і гніву. Майдан повстав на захист віковічних мрій і сподівань мільйонів українців жити у справді вільній, незалежній, демократичній, перспективній країні, орієнтованій на цивілізаційні цінності сучасного світу. У відповідь Україна отримала жорстоке, криваве побиттям мирних, беззахисних перед беркутівським кийками демонстрантів.
Дії влади, геть неадекватні розвиткові подій, викликали не тільки різке несприйняття з боку українського суспільства та світової спільноти, а й величезну тривогу за подальшу долю країни. Саме влада, всупереч власним обіцянкам покарати винних у розправі над учасниками Майдану та журналістами, стати на шлях порозуміння з повсталим народом, стала джерелом ескалації напруженості. Саме вона демонструє глухе небажання дослухатися до законних вимог учасників багатолюдних мітингів по всій Україні. Якщо це її свідомий вибір, то є всі підстави говорити про її глибоко антинародну, антидемократичну, антилюдську суть.
Українські письменники, наділені Господнім призначенням стояти в обороні гуманізму, загальнолюдських цінностей, свободи і права життєвого вибору кожної людської особистості, покликані утверджувати та відстоювати національні духовні святині, у ці доленосні дні украй стривожені критичною межею, на якій опинилася Україна. Ми не можемо, не маємо жодного права відсторонено спостерігати за тим, що діється на Майдані та поза ним. Ми рішуче засуджуємо будь-які дії, спрямовані на розкол суспільства, підрив цілісності унітарної соборної держави, подальше загострення протистояння, що загрожує перерости у громадянську війну. Допустити її означає загибель Української державності, перекреслення будь-якої історичної перспективи. Сьогодні вирішується не доля Президента, уряду чи порушників закону – вирішується доля великого багатомільйонного європейського народу, якого фактично позбавили конституційної гарантії бути єдиним джерелом і носієм влади, визначати своє майбутнє. Хто цього не розуміє чи свідомо не бажає зрозуміти, хто ставить власні інтереси над інтересами країни й народу, той автоматично ставить себе поза законом.
Іще раз закликаємо всіх учасників надзвичайно загрозливого конфлікту, і насамперед владу, до виваженості в діях і заявах, рівноправного діалогу, відмови від застосування сили, знайдення порозуміння на ґрунті якнайсуворішого дотримання чинного законодавства в ім’я нашої єдиної і спільної Вітчизни – незалежної України. Сьогодні твориться її новітня історія. Нехай же вона пишеться не кров’ю безневинних людей, а чистими й добрими намірами усіх, хто взяв на себе відповідальність за українську долю. Для нас, письменників, немає і не може бути ідеалів, вищих від інтересів України та рідного народу. Усвідомлення цього є визначальним моральним імперативом для кожного з нас в обстоюванні честі й гідності людини, рідної мови, національних духовних цінностей, історії та культури. У цей доленосний час, як і завжди, письменники – з народом.
Слава Україні!